Oranżeria – całoroczna przestrzeń do wypoczynku

Wyjazdy wakacyjne pomagają zregenerować siły oraz odpocząć w pięknych okolicznościach przyrody. Nie zawsze jednak możemy się wybrać w plener. Niekiedy obowiązki oraz szereg okoliczności zmuszają nas do pozostania w domach. Istnieje jednak sposób na to, żeby stworzyć sobie w domowym zaciszu idealne miejsce do wypoczynku. Coraz liczniejsze grono osób zaczyna tworzyć całoroczne ogrody – oranżerie. To w nich możemy się relaksować i czerpać radość z obcowania z przyrodą wcale nie wychodząc z domu. Czego potrzebujemy w oranżerii? Jak ją zaaranżować, żeby wypoczynek w tego typu przestrzeniach był w pełni komfortowy?
 
Czym jest oranżeria i z czego się składa?
 
Jeszcze kilka lat temu mianem oranżerii określało się zamknięte pomieszczenie, które niestety nie było ogrzewane. Służyło przede wszystkim do przechowywania w okresie zimowym roślin ogrodowych w donicach.
 
Obecnie koncepcja oranżerii uległa zmianie. Te ciekawe przydomowe przestrzenie stały się integralną częścią domu oraz pomieszczeniem, wykorzystywanym w zasadzie przez cały rok jako piękny, wielobarwny salon. Można wręcz rzec, że ogrody zimowe połączyły funkcję zewnętrznego tarasu z reprezentacyjnym pokojem dziennym.
 
Wielki w tym udział miało rozpropagowanie mody na eko-architekturę. Ludzie coraz chętniej zaczęli wprowadzać do wnętrz rośliny, wplatając je w aranżacje i tworząc oryginalne przestrzenie, pełne zieleni i natury. W takich miejscach można się łatwo wyciszyć oraz zregenerować siły po trudnych dniach.
 
Oranżeria jest połączona z pozostałymi pomieszczeniami w domu. Często posiada również oddzielne zejście do ogrodu, co jeszcze bardziej zwiększa jej funkcjonalność w sezonie wiosenno-letnim. W wielu przypadkach jest to zamknięta konstrukcja z dużą ilością przeszkleń, która panoramicznie otwiera się na ogród, dając szansę na kontemplowanie natury bez wychodzenia z domu.
 
Najważniejsze instalacje w oranżerii – co musi się w niej znaleźć?
 
Oranżerie pełnią zazwyczaj rolę salonu, czyli pomieszczenia o funkcji rekreacyjno-wypoczynkowej. Dlatego powinny się w niej znaleźć niemal wszystkie podstawowe, domowe instalacje.
 
Czego potrzebujemy? Oczywiście podstawą jest oświetlenie – bez niego nie dałoby się wykorzystywać oranżerii po zapadnięciu zmroku. Punkty świetlne w ogrodach zimowych mają za zadanie zapewniać wygodę i bezpieczeństwo przemieszczania się, wykonywania podstawowych czynności lub prowadzenia rozmów.
 
Jakie lampy warto zatem wykorzystać? Sprawdzają się takie, jak w standardowych salonach. Chętnie sięga się po oświetlenie sufitowe – mogą to być oczka wpustowe lub oprawy wiszące. Niektórzy dekoratorzy wnętrz rekomendują wręcz zamontowanie rozbudowanych i ozdobnych żyrandoli, które ponownie są bardzo modne i popularne.
 
Dla zbudowania ciekawego nastroju można użyć lamp stojących oraz taśm LED – dodają charakteru i sprawiają, że wypoczynek w oranżerii jest jeszcze przyjemniejszy.
 
Skoro chcemy wykorzystywać oranżerię o każdej porze roku, potrzebujemy do niej właściwego ogrzewania. Jeśli nie jest to pomieszczenie używane każdego dnia, wystarczy postawić na praktyczne grzejniki lub promienniki przenośne. Pozwalają szybko dogrzać całe wnętrze, bez nadmiernego zużycia energii elektrycznej.
 
Jeśli jednak chcemy korzystać z ogrodu zimowego na co dzień, lepiej włączyć go do domowej instalacji grzewczej. Ze względu na dużą ilość przeszkleń najlepiej w takiej przestrzeni sprawdza się ogrzewanie podłogowe lub kanałowe, które równomiernie dystrybuuje ciepło w całym wnętrzu, gwarantując optymalne warunki do przebywania w tej przestrzeni.
 
Wyposażenie do oranżerii – czego potrzebujemy?
 
Jak już powiedzieliśmy – ogród zimowy to miejsce do przyjemnej rekreacji i odpoczynku. Dlatego oprócz roślinności, która stanowi główną atrakcję i dekorację oranżerii, potrzebujemy również odpowiedniego wyposażenia.
 
Jak w salonie, tak w ogrodach zimowych, niezbędne są sofy i fotele, pozwalające na wygodne spędzanie czasu, nawet przez wiele godzin. Najczęściej wykorzystuje się meble ogrodowe, które idealnie wpisują się tę niezwykłą przestrzeń. Można sięgać po konstrukcje drewniane, rattanowe lub z tworzyw sztucznych, dostępne na przykład w ofercie Bazkar. Szeroki wybór sprawia, że łatwo dopasować produkty do rozmaitych aranżacji, stylu i rozmiarów wnętrza.
 
Oranżeria – wypoczynek w otoczeniu roślin w domowym zaciszu
 
Oranżeria to idealna przestrzeń do wyciszenia się i regenerowania sił. Bez wychodzenia z domu możemy się zaszyć wśród pięknych roślin. Tworzymy swoją najprawdziwszą oazę, do której aż chce się regularnie wracać.
 
Ogród zimowy to sposób na to, żeby malownicze plenery zagościły na dobre w naszych domach.
 
Materiał Partnera
Vote it up
6
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!