Pomoc domowa dla seniorów

Kraje wysoko rozwinięte, w tym Polska, borykają się ze starzeniem się społeczeństwa. Procentowy udział seniorów w liczbie ludności ogółem stale rośnie. Problematyczna staje się opieka nad nimi. Jak zorganizować pomoc domową dla seniora?
 
Osoby starsze rzadko proszą o pomoc
 
Nikt nie lubi czuć się zależny od innych. Stąd osoby w wieku określanym umownie jako emerytalny, liczą na to, że jak najdłużej zachowają kondycję i sprawność fizyczną. Niestety życie nie zawsze wychodzi naprzeciw ich planom. Przychodzi taki moment, że samodzielne posprzątanie mieszkania, uprasowanie zrobionego wcześniej prania czy choćby przygotowanie prostego posiłku staje się wyzwaniem ponad siły. Tu przydaje się czujność młodszych członków rodziny, bowiem domowi seniorzy raczej przestawią się na popijanie suchych bułek zimną wodą, ewentualnie odgrzewanie mrożonek, niż przyznają, że zwyczajnie nie mają siły.
 
Jeśli zauważymy, że starsza osoba zaczyna wyglądać na osłabioną, w dotychczas idealnym domu pojawił się tu i ówdzie kurz, obrus na pewno nie miał kontaktu z żelazkiem, nie ma sensu udawać, że nic się nie zmienia. Trzeba otwarcie zaproponować pomoc.
 
Czy opieka nad seniorem powinna spaść na jego dzieci?
 
Niegdyś tradycją było, że to dzieci opiekowały się w podeszłym wieku rodzicami i dziadkami. Nikt się nie zastanawiał, czy tak powinno być, tak po prostu było. Dziś sytuacja wygląda nieco inaczej. Przede wszystkim zniknęły rodziny wielodzietne i domy wielopokoleniowe, w których można było dzielić się obowiązkami związanymi z opieką nad rodzicami z rodzeństwem. Dziś często bywa tak, że dzieci mieszkają kilkaset kilometrów od rodziców. A nawet jeśli mieszkają bliżej, mają swoje obowiązki związane z pracą zawodową i wychowywaniem dzieci i nie mogą tego z dnia na dzień zostawić.
 
Tu trzeba zauważyć jeszcze jedną rzecz: niegdyś kobiety rodziły dzieci, gdy przekroczyły dwudziesty rok życia, a czasem nawet wcześniej. Obecnie przyszła moda na późne macierzyństwo. Stąd coraz częściej jesteśmy świadkami sytuacji, w której ludzie w średnim wieku mają małe dzieci i starszych rodziców. Różnica wieku między pokoleniami nie wynosi już dwudziestu lat, ale trzydzieści i więcej. Niegdyś pięćdziesięcioletnia kobieta szła na emeryturę i mogła zaopiekować się swoimi rodzicami, bo własne dzieci już odchowała.
 
Wszystkie zmiany społeczne sprawiły, że dziś dzieciom coraz trudniej sprawować opiekę nad dorosłymi rodzicami. Wbrew pozorom, powodem nie jest egoizm i wygodnictwo. Trudno oczekiwać od pięćdziesięciolatka, by zrezygnował z pracy zawodowej i osobiście sprawował opiekę nad ojcem i matką. Na przeszkodzie staną chociażby względy finansowe.
 
Jeśli nie dzieci, to kto?
 
Osobom starszym, chorym i niepełnosprawnym przysługuje pomoc opiekunki środowiskowej. Niestety w tym pozornym udogodnieniu jest pewien haczyk – taka osoba musi udowodnić, że jest samotna i nie ma kto się nią zająć. O taką pomoc należy wystąpić do ośrodka pomocy społecznej.
 
W sytuacji, gdy senior wymaga opieki medycznej, może wnioskować o przyznanie opieki pielęgniarki środowiskowej. Jednak musi dostać od lekarza zaświadczenie, które będzie jednocześnie uprawnieniem do skorzystania z takiej możliwości.
 
Tyle w teorii. W praktyce może okazać się, że pomoc opiekunki środowiskowej to za mało, a pomysł, by przenieść rodziców do domu opieki, spotka się ze zdecydowanym sprzeciwem. Ratunkiem w takiej sytuacji może być zatrudnienie pomocy domowej, która weźmie na siebie ciężar prowadzenia domu seniorowi, a przy okazji dotrzyma mu towarzystwa.
 
Pomoc domowa dla seniora – zakres obowiązków
 
Zakres pomocy domowej dla osoby starszej uzależniony jest od wielu czynników, między innymi kondycji seniora. Trudno jednoznacznie określić, co będzie należało do obowiązków zatrudnionej osoby. Te kwestie, podobnie jak finansowe, zawsze ustala się indywidualnie. Jednak w ogólnym zarysie można założyć, że w ramach swoich obowiązków pomoc domowa będzie musiała dbać o czystość i porządek w domu, cyklicznie myć okna, prać, zmieniać pościel itp. Może zdarzyć się też tak, że zakres prac zostanie rozszerzony o opiekę nad ogrodem, gotowanie i robienie zakupów. W takim przypadku byłaby to praca na pełen etat, co w u osób potrzebujących pomocy zdarza się coraz częściej.
 
Kwestią sporną pozostaje pytanie, czy pomoc domowa powinna pomagać swojemu podopiecznemu w utrzymaniu higieny, czyli np. asystować przy kąpieli. To bardzo delikatna sprawa, bowiem taka asysta wymaga pewnych umiejętności. Tu kluczowe znaczenie ma kondycja osoby starszej, czasem warto rozważyć zatrudnienie dodatkowo osoby z odpowiednim wykształceniem. Pomoc domowa, nawet jeśli oferuje najlepsze sprzątanie w Warszawie, może nie być kompetentna w kwestii bezpośredniej opieki nad osobą starszą.
 
Materał Partnera
Vote it up
207
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!