Pierwsza podróż samolotem – co watro wiedzieć

Latanie to najbardziej komfortowa forma podróżowania. Niezależnie od tego czy perspektywa oderwania się od ziemi cię przeraża czy fascynuje warto dowiedzieć się, jak przygotować się do podróży, aby minęła bezproblemowo.
 
Przygotowanie – formalności, odprawa i bagaż
 
Aby do minimum ograniczyć ewentualny stres towarzyszący pierwszemu przelotowi samolotem warto zabezpieczyć na czas nieobecności mieszkanie oraz samochód. Domem może zaopiekować się sąsiad lub znajomy, do którego mamy zaufanie – jest to szczególnie ważne w przypadku dłuższego pobytu za granicą. Samochód najlepiej zostawić na zlokalizowanym w pobliżu lotniska parkingu, na przykład START Parking niedaleko Okęcia. Na lotnisko warto przyjechać na 2 godziny przed planowanym odlotem. Dzięki temu będziesz mieć rezerwę czasową na ewentualne korki, niespodziewane zdarzenia czy zważenie bagażu oraz wymianę waluty. Pamiętaj o zapoznaniu się ze wszystkimi wytycznymi dotyczącymi wymiarów bagażu obowiązującymi w danej linii lotniczej. Rzeczy wymagane do tzw. security check zapakuj na końcu, aby łatwo można było je wyjąć. Są to kosmetyki, aparaty fotograficzne, laptopy oraz ładowarki. Kartę pokładową oraz dokument tożsamości, który był użyty do jej sporządzenia i dokument potwierdzający nadanie bagażu miej zawsze przy pod ręką.
 
Jak pokonać strach
 
Jeżeli boisz się latać zajmij miejsce przy przejściu. Najlepiej w jednym z pierwszych rzędów. Podczas startu samolotu prawdopodobnie zatkają ci się uszy. Nie ma się czym denerwować – jest to naturalna reakcja organizmu na wahania ciśnienia, do których wówczas dochodzi. Żeby złagodzić to nieprzyjemne uczucie najlepiej żuć gumę lub pić wodę małymi łykami. Często stewardessy rozdają pasażerom cukierki – ich ssanie działa tak samo jak żucie gumy. Pamiętaj o zapięciu pasów, wyłączeniu telefonu i innych urządzeń elektronicznych oraz umieszczeniu torebki pod siedzeniem na czas startu. Po osiągnięciu przez samolot odpowiedniej wysokości pasy można rozpiąć. W przypadku ewentualnych turbulencji pojawiają się informacje dotyczące ich zapinania i rozpinania. Gdy pojawia się komunikat o konieczności zapięcia pasów, należy bezwzględnie go przestrzegać, nie chodzić i nie wstawać z miejsca.
 
Czas na relaks i jedzenie
 
Niezależnie od tego czy spędzisz w powietrzu kilka, czy kilkanaście godzin jest to czas który możesz przeznaczyć na robienie rzeczy, które odkładałeś na potem, takich jak czytanie książek (tutaj doskonale sprawdzi się czytnik e-booków), oglądanie filmów czy słuchanie muzyki. Możesz też się zrelaksować i po prostu spać. Jedzenie w samolocie czasem smakuje inaczej. Kawa jest bardziej gorzka, potrawy mdłe mogą niekorzystnie wpłynąć na samopoczucie, a produkty, które nam zazwyczaj nie smakują jedzone w samolocie może wydawać się pyszne. Pamiętajmy również, że napoje alkoholowe na wysokości kilkunastu tysięcy metrów szybciej uderzają do głowy.
 
Materiał Partnera
Vote it up
423
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!