Polacy wybierają zieloną energię

W ciągu ostatnich kilku lat możemy zaobserwować zmianę kierunku rozwoju energetyki i energetyki cieplnej w Polsce. Dyrektywy wydawane przez władze, zarówno na szczeblu lokalnym jak i ogólnokrajowym, wymuszają coraz to nowe, bardziej ekologiczne rozwiązania. Kilka lat temu otwarty rynek dystrybutorów prądu pozwolił na wolną konkurencję, Skutkiem tego dostawcy rywalizują o względy klientów, składając atrakcyjne cenowo oferty oraz świadcząc dodatkowe usługi. Głównym trendem staje się inwestowanie w inteligentne, samowystarczalne domy.  
 

Instalacje Solarne

Ostatnimi laty, popularne stało się montowanie instalacji solarnych, dających zadowalające oszczędności przy ogrzewaniu wody, jak i będące wysoce ekologicznym zamiennikiem dla najpowszechniejszych do tej pory pieców węglowych. Poruszając się po osiedlach mieszkalnych z łatwością zauważamy ciemne panele, nawet, na co trzecim domu. Jest to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale też bardzo wygodne - dzięki niemu mamy dostęp do ciepłej użytkowej wody przez niemalże 2/3 roku.

OZE na nową drogą rozwoju

Idąc tym tropem, kontrowersyjna ustawa OZE, która z założenia miała być cenną pomocą dla każdego gospodarstwa domowego, ewoluowała dając nam projekty wciąż nowelizowane, ale mimo to dość korzystne. „Prosument”, bo tak ustawowo nazywa się osoba posiadająca instalację fotowoltaiczną na domu mieszkalnym i wytwarzająca tzw. „zieloną energię” już od początku tego roku zyskał nowe prawa i przywileje. Do tej pory taki dostawca prądu miał bardzo ograniczone pole działania. Czy była to turbina wiatrowa, czy też instalacja fotowoltaiczna, wyprodukowany prąd najpierw musiał być odsprzedany dla państwa po cenie hurtowej, a następnie dopiero odkupiony po cenie detalicznej. Oszczędności na tym było niewiele, dlatego też zostało to zmienione. W tej chwili można produkować prąd na własny użytek, a powstałe przy tym nadmiary sprzedawać. Cały ten proces jest poniekąd efektem narzuconych nam przez UE wymogów emisji zanieczyszczeń, jakie mamy osiągnąć w ciągu następnych kilku lat.

Dom inteligentny i samowystarczalny

Takie rozwiązania powodują, że zielona energia staje się coraz bardziej popularna i co najważniejsze - opłacalna. Społeczeństwo szukające zadowalających rozwiązań skłania się nie tylko ku solarom ogrzewającym jedynie wodę użytkową, lecz także dąży do tego, by żyć w samowystarczalnych domach. Jest to możliwe dzięki nowoczesnym rozwiązaniom. Przykładem może być pompa ciepła, która jest wciąż mało popularna w Polsce. Taki system grzewczy, geotermalny, czy też powietrzny do funkcjonowania potrzebuje jedynie elektryczności, a wytwarza nam ciepłą wodę użytkową, jak i tę służącą do ogrzewania domu. Łącząc to z panelami fotowoltaicznymi możemy osiągnąć niemalże samowystarczalny system ogrzewania mieszkania, wymagający jedynie niewielkich serwisów i napraw. Taka inwestycja przy dobrze izolowanych termalnie budynkach ma zadowalającą stopę zwrotu oraz co najważniejsze, jest bardzo wygodna.

Koniecznym jest wspomnieć, że ostatnimi czasy powstaje coraz więcej jednostek pozwalających na zdobywanie różnego typu dofinansowania do działań proekologicznych, opiewających właśnie takie instalacje. Liderem w tej dziedzinie jest firma RWE, która już od lat świadczy usługi doradcze, dostarcza nowości na rynku oraz informacji o bieżących nowelizacjach ustaw rządowych.

Materiał Partnera
 

Vote it up
699
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!