4 porady, jak wybrać oświetlenie schodowe

Coraz większa ilość osób, chcąc zwiększyć swoje codzienne bezpieczeństwo, ale i wpłynąć na walory wizualne, wybierają oświetlenie schodowe w domach czy też mieszkaniach. Sytuacja ta dziwić kompletnie nie może, gdyż niejednokrotnie przychodzi nam poruszać się po schodach w porach wieczornych lub nocnych. Dodatkowe oświetlenie staje się wtedy wręcz zbawienne. Nie czekaj więc i dowiedz się już teraz, jak je wybrać...
 
Bardzo szybko się okazuje, że oświetlenie schodowe daje niezwykle wiele możliwości swoim użytkownikom. Może być ono wykorzystywane zarówno w budynkach, jak i na zewnątrz, nadając niepowtarzalny wygląd, ale i zwiększając bezpieczeństwo osób poruszających się po schodach. Oprawy schodowe są również coraz częściej stosowane na klatkach schodowych, co liczni mieszkańcy bloków i kamienic wskazują jako wyjątkowe rozwiązanie. Jak jednak je wybrać, aby spełniało nasze wszystkie wymagania?
 
Jakie są rodzaje oświetlenia schodów?
 
Oświetlenie schodowe jest dodatkowym źródłem światła montowanym przy kolejnych stopniach. Sprawdza się więc idealnie jako dodatkowe zabezpieczenie, ale i również oświetlenie awaryjne w budynkach służbowych (co stosuje się coraz powszechniej). Zdecydowanie najprostszym sposobem montażu oprawy schodowej jest działanie na etapie wykończenia pomieszczenia. Dzięki temu całość staje się wręcz niewidoczna, a rzucane światło daje niepowtarzalny efekt - oprawa montowana jest we frezie pod stopniem. Jednakże to nie jedyna możliwość zapewnienia sobie dodatkowego oświetlenia. Z powodzeniem możemy również wybrać modele wypełniające przestrzeń pomiędzy stopniem a podstopnicą, a także nakładane bezpośrednio na stopień. Nie chcąc rozpoczynać kolejnego remontu, zapewne dobrym wyborem będzie oświetlenie schodowe natynkowe typu LED. Jest to sposób, który cieszy się coraz większą popularnością.
 
Jakie oświetlenie schodów wybrać?
 
Na to pytanie w dużej mierze należy odpowiedzieć sobie indywidualnie, pamiętając o głównym stylu, który rządzi w naszym mieszkaniu lub domu. Jednakże, co dziwić nikogo nie może, najczęstszym wyborem są oprawy schodowe oparte na technologii LED. Trend ten widać wszędzie, nie tylko przy dodatkowym oświetleniu schodów. Diody LED są produktem ekonomicznym, jak i ekologicznym, porównując je ze zwykłymi żarówkami. Ich pobór energii jest znacznie mniejszy, dzięki czemu zmniejszymy rachunki za prąd, ale i zadbamy o środowisko. Co więcej, ich żywotność jest naprawdę imponująca - potrafią pracować aż do 100 tysięcy godzin, co również generuje kolejne oszczędności i oddech naturze. Idealnie sprawdzi się oświetlenie schodowe sterowane czujnikiem ruchu. Dzięki temu nowoczesnemu rozwiązaniu nie będziemy musieli szukać włącznika światła czy też niepotrzebnie oświetlać schody przez całą noc, nawet kiedy nie istnieje taka potrzeba.
 
Jak wybrać natężenie światła w oświetlaniu schodów?
 
Natężenie światła jest bardzo ważne, nie tylko kiedy myślimy o całych pomieszczeniach. Zbyt mocne będzie nas razić, męcząc oczy, a zbyt słabe również nie zagwarantuje nam swobodnego funkcjonowania, jak i odpoczynku. Nie inaczej jest na schodach. W końcu wątpliwie przyjemną może się okazać sytuacja, w której oświetlenie schodowe zaraz po uruchomieniu gwałtownie nas oślepia. Pamiętajmy, że najczęściej będzie one użytkowane po zmroku i to jedynie do zapewnienia nam bezpieczeństwa, nie ma więc sensu, żeby było zbyt mocne. Oprawy schodowe nie są naszym głównym źródłem światła, przez co i ich natężenie powinno być odpowiednio stonowane. Nie możemy jednak przesadzić w drugą stronę, jeśli światło będzie zbyt słabe, w żaden sposób nie będzie spełniać ono swojej funkcji.
 
Oświetlenie schodów - barwa ciepła czy zimna?
 
Barwę oświetlenia schodów musimy bezwzględnie dopasować do stylu, jaki panuje w naszym mieszkaniu, domu, ciągu komunikacyjnym czy też klatce schodowej. Jest to najważniejsza zasada, której złamanie może nas kosztować zatracenie lub też osłabienie części efektów, które początkowo sobie zamierzyliśmy. Dlatego też warto pamiętać, że do klasycznego wystroju i stylu bezsprzecznie będzie pasować światło białe. Jego ciepła barwa idealnie sprawdzi się jako ozdobne, wyciszające oświetlenie, czyli na przykład wykorzystać je możemy na schodach prowadzących do sypialni. Skomponuje się ze wszystkimi ciepłymi barwami, a także drewnianymi elementami wystroju. Możemy również wybrać światło barwy neutralnej, które wskazywane jest jako całkowicie neutralne. Rozwiązanie bezpieczne, ale i ono pozostawia nam spore pole do popisu. Z kolei barwa zimna jest preferowana przez pomieszczenia, gdzie będziemy potrzebować dodatkowego pobudzenia i świeżości. Oprawy schodowe z taką barwą poprawią nasze skupienie, pasując do stylów ściśle związanych z nowoczesnością. Natomiast zwolennicy nieszablonowych rozwiązań na pewno zainteresują się sterownikiem RGB, który zapewni światło o dowolnym kolorze.
 
Materiał Partnera
 
Vote it up
6
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!