Wczesne symptomy, które powiedzą Ci, że wkrótce zostaniesz mamą!

Przemęczenie, osłabienie organizmu, bólu stawów, mięśni, głowy – myślisz, że to grypa lub zwykłe przeziębienie? Wsłuchaj się w swój organizm, to też mogą być wczesne objawy ciąży!
 

Pierwsze objawy ciąży wcale nie są proste do zinterpretowania, ponieważ większość z nich pojawia się także przy sezonowym przeziębieniu czy osłabieniu organizmu spowodowanego na przykład przemęczeniem czy krótkim snem. Nasze wątpliwości najpewniej rozwieje wizyta u lekarza, jednak są też pewne symptomy, które mogą świadczyć o tym, że wkrótce zostaniesz mamą! Sprawdź, jakie!

Pierwsze objawy

Pierwsze objawy pojawiają się już od około tygodnia od zapłodnienia do czwartego tygodnia ciąży. I choć każda ciąża jest inna, każda kobieta inaczej ją przeżywa i inaczej na nią reaguje, to są pewne klasyczne objawy, które mogą nam dać niemalże stuprocentową pewność, że odtąd nasz stan jest wyjątkowy.

Huśtawka nastrojów, niezdecydowanie, rozdrażnienie czy złość mogą, ale nie muszą, być jednym z objawów ciąży. W jednej chwili euforycznie skaczesz z radości z błahego powodu, a w drugiej najchętniej zawinęłabyś się w koc i popłakała sobie w ciszy? Wiąże się to ze zmianami hormonalnymi występującymi w organizmie kobiecym. Wzrost poziomu estrogenów, progesteronu, prolaktyny kortyzolu i wielu innych wpływa na nasze samopoczucie i postrzeganie świata, jednocześnie dopasowując nasz organizm do współdzielenia przez kolejne dziewięć miesięcy.  

Dość często notowanym objawem są także  mdłości i nudności, szczególnie te poranne. Do tego pojawiające się uczucie braku sił i energii sprawia, że najchętniej cały dzień spędziłabyś w łóżku? Jeśli tylko możesz sobie na to pozwolić, zrób tak, pozwól organizmowi się zregenerować, a zobaczysz, że już w drugim trymestrze ciąży możesz emanować siłą i energią. Za wszystkie te oznaki odpowiedzialny jest ponownie hormon - progesteron.

Popularne jest stwierdzenie, że kobiecie w ciąży zmienia się smak i pojawiają się nietypowe zachcianki żywieniowe – kiszone ogórki w połączeniu z lodami? Niejedna kobieta zajadała się nimi podczas ciąży. Jednak jeśli chodzi o wczesne objawy ciąży, to nie zachcianki, a wręcz brak apetytu może wskazywać na nasz odmienny stan. Oczywiście, jak przy każdym symptomie – może się on pojawić, ale nie musi.  Często jest jednak spotykany w pierwszych tygodniach ciąży.

Jeśli chodzi o typowo zauważalne fizycznie zmiany w kobiecym organizmie, to z pewnością nabrzmiałość piersi i ich bolesność może świadczyć, podobnie jak przed miesiączką o zajściu w ciążę. A „kropką nad i” u kobiet, u których miesiączka pojawia się regularnie, powinien być brak comiesięcznego krwawienia. Nie należy jednak pomylić miesiączki z możliwym do występowania podczas zagnieżdżania się zarodka w macicy krwawieniem, które jednak jest znacznie krótsze i mniej obfite.

Oprócz wyżej wymienionych, typowych objawów ciąży, u każdej kobiety może indywidualnie wystąpić szereg innych objawów, które będą mniej typowe – zatkany nos, ślinotok, bóle głowy , a nawet plamki na skórze. Wszelkie wątpliwości powinna rozwiać wizyta u lekarza, a wcześniej, około 2-3 dni po niewystąpieniu spodziewanej miesiączki, można wykonać test ciążowy.

Materiał Partnera

 

Vote it up
78
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!