Pożyczaj odpowiedzialnie

Nie każda firma oferująca błyskawiczne pożyczki jest godna zaufania. Zanim, więc sięgniesz po chwilówkę dobrze się zastanów, sprawdź pożyczkodawcę i dokładnie przeczytaj umowę.
 

Do wypłaty zostało jeszcze kilka dni, a pieniędzy brak, nagły wypadek albo choroba, nieplanowane, ale konieczne zakupy – zdarzają się w życiu sytuacje, kiedy gotówka jest potrzebna na już. Sporo osób w Polsce wówczas zwraca się po pomoc do firm pożyczkowych. Udzielane przez nich błyskawiczne pożyczki mają szereg zalet: są łatwo dostępne, gwarantują szybkie pozyskanie gotówki przy minimum formalności. Jeśli jednak zaciąga się pożyczki nierozważnie i nieodpowiedzialnie, mogą one się stać przyczyną jeszcze większych kłopotów finansowych, a nawet bankructwa.

Zanim zaciągniesz pożyczkę

W Polsce liczbę dłużników wpisanych do rejestrów szacuje się na ponad 2 miliony osób. Razem zadłużają one na sumę 15 miliardów złotych. Jak twierdzą eksperci, przede wszystkim są to osoby fizyczne, które wpadły w pętlę zadłużenia, czyli sięgały po coraz to kolejne pożyczki dla pokrycia wcześniejszych zobowiązań finansowych. Robiąc to, bardziej i bardziej zwiększały kwotę długu. I wcale nie były pewne, kiedy będą w stanie spłacić zobowiązanie. Jest to niestety największy błąd klientów firm pożyczkowych. Często już w momencie pożyczania zdają sobie oni sprawę, że nie będą w stanie oddać tej kwoty (np. ze względu na to, że nie mają stałych dochodów) albo wręcz pożyczają więcej niż ich domowy budżet jest w stanie udźwignąć.

Zanim pożyczysz, dobrze zastanów się, czy na pewno nie masz dostępu do pieniędzy z innego źródła. Wnioskuj o kwotę, co do której masz pewność, że ją spłacisz w terminie. Pamiętaj, że odpowiedzialna i dobra pożyczka to taka, po którą nie sięgasz, by spłacić wcześniejszych długów lub kredytów.

Sprawdź firmę

Gdy pożyczasz pieniądze, Twoja najbliższa przyszłość finansowa w dużej mierze zależy od firmy pożyczkowej. Dlatego nie warto korzystać z usług pierwszego biura napotkanego na swojej drodze – istnieje duże prawdopodobieństwo, że trafisz na przedsiębiorcę, który bardzo chętnie wykorzysta Twoją trudną sytuację materialną dla powiększenia własnego majątku. Zanim zdecydujesz się skorzystać z usług konkretnej firmy, zapoznaj się z opiniami na jej temat, sprawdź wysokość oferowanej prowizji (może nie wiesz, ale nieodpowiedzialne firmy ustalają roczne oprocentowanie pożyczki na poziomie kilku tysięcy), przeczytaj umowę pożyczki, zwłaszcza tekst pisany małym druczkiem, porównaj warunki oferowane przez kilka firm –
z pewnością wyróżnisz wśród nich najbardziej odpowiednią. Godne zaufania są biura, które zdobyły wyróżnienia konsumentów (np. Vivus sp. z.o.o ma kilka nagród: Laur Klienta w 2013 r., złoty Medal Klienta w 2014 r. i Grand Prix Laur Klienta w 2015 r. Klienci docenili odpowiedzialną i rozsądną postawę firmy, a także atrakcyjną ofertę oferującą pierwszą pożyczkę na 30 dni bez oprocentowania). Warto też zapytać znajomych albo sąsiadów o polecaną przez nich firmę pożyczkową.

 

Materiał Partnera

Vote it up
1017
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!