Na czym polega piaskowanie kamienia?

Piaskowanie kamienia to czynność, która pozwala na kompleksową renowację i konserwację posadzek marmurowych, a także elewacji z cegły i kamienia. Jest to jeden z najpopularniejszych, a zarazem najskuteczniejszych sposobów na oczyszczanie kamienia. Na czym polega ten proces? 
 
Po co wykonywać piaskowanie?
 
Piaskowanie kamienia wykonuje się przede wszystkim w dwóch celach: jego renowacji oraz konserwacji.
 
Renowacja często jest wykonywana w przypadku obiektów zabytkowych, takich jak budynki czy rzeźby, ale nie tylko - dzięki skutecznej i szybkiej metodzie piaskowania kamienia każdy element może odzyskać swój dawny blask. Szczególnie w przypadku elewacji budynków, które przez cały rok narażone są na niekorzystne warunki atmosferyczne, a także spaliny, smog i działalność wandali, dokładne oczyszczenie kamienia może przynieść zaskakujący efekt nowości. Warto podkreślić, że piaskowanie zawsze odbywa się z uwzględnieniem rodzaju materiału, który ma być piaskowany, i pod tym kątem dobierana jest odpowiednia technika czy twardość ścierniwa.
 
Konserwacja jest równie ważna w procesie piaskowania. Po wykonaniu tej czynności zaimpregnowany kamień będzie przyjmował znacznie mniej zabrudzeń i dzięki temu zachowa estetyczny wygląd na dłużej. 
 
Jak przebiega piaskowanie kamienia? 
 
Piaskowanie kamienia to proces obróbki strumienowo-ściernej. Czynność tą wykonuję się poprzez zastosowanie sprężonego powietrza kierowanego na materiał.
 
Wcześniej jednak ważne jest przygotowanie danej powierzchni - zakrycie elementów, które nie powinny być piaskowane przy pomocy folii ochronnej, oraz osuszenie tych, które zostaną poddane obróbce.
 
Sprężone powietrze wytwarzane w kompresorze zawiera drobinki ścierniw różnego rodzaju. Ścierniwa dobierane są w zależności od rodzaju powierzchni, intensywności zabrudzeń, a także efektu, jaki chcemy uzyskać. Czasem bowiem pożądane jest uzyskanie bardziej "porowatej" powierzchni, czasem zaś gładszej. Jakich ścierniw obecnie się używa? Bardzo różnych: od mączek szklarskich, aż po piasek kwarcowy, sodę, kukurydzę czy zmielone łupiny orzechów. 
 
Zabieg piaskowania można też wykonać za pomocą różnych technik. Pod wysokim ciśnieniem czyści się powierzchnie bardzo zabrudzone, natomiast użycie niskiego ciśnienia pozwoli na dokładne, acz delikatne mycie. Dzięki temu piaskowanie jest procesem w 100% bezpiecznym.
 
Po wykonaniu piaskowania powierzchnia przygotowana jest na inne zabiegi pielęgnacyjne, takie jak malowanie, polerowanie kamienia, czyszczenie elewacji, szlifowanie. 
 
Materiał Partnera
Vote it up
98
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!