Ekspert w pielęgnacji skóry maluszka

Dzieci mają bardzo delikatną skórę i to wie każda mama. Niestety dzień w dzień pupa niemowlaka tkwi w pieluszce. Mama stara się by skóra jej dziecka była czysta, pachnąca i odświeżona, jednak czasem potrzebuje dodatkowego wsparcia. Niekiedy ciężko niknąć pieluszkowego zapalenia skóry, o którym tyle słyszy się od innych mam. Jak dbać o pupę malca? I jak sobie radzić, kiedy pojawia się stan zapalny?
 
Higiena małego ciała
 
Jeśli to wasze pierwsze maleństwo, nie zawsze wiadomo jak zacząć. W szpitalu pokazują, jak należy prawidłowo przewijać, jednak częstotliwość jest uzależniona bardziej od tego, ile razy dziennie dziecko siusia a ile razy zrobi kupkę. Zazwyczaj niemowlak do momentu aż dziecko nie zacznie przyjmować innych pokarmów niż mleko mamy kupka pojawia się nawet do 8 raz dziennie. Dlatego tez na początku zmiana pieluszki wydaje się bezcelowa i ma się wrażenie, że dopiero była czysta a już trzeba ja zmieniać. Jednak ze względu na fakt, że zarówno substancje w moczu jak i w kale mają działania drażniące na skórę ze zmianą pieluszki nie wolno zwlekać. Obecnie na rynku mamy o wyboru pieluszki wielorazowe i jednorazowe. Mimo, iż producenci obiecują idealne wchłanianie i suchą pupę przez cały czas noszenia, nie należy do końca w to wierzyć.
 
Drugą istotną kwestią, jeśli chodzi o noszenie pieluszki jest to, że skóra w niej nie oddycha. Pampers powinien być zapięty dość szczelnie by ewentualnie nie zabrudzić ubranka, jednak nie powinien być zbyt ścisły tak, by jednak dostawało się pod nią powietrze. Dodatkowo sam materiał pieluszki pocierając o skórę może ją uszkodzić a stad do stanu zapalnego już blisko. Szczególnie warto zwracać uwagę by nie były to pieluszki zbyt sztuczne lub by nie zawierały barwników czy substancji zapachowych, które również podrażniają.
 
Kosmetyki dla niemowlaka
 
Przy każdej zmianie pieluchy należy przemyć skórę dziecka wacikiem nasączonym w ciepłej wodzie. Przystępując do zmiany pieluszki pamiętaj by nie łapać dziecka za nóżki, gdyż to może uszkodzić jego stawy biodrowe. Najlepiej przetoczyć je z lewej na prawą i wyjąc pieluchę. Tak naprawdę detergenty czy nawilżane chusteczki są tu zbędne. Najlepsze są naturalne sposoby. Należy jedynie pozbyć się brudu i ewentualnego moczu, który będzie drażnił. Warto też zastosować w tym momencie kremy pielęgnacyjne, które będą stanowiły dodatkową barierę ochronną dla skóry. Przykładem takiego kremu jest Sudocrem, dodatkowo wykazujący działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. O kremach do pielęgnacji dziecka przeczytasz na stronie: http://www.sudocrempolska.pl/
 
Chusteczki nawilżane to fantastyczny sposób na utrzymanie higieny dziecka w drodze lub na spacerze, kiedy nie mamy dostępu do czystej ciepłej wody, a dodatkowo nam się spieszy. Jednak doświadczenie podpowiada by również zwracać uwagę na skład środka, którym są nasączone, a także by były jak najdelikatniejsze dla skóry. Przecierając regularnie pupę malucha tego typu chusteczkami możemy niestety uszkodzić naturalną barierę ochronną, a tym samym narazić je na działanie substancji zawartych w moczu.
 
Zasypki są zazwyczaj niewskazane, chyba że pojawiło się faktycznie pieluszkowe zapalenie skóry. Szczególnie u dziewczynek pudry i proszki mają tendencje do zbrylania się, podrażniania skóry, a także zatykania jej porów. Dodatkowo niekiedy ciężko dokładnie usunąć resztki zbrylonej zasypki z każdej fałdki skóry dziecka.
 
Pieluszkowe zapalenie skóry
 
Koszmarem rodziców wydaje się pieluszkowe zapalenie skóry. Kiedy na pupie, w okolicy pachwin i genitaliów pojawia się rumień a dodatkowo dziecko jest grymaśne, wyraźnie nie podoba mu się dotykanie tego miejsca, to znak, że trzeba zacząć działać. Rumień może zamienić się w rany, a te bardzo ciężko jest wyleczyć. Niestety, nawet najlepsza higiena dziecka może nie pomóc. Warto zainwestować w odpowiedni krem do zaleczenia odparzeń, a także dbać o to by dziecko często wietrzyło pupę. Przy każdej zmianie pieluszki pozwól mu chwile poleżeć bez pieluszki a miejsca te szybciej się zagoją. Po każdym myciu delikatnie osuszaj skórę papierowym ręcznikiem. Rób to przykładając ręcznik, bezwzględnie nie pocieraj tych miejsc. I nie martw się. Pieluszkowe odparzenie skóry zdarza się niestety bardzo często.
 
Materiał Partnera
Vote it up
101
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!