Oświetlenie w małym salonie. Co wybrać?

Salon spełnia wiele różnych funkcji. Jest zarówno strefą relaksu, wypoczynku, jak i miejscem przyjmowania gości. Jego wygląd stanowi reprezentację i kwintesencję stylu, w którym utrzymane jest całe mieszkanie. Zwykle projektowany jest w taki sposób, aby dostarczać domownikom wystarczającą ilość naturalnego światła. W pokoju dziennym niezbędne jest też odpowiednio dobrane oświetlenie sztuczne, które powinno być dopełnieniem gotowej aranżacji.
 
Lampy są zarówno elementem dekoracyjnym, jak i praktycznym. Umieszczone we właściwych miejscach będą eksponować poszczególne elementy i części pokoju, a także dzielić pomieszczenie na strefy. Jeżeli chcemy, aby salon wydał się większy, musimy wybrać lampy rzucające rozproszone, jasne światło. Tego typu lampy pokojowe posiadają specjalne, transparentne klosze. Gdy pokój jest zbyt niski i chcemy go nieco podwyższyć, wystarczy wybrać modele ze strumieniem światła skierowanym w stronę sufitu. Doskonałym rozwiązaniem jest również powieszenie w pokoju dużego lustra. Umieszczając przy nim lampę, sprawimy, że światło będzie się odbijać – dzięki temu zbudujemy wrażenie przestrzeni.
 
Drugą opcją, jeżeli nie chcemy lub nie możemy umieścić na ścianie lustra, jest postawienie małej lampki na parapecie. Odbijające się od szyby światło stworzy efekt powiększenia pokoju, zwracając uwagę na to, co znajduje się za oknem. Gdy zależy nam na nastrojowym klimacie, możemy pomyśleć o zastosowaniu modelu z kloszem nieprzepuszczającym światła, w którym snop oświetla tylko niewielką przestrzeń. Jednak reszta lamp musi posiadać klosze transparentne. Na suficie w małym pokoju dziennym powinno znaleźć się oświetlenie, które nie będzie zbyt przytłaczające swoją wielkością i formą. Najlepiej postawić na estetycznie wykonany plafon, ewentualnie – nieduży żyrandol. Pamiętajmy jednak, że lampa sufitowa powinna oświetlać równomiernie cały pokój.
 
Gra świateł, która powiększa wnętrze
 
Wybierając model sufitowy, nie musimy obawiać się oryginalnych kształtów, kolorów i wzorów. Często to właśnie oświetlenie stanowi najciekawszy element salonu, który dodaje mu charakteru i elegancji. Kolejną niezbędną częścią wyposażenia, zarówno w dużych, jak i w niewielkich pokojach dziennych, są lampy stojące do czytania. Umieszczone przy kanapie lub fotelu będą idealne do budowania nastroju, a także do doświetlania danej strefy w trakcie pracy przy komputerze, oglądania filmów, czy czytania. Ich zaletą jest możliwość przestawiania w dowolne miejsce, gdy zajdzie taka potrzeba.
 
Jeżeli metraż ogranicza nasze możliwości zakupu lampy stojącej, warto rozważyć umieszczenie na ścianie kinkietów lub reflektorów. W sytuacji, gdy salon jest połączony z jadalnią, dobrym rozwiązaniem będzie dodatkowa lampa wisząca zamontowana nad samym stołem. Nawet w najmniejszym salonie musimy uwzględnić podział na strefy i zaplanować oświetlenie w taki sposób, aby było wystarczająco rozproszone. W pokoju dziennym muszą znaleźć się przynajmniej dwa źródła światła, które będą zapewniać nie tylko przyjemny nastrój, ale również rozjaśniać poszczególne punkty pokoju.
 
Materiał Partnera
Vote it up
133
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!