Pochwała oszczędzania: przekonaj się, że warto to robić systematycznie!

Oszczędzanie jest jak wychodzenie z nałogu lub gra z przeszkodami. Jeśli zaczniesz sobie wszystkiego odmawiać, szybko się zniechęcisz. Jeśli jednak potraktujesz regularne odkładanie nawet niewielkich sum jak wyzwanie, w którym może uczestniczyć cała rodzina, oszczędzanie szybko wejdzie Ci w krew. Zobacz, dlaczego warto postawić na systematyczność.
 
Psychologia oszczędzania
 
O tym, że warto posiadać pieniądze na czarną godzinę, nikogo nie trzeba przekonywać. Psycholodzy dowodzą, że stabilizacja finansowa znacznie redukuje poziom stresu i pozytywnie wpływa na jakość życia.
 
Zanim jednak zaczniesz oszczędzać, wyobraź sobie…podróż nowym samochodem, urlop pod palmami, relaks na nowej kanapie w salonie lub emeryturę w domu z widokiem na morze. Wyznaczenie konkretnego celu, na który przeznaczysz zaoszczędzone pieniądze to pierwszy krok do sukcesu. Odkładanie pieniędzy dla samego odkładania wymaga ogromnego samozaparcia, a wizualizacja korzyści silniej oddziałuje na wyobraźnię. Zacznij od odkładania niewielkich sum, które będziesz systematycznie zwiększać, a przekonasz się, że powtarzane jak mantra słowa: „nie mam z czego odkładać” niewiele mają wspólnego z prawdą. Jeśli zaczniesz gromadzić pieniądze na konkretny cel ze sporym wyprzedzeniem, okaże się, że kwota, która parę lat wcześniej wydawała się nie do zdobycia, teraz jest na wyciągnięcie ręki.
 
Z małej sumy duży zysk
 
Nie zaczynaj oszczędzania od ograniczania wszystkich wydatków. Nawet największy zapał może się bowiem bardzo szybko wyczerpać. Pamiętaj, że w oszczędzaniu istotną rolę odgrywa czas. To najlepszy moment, aby raz na zawsze pożegnać tradycyjne skarbonki i zacząć oszczędzać z zyskiem. Odkładając pieniądze na wybrany plan oszczędnościowy, masz pewność, że Twoje środki nieustannie pracują. Im dłużej, tym lepiej! Systematyczne odkładanie małych kwot przez dłuższy czas może przynieść lepsze efekty niż wpłacanie pokaźniejszych sum przez krótszy okres. Zapoznaj się z ofertą LeggMason TFI.
 
Usprawnij proces oszczędzania, korzystając z automatycznych przelewów. Każdego miesiąca wybrana przez Ciebie kwota zasili konto, na którym będą gromadzone dodatkowe środki. Dzięki temu oszczędzanie stanie się tak samo naturalne, jak płacenie rachunków.
 
Oszczędzanie – tak, ale na co?
 
  • Na emeryturę – mimo że przejście na emeryturę może wydawać Ci się tak odległe, jak droga mleczna, warto zacząć właśnie teraz. Eksperci ostrzegają: kryzys demograficzny i emigracje zarobkowe mocno uszczuplą świadczenia przyszłych emerytów. Wyobraź sobie, w jaki sposób wykorzystasz dodatkowe pieniądze – na badania, które poprawią jakość Twojego życia, wymarzoną podróż lub hobby, na które nigdy nie starczało czasu?
  • Na przyszłe potrzeby Twojej pociechy – jeśli po podliczeniu miesięcznych wydatków na kilkuletniego szkraba, łapiesz się za głowę, pomyśl, że ta kwota wraz z upływem czasu będzie stale rosnąć. Prywatne przedszkole, dodatkowy angielski, zajęcia karate, zagraniczne studia, pierwsze mieszkanie… Odkładając 200 złotych miesięcznie, za 15 lat możesz uzbierać nawet 50 000 złotych. Dzięki temu zapewnisz swojemu dziecku lepszy start w dorosłe życie.
  • Na wcześniejszą spłatę kredytu – zrób sobie prezent, spłacając kredyt hipoteczny przed czasem. Im szybciej pozbędziesz się zadłużenia, tym szybciej uzyskasz niezależność finansową, a pieniądze, które dotychczas przeznaczałeś na spłatę kredytu możesz np. zainwestować.
  • Na niespodziewane wydatki – wizyta u specjalisty, wymiana mebli, remont dachu, naprawa samochodu – nieoczekiwane wydatki zawsze pojawiają się…nieoczekiwanie i wymagają natychmiastowej reakcji.
  • Na realizację marzeń i planów – wycieczka do stolicy Kraju Kwitnącej Wiśni, nowy rower górski czy wymarzona kreacja ślubna. Spełnienie obranego celu to najlepsza nagroda oraz…motywacja do dalszego oszczędzania.

Materiał Partnera

Vote it up
74
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!