Pokój relaksu - coś więcej niż zwykły salon

Każdy marzy o ciszy i spokoju po powrocie do domu z pracy bądź na zakończenie aktywnego dnia z rodziną albo przyjaciółmi. Dobrze móc skorzystać z chwili relaksu we własnym salonie, zanim udamy się na spoczynek. Dlatego warto zadbać o optymalny wystrój tego wnętrza
 

Wiadomo, iż wpływ na samopoczucie człowieka ma przestrzeń, w której przebywa. Istotne są barwy, przedmioty, dźwięki, a także zapachy, jakimi się otaczamy. Sztuką domowej aranżacji staje się stworzenie przyjaznej atmosfery we wszystkich pomieszczeniach, ale głównie w salonie – tak aby każdy przebywający w nim domownik lub przyjaciel rodziny czuł się komfortowo oraz swobodnie.

Przestrzeń wokół nas

Salon może znajdować się na parterze, piętrze, poddaszu. Może posiadać wyjście na balkon, na taras lub bezpośrednio do ogrodu, zazwyczaj stanowi on centrum domu.

Wiele możliwości aranżacyjnych daje ostatnia, najbardziej odcięta, ale jednocześnie najbardziej przytulna kondygnacja domu. Salon tuż pod dachem może stać się komfortową przestrzenią dla ceniących sobie ciszę i spokój, daje bowiem możliwość odizolowania się od domowego gwaru, a sprawdzi się tu każdy pomysł na wystrój. Należy jednak brać pod uwagę szczególne uwarunkowania architektoniczne poddasza. Przede wszystkim bardzo wiele zależy od doboru okien do poddasza — ich wielkości, kształtu, sposobu otwierania oraz parametrów technicznych i funkcjonalnych. Możemy wybierać między oknami z otwieraniem górnym lub dolnym. Gdzie i jak wstawić okno dachowe, powinni zawsze doradzać fachowcy znający zasady montażu tych produktów.

Dla tych, którzy lubią relaksować się przy lekturze w wygodnym fotelu, dobrym rozwiązaniem stanie się połączenie salonu z biblioteką. Salon z wyjściem na taras to z kolei idealne rozwiązanie dla lubiących obcować z naturą. Wiosną, latem oraz jesienią można czerpać pełną piersią z darów przyrody – śpiewu ptaków, zapachu kwiatów, barw. Warto zaznaczyć, iż pokój dzienny na poddaszu również można otworzyć na świat, wykorzystując nowoczesny system elementów okiennych i drzwiowych tworzący dowolnie szeroki balkon w konstrukcji dachu. Więcej ciekawych rozwiązań i informacji o tym, jakie okna dachowe wybrać, na velux.pl.

Harmonia barw

Niezwykle istotne podczas aranżacji salonu są także kolory, jakimi się otoczymy. Mają one niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie, przykładowo błękit sprzyja odprężeniu i refleksji – daje poczucie swobody oraz studzi negatywne emocje. Można go połączyć z jasną szarością i ciepłym beżem, które nie rozpraszają uwagi, a wprowadzą do wnętrza dodatkowy spokój oraz harmonię. Uspokajająco działają także odcienie zieleni i fioletu, jednakże w tym drugim przypadku lepiej ograniczyć się do dodatków. Jako uzupełnienie kolorystyki wnętrz sprawdzi się także kolor brązowy, który daje poczucie pewności i stabilizacji.

Na właściwe korzystanie z dobroczynnego działania barw niemały wpływ ma prawidłowe oświetlenie salonu. Najlepsze jest oczywiście światło słoneczne. Należy zatem tak rozplanować układ okien, aby docierało ono równomiernie do całego pomieszczenia. Lampy po zmierzchu powinny z kolei emitować łagodnie rozproszone światło potęgujące uczucie relaksu, ciepła oraz komfortu. W salonie na poddaszu może pojawić się problem z tym, jakie okna dachowe wybrać, aby wpuszczały wystarczającą ilość światła słonecznego do pokoju.

Vote it up
1196
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!