Wybór pompy ogrodowej

Mnogość zastosowań pomp ogrodowych sprawia, że wybór odpowiedniego urządzenia nie jest prosty. W tym artykule znajduje się kilka sugestii na temat tego, na jakie parametry oraz funkcje pomp należy zwrócić uwagę.
 
Do czego służą pompy ogrodowe?
 
Współcześnie produkowane urządzenia tego rodzaju są na tyle wielofunkcyjne, że trudno byłoby mówić o jednym, konkretnym sposobie ich użytkowania. Jednym z podstawowych sposobów zastosowania pomp ogrodowych jest montaż ich w ogrodzie celem korzystania z alternatywnych źródeł wody. Tego rodzaju pompa może tłoczyć wodę zarówno z naturalnych źródeł, jak i wszelkiego rodzaju cystern oraz zbiorników na deszczówkę. Co ważne, wiele pomp ogrodowych (jak na przykład takie https://www.kaercher.com/pl/home-garden/pompy.html) umożliwia skuteczne korzystanie ze studni głębinowych, nawet takich o niewielkich średnicach. Uzyskana w ten sposób woda umożliwia, na przykład, przeprowadzanie prac porządkowych w ogrodzie czy choćby nawet mycia samochodu. Głównym argumentem przemawiającym za montażem takiej pompy jest fakt, iż pozwala ona na pobieranie wody niezależnie od wodociągów, co znacznie może obniżyć wydatki na wodę w gospodarstwie domowym - taki zakup może zatem szybko się zwrócić.
 
Rodzaje pomp ogrodowych
 
Na rynku dostępnych jest kilka typów pomp ogrodowych w zróżnicowanych cenach. Warto jednak zauważyć, że służą one do różnych celów i sam fakt, iż noszą nazwę pompy ogrodowej nie oznacza jeszcze, że wykonują tę samą funkcję. Do najpopularniejszych typów tego rodzaju urządzeń należą pompy ciśnieniowe oraz zanurzeniowe. Najczęściej do tej pierwszej kategorii zaliczane są pompy takie jak tutaj (https://www.kaercher.com/pl/home-garden/pompy/pompy-cisnieniowe.html). Tego typu urządzenia mogą być stosowane zarówno w przypadku nawadniania ogrodu, jak i dostarczania wody do gospodarstwa domowego. Co ważne, działają one na zasadzie samozazysania, to znaczy w momencie gdy pompa jest uruchamiana, nie ma konieczności zalania jej wodą, która pojawia się w jej przewodach dopiero po chwili pracy. W praktyce oznacza to, że zamontować taką pompę można w każdym miejscu, niekoniecznie zanurzając ją w źródle wody.
 
Drugim najpopularniejszym rodzajem pomp ogrodowych są urządzenia głębinowe, czyli takie, które montować można jako dodatkowy, awaryjny element instalacji zasilania domu i ogrodu w wodę. Dostępne na rynku pompy ogrodowe typu głębinowego przeznaczone są do wody czystej lub brudnej. Tego rodzaju urządzenia świetnie sprawdzą się w momencie, gdy nastąpi awaria sieci wodociągowej lub pojawi się konieczność opróżnienia konkretnej przestrzeni z wody. Dotyczy to nie tylko zalanej piwnicy czy pomieszczeń, lecz również może być pomocne w przypadku spuszczania wody z basenu lub oczka wodnego.
 
Jakie parametry mają znaczenie?
 
Oferta pomp ogrodowych na polskim rynku jest całkiem spora, zatem warto wiedzieć na jakie parametry koniecznie trzeba zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia tego rodzaju. Czytając dane techniczne oraz karty charakterystyki urządzeń warto zwrócić uwagę na wydajność, czyli zdolność danego modelu do przepompowania konkretnej ilości wody w określonym czasie. Sama wydajność to jednak nie wszystko - warto także zwrócić uwagę na parametr określany jako wysokość tłoczenia - im wyższa jest to cyfra, tym gorsze właściwości wydajności pompy (i odwrotnie). Dobór pompy ogrodowej z odpowiednią wysokością tłoczenia, pasującą do konkretnego ogrodu jest bardzo ważny, gdyż ma wpływ nie tylko na zużycie energii, lecz również na trwałość takiego rozwiązania.
 
Materiał Partnera
Vote it up
346
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!