Ile prądu zużywa płyta grzewcza?

Płyta indukcyjna to najnowocześniejszy rodzaj kuchenki, który odznacza się licznymi walorami. Wiele osób wybiera ten właśnie typ urządzenia ze względu na łatwość jego obsługi oraz jego energooszczędność. Wybierając konkretny rodzaj kuchenki oraz jej model, warto jednak zadać sobie pytanie: ile prądu zużywa płyta grzewcza? Sprawdzając to, będziemy w stanie dowiedzieć się, czy planowany zakup jest dla nas optymalny. Także posiadając już indukcyjną – a także elektryczną – płytę grzewczą, warto wykonać tego rodzaju obliczenia. 
 
Zużycie energii – co wpływa na poziom poboru prądu? 
 
Oczywistym jest, że na powyższe pytanie nie można odpowiedzieć bez dokonania przynajmniej ogólnych wyliczeń. Osiągnięte wyniki mogą także znacznie różnić się od siebie, nawet w przypadku tego samego rodzaju urządzenia. Na zużycie prądu wpływa bowiem co najmniej kilka najważniejszych czynników, które zdecydowanie należy wziąć pod uwagę.  
 
Na poziom poboru prądu wpływ może mieć wiek oraz poziom sprawności urządzenia. Nowy, wolny od usterek sprzęt, działający zgodnie z założeniami, pobierać będzie znacznie mniejsze ilości prądu niż starsza i mniej wydajna płyta, która do podgrzania tego samego garnka potrzebować będzie o połowę więcej czasu.  
 
Istotny jest także sposób użytkowania sprzętu. Inaczej poziom poboru prądu przedstawiać się będzie w przypadku korzystania wyłącznie z jednego lub dwóch palników, inaczej kiedy regularnie włączane są i eksploatowane wszystkie z nich. Obok liczby używanych pól równie wysoko na liście plasuje się również ich moc. Z jednej strony, większa moc palników to wyższy poziom poboru prądu, z drugiej jednak – krótszy czas poboru. W tym wypadku warto więc szczególnie dokładnie przyjrzeć się użytkowaniu kuchenki.  
 
Szczególną rolę w przypadku kuchenki indukcyjnej pełnią garnki. Jakość i dopasowanie naczyń do urządzenia może również wpływać na ilość zużywanej przez nie energii. Nieodpowiednie garnki będą wymagały od kuchenki znacznie wyższego poboru niż naczynia optymalnie dostosowane do indukcji. Warto też zwrócić uwagę, że płyta indukcyjna zużywa do 90% wyprodukowanej energii, a tym samym efektywnie wykorzystuje pobraną energię do podgrzania naczynia bez strat na produkcję ciepła poza garnkiem. 
 
Jak obliczyć zużycie prądu? 
 
Płyta grzewcza elektryczna działająca na indukcję uznawana jest za najbardziej energooszczędną. Aby samodzielnie się o tym przekonać, należy wykonać jedno lub kilka prostych obliczeń. Warto zacząć od prostego użycia kuchenki – zakładamy więc, że przygotowujemy obiad dla jednej osoby, przy użyciu wyłącznie jednego palnika. Teraz należy pomnożyć moc jednego palnika swojej kuchenki przez czas jej użytkowania. Średnie zużycie w przypadku popularnych modeli płyty wynosi 1500 W. Przyjmując, że czas przygotowania potrawy wynosi godzinę i dwadzieścia minut, należy wykonać mnożenie, zmieniając uprzednio 1500 W na 1,5 kW: 
 
1,5 kW x 1,2 h = 1,8 kWh 
 
Wiemy więc, że przygotowując obiad dla jednej osoby w czasie około osiemdziesięciu minut, zużyjemy 1,8 kWh. Uzyskany wynik należy teraz pomnożyć przez aktualną cenę energii elektrycznej, aby dowiedzieć się, ile zapłacimy za przygotowanie jednego obiadu.  
Tego typu obliczenia można wykonywać, biorąc pod uwagę moc zarówno jednego, dwóch, jak i wszystkich palników, następnie mnożąc ją przez dowolny czas użytkowania sprzętu. Dzięki temu łatwo dowiemy się, ile prądu nasza kuchenka zużyje podczas przygotowywania danej potrawy – ale także w ciągu tygodnia, miesiąca czy roku pracy. 
 
Materiał  Partnera
Vote it up
Oceń!
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!