Na co zwrócić uwagę wybierając poduszki dekoracyjne do salonu?

Poduszki dekoracyjne to drobny, lecz efektowny element wystroju. Odpowiednio dobrane i rozłożone na kanapach, fotelach doskonale odświeżą wnętrze mieszkania. Poduszki mogą świetnie sprawdzić się podczas aranżacji zarówno sypialni, salonu, pokoju dla dzieci czy na tarasie. W poniższym tekście postaramy się podpowiedzieć na co zwrócić uwagę, wybierając poduszki dekoracyjne do salonu.
 
Rozmiar poduszki dekoracyjnej
 
Obecne salony w większości przypadków niewiele przypominają te, od których wzięła się ich nazwa. Pierwsze salony powstawały blisko 200 lat temu w pałacach i liczyły po 100-150 mkw, czyli więcej niż obecna powierzchnia całkowita większości mieszkań. W dzisiejszych czasach salon to po prostu największy pokój w willi lub zabudowie blokowej. Nie można o tym zapomnieć, dobierając rozmiar poduszek. Jeśli wybierzemy największe jakie są na rynku, możemy uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego. Nasz salon zostanie wręcz przytłoczony, a tym samym jego powierzchnia może wydać się mniejsza, niż jest w rzeczywistości, a tego z pewnością nie chcemy. Do wszystkiego potrzebny jest umiar. Dlatego kupując poduszki dekoracyjne, dopasujmy jest do mebli, które stoją w salonie. Z reguły im większa sofa lub sofy, tym większe poduszki można na nich położyć. Zbyt małe będą wyglądać dziwnie, trochę jak zabawki.
Wybór rozmiarów poduszek jest tak szeroki, że każdy dobierze coś według potrzeb.
Więcej o poduszkach do salonu przeczytać można na stronie https://www.sfmeble.pl/akcesoria/akcesoria-do-salonu/poduszki-dekoracyjne.html
 
Kształt poduszki ozdobnej
 
Kształt poduszek w naszym salonie powinien pasować zarówno do mebli, które posiadamy, jak również do funkcji, jaką mają pełnić. W ostatnich latach oferta artykułów dekoracyjnych znacznie się poszerzyła. Dotyczy to również kształtu dostępnych poduszek. Pomimo że wciąż najpopularniejsze są kwadraty i prostokąty na popularności zyskują nietypowe kształty jak wałki, okrągłe czy poduszki-supły. Ostateczny kształt poduszek dobrze jest wybierać, kierując się potrzebami ich użytkowników. Jak wiadomo, nie wszystko, co ładne musi być jednocześnie wygodne. Jeśli spędzamy na sofach dużo czasu, zadbajmy o to, aby nasze poduszki umilały nam ten czas. Jeśli lubimy czuć podparcie pod plecami, doskonale sprawdzi się poduszka kwadratowa. Dla osób, które lubią mieć coś pod głową, polecane są poduszki kwadratowe, które dadzą naszej szyi odpowiednie podparcie. Jak widać, kształt to coś więcej niż efekt wizualny.
 
Materiał poduszki dekoracyjnej
 
Kolejnym istotnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, wybierając poduszki dekoracyjne jest materiał, z którego są wykonane, a dokładniej ich poszewki. Mamy do wyboru zarówno kilka tkanin, jak również kilka rodzajów wypełnienia poduszek, które mają znaczenie przede wszystkim dla osób cierpiących na alergię. Przyjrzyjmy się bliżej materiałom wykorzystywanym do szycia poszewek. Każdy z nich ma swoje wady i zalety.
 
- aksamit, znany ze swojej bardzo miłej w dotyku, miękkiej powierzchni świetnie sprawdzi się na poduszkach. Wymaga jednak profesjonalnego czyszczenia.
- bawełna, doskonale znana wszystkim. Jest idealna pod wieloma względami. Bywa podatna jednak na kurczenie się materiału.
- jedwab, podobnie jak aksamit niezwykle gładki i miękki. Jest jednak bardzo drogi i przyciąga kurz, co nie jest bez znaczenia dla alergików.
- len, bardzo miły w dotyku, niestety łatwo się gniecie i podobnie jak jedwab jest drogi.
- satyna – rodzaj atłasu, która z jednej strony jest błyszcząca, z drugiej matowa. Ten „śliski” materiał kojarzony z luksusem chętnie wykorzystywany jest do szycia poszewek pomimo dość wysokiej ceny.
- poliester, nie tylko alfabetycznie, ale i jakościowo znalazł się na ostatnim miejscu. To sztuczny, nieoddychający materiał, który ma skłonność do elektryzowania się. Jedynym plusem wydaje się jego odporność na gniecenie i bardzo niska cena wobec naturalnych odpowiedników.
 
Przy okazji materiałów, z których wykonane są poduszki, nie można zapomnieć o ich cenie. Ich rozpiętość jest spora. Najprostsze dostaniemy za 35-40 zł za sztukę, ale jeśli tylko mamy stosowny budżet bez problemu zaopatrzymy się w poduszki dekoracyjne w cenie 200 zł za sztukę. Jeśli zatem planujemy zakup 10-12 poduszek przygotujmy się za spory wydatek.
 
W kwestii wypełnienia poduszki, mamy do wyboru trzy rodzaje:
- najstarsze i najbardziej powszechne wypełnienie to naturalne pierze,
- kulka silikonowa, antyalergiczna, sprawdzi się podczas prania,
- wata poliestrowa.
 
Jeśli ktokolwiek z domowników cierpi na alergię na pierze, dobrym rozwiązaniem będzie wybór wypełnienia z kulek silikonowych.
 
Ile poduszek dekoracyjnych umieścić w salonie?
 
Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Bez wątpienia ilość poduszek nie może przytłaczać. Ich ostateczna ilość powinna zależeć zarówno od wielkości salonu, jak i ilości mebli. W dużej willi z 3 sofami w salonie 15 poduszek nie powinno nikogo dziwić. Co innego w salonie w mieszkaniu z jedną sofą dla trzech osób. Tutaj wystarczy 4-5 sztuk. Pamiętajmy, że rozmiar poduszek również wpływa na ich postrzeganie. Czym innym jest 10 dużych poduszek w rozmiarze 45 × 45 cm, a czym innym w rozmiarze 60 × 60 cm.
 
Jak ułożyć poduszki dekoracyjne w salonie?
 
Podsumowując temat, jeśli mamy już wybrane poduszki dekoracyjne pozostaje je tylko odpowiednio ułożyć. Jak to zrobić? W tej kwestii warto postawić na spontaniczność. Można zastosować różne warianty jak ułożenie poduszek w parach lub wręcz przeciwnie. Najważniejsze kwestie jak wybór kształtu, materiału i rozmiaru poduszek są za nami. W przypadku ułożenia odnieśmy się do własnego poczucia estetyki. Jeśli nie czujemy się na siłach samodzielnie zadbać o efekt, warto skorzystać z doświadczenia profesjonalnego dekoratora wnętrz. 
 
Materiał Partnera
Vote it up
88
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!