Jak za pomocą oświetlenia zmienić wystrój pokoju dorastającego dziecka?

To naturalne, że chcemy zapewnić dziecku najlepsze z możliwych warunków. Wygodne ubrania, jedzenie dobrego pochodzenia, rozwijające zabawki. Warto też przemyśleć aranżację pokoju dziecięcego. To tutaj dziecko będzie spędzało najwięcej czasu podczas zabawy i nauki. Dlatego pokój powinien być urządzony w funkcjonalny i bezpieczny sposób, a dodatkowo jego wystrój musi podobać się maluchowi. Jest sporo warunków do spełnienia. Dlatego podpowiadamy, jak urządzić pokój dla dziecka.
 
Światło ma duży wpływ na rozwój dziecka. Nieprawidłowe oświetlenie w pokoju może przyczyniać się do powstawania wad wzroku. Dlatego skupimy się na wyborze lamp do pokoju malucha w zależności od jego wieku.
 
Oświetlenie dla najmłodszych
 
Potrzeba światła u noworodków różni się niż u dzieci w wieku szkolnym lub przedszkolnym. Oświetlenie w pokoju maluszka powinno być bardzo łagodne, ponieważ nie jest on przyzwyczajony jeszcze do mocnego światła. Rozwojowi noworodka najbardziej sprzyja światło słoneczne, dlatego warto zapewnić dziecku pokój z dużymi oknami.
 
Światło sztuczne powinniśmy ograniczyć do lampki umiejscowionej koło łóżeczka dziecka. Przyda się, kiedy będziesz wstawać w nocy do maluszka. Pamiętaj jednak, aby zasilić lampę delikatnym światłem o niskiej mocy i o ciepłej barwie. Dzięki temu światło nie będzie rozbudzać dziecka.
 
Najlepszym oświetleniem do łóżeczka są kinkiety, lampy stojące lub lampki nocne. Jeśli wybierzesz kinkiet z regulacją kąta padania światła, będziesz mógł kierować światło w miejsce, gdzie potrzebujesz go najwięcej. Zmiana miejsca lampy stojącej i nocnej również jest bardzo prosta. Dzięki temu lampy te uzupełnią aranżację pokoju także wtedy, kiedy dziecko podrośnie.
 
Zadbaj o odpowiednią kolorystykę lamp dziecięcych. Otaczanie maluszka barwnymi elementami sprzyja rozwojowi jego wyobraźni. Świetnie sprawdzą lampy z abażurami w bajkowe wzory. Klosze z wesołymi, kolorowymi motywami dopasowanymi do płci dziecka będą piękną dekoracją pokoju również w późniejszym wieku malucha.
 
Oświetlenia do pokoju dziecka w wieku przedszkolnym
 
W tym wieku dzieci są bardzo aktywne i spędzają mnóstwo czasu na zabawie. Na ich rozwój najbardziej pozytywny wpływ będzie mieć światło słoneczne. Jednak nie zawsze będzie go wystarczająco dużo, by dostatecznie oświetlić cały pokój dziecka.
 
W pokoju dziecka w wieku przedszkolnym przyda się oświetlenie zawieszone w centralnym punkcie pokoju. Lampa sufitowa lub wisząca świetnie sprawdzą się w tej roli. Równomiernie rozproszone oświetlenie po całym pokoju będzie idealne do zabaw. Za pomocą jednej lampy dostatecznie oświetlisz pomieszczenie, w którym dziecko będzie się wesoło bawić.
 
Pokój kilkulatka warto zaopatrzyć również w lampy poboczne. Jeśli dziecko boi się zasypiać w ciemności albo czytasz mu bajkę przed zaśnięciem, to postaw przy łóżku lampę stojącą lub nocną. Możesz również zamontować kinkiet dziecięcy na ścianie. Źródło zasilania lampy powinno być łagodne, by dziecko mogło komfortowo przy nim zasnąć.
 
Kilkuletniemu dziecku na pewno podobać się będą lampy w żywych kolorach lub z bajkowymi abażurami. Kolorowe oświetlenie będzie podobać się maluchowi jeszcze przez długi czas, więc nie musisz martwić się o konieczność szybkiej wymiany lamp na nowe.
 
Oświetlenie dla dziecka w wieku szkolnym
 
Kiedy dziecko zaczyna chodzić do szkoły, poświęca więcej czasu na czytanie i odrabianie lekcji. Dlatego jego pokój będzie wymagał zastosowania kilku zmian. Dziecko będzie potrzebować biurka i wygodnego fotela, gdzie odda się wykonywaniu szkolnych obowiązków.
 
W tym wieku dziecko potrzebować będzie lampki biurkowej. Dla większej funkcjonalności wybierz lampę z regulacją zmiany kierunku padania światła, dzięki czemu maluch dostosuje oświetlenie do swoich potrzeb. Dobierz odpowiednią moc i barwę żarówki. Zbyt intensywne światło będzie razić dziecko w oczy, a za słabe spowoduje niedostateczną widoczność. Dlatego ważne jest znalezienie złotego środka w kwestii mocy żarówki.
 
Żółta barwa światła ułatwia odpoczynek i relaks. Natomiast biała ma działanie pobudzające. By ułatwić dziecku skupienie i koncentrację, polecamy zastosować białą barwę do oświetlenia biurka.
 
Dziecko w wieku szkolnym poświęca jeszcze czas na zabawę, dlatego lampa zawieszona w centralnym punkcie pokoju dalej pozostaje elementem wyposażenia. Lampa przy łóżku może nie pełnić już roli odstraszacza ciemności. Jednak dalej przyda się do wieczornego, samodzielnego już czytania książki.
 
Wiek wczesnoszkolny to czas, w którym maluchowi jeszcze będą podobać się kolorowe lampy z abażurami w bajkowe wzory.
 
 
Oświetlenie do pokoju nastolatka
 
W wieku nastoletnim rozpoczną się pierwsze poważne zmiany w pokoju dziecka. Wystrój stanie się bardziej dorosły. Nastolatek z pewnością będzie chciał wymienić lampy dziecięce na coś abstrakcyjnego, oddającego jego pasje i charakter.
 
Jak przeprowadzić zmiany w oświetleniu, aby dalej było ono funkcjonalne i by odpowiadało wyszukanym gustom nastolatka?
 
  • Zamiana oświetlenia centralnego na lampy wiszące – nastolatek nie będzie już potrzebować intensywnego światła górnego, które dotychczas służyło do zabawy. Aby w pokoju zapanował nowoczesny design, zamieść w nim lampę wiszącą lub zestaw kilku zwisów. Może to być minimalistyczne, metalowe oświetlenie lub lampy z abażurami w abstrakcyjne wzory lub minimalistyczne, metalowe. Jeśli miejsce na to nie pozwala, pozostań przy jednej lampie sufitowej o oryginalnym wyglądzie.
  • Wymiana abażurów – jeśli do tej pory pokój dziecka oświetlony był lampami z abażurami w dziecięce wzory, możesz jedynie wymienić w nich klosze. Ogromna ilość wzorów abażurów do wyboru, umożliwi ozdobienie pokoju lampami według stylu nastoletniego dziecka.
  • Podkreślenie indywidualnego stylu – dodatkowymi lampami możesz oddać indywidualny styl swojego nastoletniego dziecka. Ozdób pokój ciekawymi lampami industrialnymi. Klosze o ciekawych kształtach czy lampy z samą żarówką będą wyglądać nowocześnie i designersko.
W tym wieku lampka biurkowa i oświetlenie przy łóżku dalej będą przydatne. Jednak warto nieco zmienić ich wygląd.
 
Bezpieczeństwo dziecka
 
Maluchy mają w sobie mnóstwo energii i nieprawdopodobnych pomysłów. Czasem ciężko za nimi nadążyć. Dlatego odpowiednio zabezpiecz pokój. Spraw, by dziecko nie miało dostępu do elektrycznych gniazdek. Niech szalona zabawa zawsze kończy się z jedynie ogromnym uśmiechem dziecka i zadowoleniem rodziców.
 
Materiał Partnera
Vote it up
124
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!