Pokrycie eternitowe do wymiany

Pokrycie dachu łupkiem jest bardzo dobre, dlatego warto je chronić. Eternitowe zaś usuń jak najszybciej i zastąp cementowo-celulozowym
 

Dachy pokryte dachówkami ceramicznymi lub cementowymi, szczególnie w niedużej odległości od morza, mają skłonność do łuszczenia się, ponieważ sól zawarta w powietrzu powoduje stopniową korozję spodu płytki. Górna powierzchnia nie jest tak niszczona, gdyż sól spłukują deszcze. Mocno złuszczone płytki powinieneś wymienić.
Bądź podejrzliwy w stosunku do firm oferujących szczególnie korzystne warunki tylko dlatego, że pracują w twojej okolicy. Sprawdź, jak tego typu prace zostały wykonane w sąsiednich posesjach.
Używane płytki możesz otrzymać od kogoś, kto właśnie zmienia pokrycie dachu. Pamiętaj jednak, że dokładne dopasowanie ubytków będzie dosyć trudne.

Patrz pod nogi
Dachówki cementowe i ceramiczne, szczególnie te, które mają wiele lat, są bardzo delikatne. Żeby nie popękały pod twoim ciężarem, stawiaj stopy w pobliżu brzegów płytek, gdzie są one najgrubsze i najmocniejsze. Wchodząc na dach, załóż buty z miękkimi podeszwami.

Mech na dachu
Porosty i mchy często rosną na dachach pokrytych dachówkami, szczególnie na tych połaciach, do których słońce rzadziej dociera. Podczas gdy wielu właścicieli domów ceni sobie sędziwy wygląd nadawany dachom przez porosty, niektórzy obawiają się, że niszczą one jego pokrycie. To niestety prawda. Jeżeli musisz usunąć mchy i porosty z dachu, wymieszaj 2 kg siarczanu miedzi w 45 l wody i polej tym roztworem dach. Zabezpiecz rynny i odpływy, żeby niszczący płyn nie dostał się do nich.

Pod ciśnieniem
Zamiast siarczanem miedzi możesz umyć dach wodą pod wysokim ciśnieniem – jest ona bezpieczna dla środowiska. Bądź ostrożny, chodząc po mokrym dachu, i zawsze zaczynaj mycie od szczytu, schodząc powoli w dół. W przeciwnym wypadku woda będzie wciskana pod dachówki. Kłopotliwe przecieki, szczególnie te drobne, mogą być trudne do odkrycia, ponieważ woda czasami pokonuje długą drogę wzdłuż więźby dachowej, zanim pojawi się gdzieś na dole. Żeby odkryć przyczynę kłopotów, wejdź z latarką na poddasze podczas dużego deszczu. Użyj taśmy klejącej lub szpachli bitumicznej do tymczasowego zatamowania przecieku, a po ustaniu opadów wymień uszkodzone dachówki.

Zdejmowanie dachówek
Kiedy dachówki są układane na dachu, to niektóre z nich są mocowane do łat dachowych za pomocą gwoździ. Jeśli wymieniasz pojedyncze dachówki, zwykle udaje się wyciągnąć stary gwóźdź mocujący lub zniszczyć jego łeb tak, aby zdjąć uszkodzoną dachówkę.

Wiatr i deszcz

Na niektórych dachach wiatr może podwiewać krople deszczu pod ostatni, najniższy rząd dachówek. Dlatego konieczne jest wykonanie obróbki blacharskiej odprowadzającej deszczówkę do rynny.

Wymiana płytki cementowo-celulozowej

Płytki są przybijane do drewnianych łat z dużymi zakładkami między rzędami. Żeby wymienić pojedynczą płytkę, załóż na niżej położoną płytkę zagięty pasek z blachy ocynkowanej. Po umieszczeniu wymienianej płytki zagnij pasek, aby ją podpierał.

Używane płytki trzeba dobierać bardzo uważnie

Odrzuć każdą, która podczas opukiwania na przykład gwoździem daje głuchy odgłos (jest pęknięta). Unikaj używania starych płytek, które mają większe otwory po gwoździach, gdyż trudno je będzie przymocować.

Vote it up
829
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!