Pocałunek, czyli wymiana informacji

Opublikowane w 2007 roku wyniki badań kierowanych przez psychologa Gordona Gallupa wskazują, że całując się, wymieniamy – podświadomie i poprzez zmysły – cenne informacje, z których wynika, czy stojąca przed nami osoba to dla nas idealny partner czy nie
 

– Kiedy całujemy, aktywizuje się aż 5 z 12 par nerwów czaszkowych. Sygnały z warg, języka i nosa przesyłane są do mózgu, który steruje tym procesem – wyjaśnia profesor Celia Anaya-Huertas, przewodnicząca Meksykańskiego Stowarzyszenia Prymatologicznego. Podczas pocałunku pracują jednocześnie 34 mięśnie i uwalnia się oksytocyna zwana hormonem miłości.

Kto wynalazł pocałunek?

Jeśli prześledzi się łańcuch ewolucyjny, łatwo sobie wyobrazić początki tego bardzo przyjemnego zwyczaju. – Niektóre naczelne karmiąc potomstwo, podają im do ust przeżute przez siebie pożywienie. I w tym można doszukiwać się genezy pocałunku – mówi Celia Anaya-Huertass.

Szympansy – nasi „kuzyni” – też się całują. Nie tylko gdy karmią młode, ale kiedy się witają lub godzą po zakończeniu konfliktu, twierdzi antropolog Diana Platas. Zaobserwowała, że szympansy karłowate, bonobo, które całują się na znak przywiązania i zaufania, często robią to, używając języka. A Frans de Waal uważa:
– Żaden hollywoodzki aktor nie dorówna namiętnością całującym się młodym bonobo.

Kogo całujemy najczęściej?
Na podstwie ankiety Reader's Digest najczęściej całujemy swoich partnerów
życiowych (42%) i swoje dzieci (26%).
Ale nie szczędzimy też czułości... domowym zwierzakom – aż 18% ankietowanych odpowiedziało, że to je najczęściej całuje! Całujemy też przyjaciół  (4 %) lub kogoś z rodziny ( 9%). 

 

Vote it up
801
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!