Optymistyczny obywatel Europy

Brytyjski dziennikarz od 20 lat jest dla Francuzów uosobieniem europejskości w mediach

Studio w głównej siedzibie Radio France w Paryżu, wrześniowy poranek, 2009 rok. Czas na wiadomości w popularnej publicznej stacji France Inter. Alex Taylor siada przy mikrofonie, zakłada słuchawki, bierze głęboki oddech i... zaczyna mówić klasycznym aleksandrynem! Wiadomości ujęte w skomplikowaną formę wierszowaną! Na coś takiego nie poważył się żaden francuski dziennikarz, tylko ten Anglik. 10 godzin pracy dla 10 minut audycji. Minęły dwa lata, a nadal się o tym mówi.

We Francji Alex Taylor nazywany jest Monsieur Europe. Jako pierwszy już od połowy lat 90. prowadził w stacji France Inter przegląd europejskiej prasy. Przez 5 lat każdego ranka gorączkowo przeglądał dzienniki angielskie, francuskie, niemieckie, włoskie, hiszpańskie, holenderskie... w towarzystwie rosnącej grupy wiernych słuchaczy.

– Nauka języków obcych była moim ratunkiem – wyjawia Alex. – Jako nastolatek czułem się odmienny od moich kolegów. Mój homoseksualizm sprawił, że jeśli chciałem żyć po swojemu, musiałem wyjechać z konserwatywnej Kornwalii, gdzie dorastałem i gdzie za czasów Margaret Thatcher panowały homofobiczne klimaty.
W 1981 roku przeprowadził się do Paryża.

– Francja była dla mnie symbolem wolność. Tak się cieszyłem, kiedy 20 grudnia 1981 roku minister sprawiedliwości Robert Badinter złożył w parlamencie propozycję ustawy, która ostatecznie doprowadziła do zrównania wieku pełnoletności seksualnej dla osób hetero- i homoseksualnych. Alex wspomina, jak z początku nieświadomie wciąż wtrącał w wypowiedziach staroświeckie wyrażenia zaczerpnięte z francuskich lektur.

– Uczyłem się francuskiego na sztukach Moliera i innych klasycznych dziełach. To zostawia ślad…

Przez 10 lat często żył bardzo biednie – ale przynajmniej tak, jak sobie wymarzył. Utrzymywał się z lekcji angielskiego, opublikował kilka artykułów w prasie i zaczął pracować w niezależnej lokalnej stacji radiowej. Dzięki tym skromnym początkom wyrabiał sobie własny styl i wypracował medialną osobowość.
Kiedy w 1990 roku wybrano go na gospodarza Continentales, nowego programu o Europie, który zaczął nadawać państwowy kanał telewizyjny France 3 – znakiem rozpoznawczym przemiłego, oczytanego młodego prezentera stał się uroczy brytyjski akcent.

– Przez wiele lat komplementowano mnie: „Uwielbiam ten twój akcent”. To już robiło się nudne, aż pewnego dnia ktoś powiedział: „Uwielbiam twój głos!”. Żaden komplement nie sprawił mi tyle przyjemności!

Przydomek Monsieur Europe przypomina mu dzieciństwo. Rodzice – szkolny inspektor i kierowniczka sklepu spożywczego – co roku zabierali jedynaka na wakacje pod namiot do innego kraju Europy. Do Włoch, Hiszpanii, Holandii, Austrii, Szwajcarii...

– Ciekawość i otwartość zawdzięczam rodzicom. Uwielbiałem, kiedy podróżowaliśmy z kraju do kraju, a na granicach zmieniały się waluty, języki, zwyczaje... Nigdy nie zapomnę smaku pierwszego croissanta, który zjadłem w piekarni w Brukseli. Co za odmiana po fasolce w sosie pomidorowym, której puszki mama zawsze wiozła w walizkach!

Dzisiaj dzieli czas między dwie stolice: w Berlinie relaksuje się co weekend, a w Paryżu pracuje przez 5 dni w tygodniu. Nienawidzi biurokracji, więc od 30 lat nie zdecydował się wystąpić o podwójne brytyjsko--francuskie obywatelstwo. Zamiast tego stworzył „obywatelstwo europejskie”. Trochę wyprzedził swoje czasy?
Najnowsza książka AlexaTaylora: Bouche bee, tout ou¨ıe... ou comment tomber amoureaux des langues? (Z otwartą buzią zamienić się w słuch... lub jak zakochać się w nauce języków), wyd. Jean-Claude Lattes, 2010 r.

ALEX TAYLOR

Data urodzenia:13 sierpnia 1957 rok
Miejsce urodzenia: Luton, Wielka Brytania
Miejsca zamieszkania: Paryż i Berlin
Plany: poszukiwanie gości do nowego programu, który prowadzi co 2 miesiące w telewizji Euronews. A tematem programu jest oczywiście... Europa!

Vote it up
235
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!