Odpowiedzialna i mądra przyjaźń - czy wiesz jak opiekować się szczeniakiem?

Na wstępie retoryczne pytanie – kto jest najlepszym przyjacielem człowieka? Oczywiście, że pies! Decydując się na powitanie w domu TAKIEGO przyjaciela na pewno należałoby się do tego przygotować. Oczywiście odpowiednio wcześniej warto dowiedzieć się jak najwięcej na temat opieki nad szczeniakiem. Niezwykle istotne jest też przygotowanie wyposażenia, wyprawki dla psa, który już wkrótce stanie się nowym członkiem rodziny.
 
Zakupy w granicach rozsądku
 
Określenie wyprawka dla szczeniaka nie jest tu wcale na wyrost. Znaczenie ekwipunku dla małego psiaka jest bardzo duże, w pewnym sensie pomaga już na wstępie określić miejsce czworonożnego przyjaciela w rodzinie i w domu. Poza tym pozwala bezpiecznie i właściwie zadbać o potrzeby szczenięcia. Z drugiej jednak strony, podobnie jak przy kompletowaniu wyprawki i wyposażenia dziecięcego pokoju, również w przypadku psa zdarza się nam popadać w przesadę. W efekcie zakupy w zoologicznym sklepie kończą się niebotycznym rachunkiem, górą akcesoriów, gadżetów zupełnie zbędnych i brakiem tego, co najistotniejsze. A zatem zanim uruchomimy karty płatnicze, wyczyścimy portfele i zasypiemy się górą słodkich psich ubranek, kolorowych piszczących zabawek i innych gadżetów, warto poczytać tu i ówdzie, posłuchać doświadczonych „psiarzy” i skompletować wyprawkę, która będzie na miarę potrzeb młodziutkiego czworonoga.
 
Wyprawka dla szczeniaka – konkretnie i na temat
 
Przed wyjściem do sklepu zoologicznego czy też przed spustoszeniem wirtualnych półek, zróbmy sobie listę tego, co w wyprawce dla psa powinno znaleźć się bezwzględnie. Inspiracją mogą być porady prezentowane przez eksperta w tej dziedzinie, jakim jest Purina – ceniony producent karmy.
 
Na stronie https://www.purina.pl/friskies/psy/puppies/puppyaccesories.html znajdziemy szczegółowy wykaz i uzasadnienie dlaczego w wyprawce dla szczeniaka koniecznie powinny znaleźć się np.
 • posłanie, psie łóżeczko albo klatka (pamiętajmy, aby wyznaczyć miejsce, które będzie stałym psim lokum w domu),
 • koc, pełni on rolę przenośnego posłanka, jak również swoistej przytulanki o znanym zapachu, kojarzącym się z poczuciem bezpieczeństwa,
 • obroża, najlepiej wybrać ją, kiedy piesek przejdzie już przez kwarantannę i zacznie wychodzić na spacery. W zależności od charakteru i budowy psa można wybierać między tradycyjnymi obrożami a szelkami. Rozmiar obroży powinien być o  5 cm większy niż obwód psiej szyi,
 • smycz, w pierwszym okresie najlepiej wybrać zwykłą smycz (nie automat), o długości około 1,8 metra,
 • identyfikator przypinany do obroży, umieszczamy tu imię psa, adres i telefon właściciela,
 • psie miski to jeden z najistotniejszych elementów wyprawki dla szczeniaka. Warto zainwestować w porządną i stabilną zastawę dla pupila. Taką, której nie przewróci i która nie będzie „uciekać” w czasie jedzenia,
 • psia toaletka, czyli preparaty oraz produkty do pielęgnacji. Pomoże je wybrać np. weterynarz, który doradzi jaki szampon, szczotka czy grzebień sprawdzą się w przypadku naszego pupila,
 • ubranka wcale nie są fanaberią, szczególnie jeśli milusiński ma krótką sierść i szybko marznie,
 • karma – jeden z kluczowych elementów psiego ekwipunku. Bez wątpienia w serwisie https://www.purina.pl/friskies/psy/home.html znajdziemy komplet dobrych rad na ten temat.
Opieka nad szczenięciem – im więcej wiemy tym lepiej
 
Szczenię jest już wyposażone, zawitało do nowego domu. Warto zgłębiać dalej temat i dowiedzieć się maksymalnie dużo o tym jak opiekować się szczeniakiem na poszczególnych etapach rozwoju. Kluczowe znaczenie mają tu następujące obszary:
 • troska o zdrowie,
 • prawidłowa dieta,
 • socjalizowanie,
 • zabawa  z pupilem,
 • szkolenie.
Również w tym przypadku możemy sobie pozwolić na pewną analogię z dziećmi, które także mają swoje wymagania i potrzeby w danym wieku. W sukurs po raz kolejny przychodzi nam żywieniowy ekspert, który na stronie https://www.purina.pl/friskies/psy/puppies/puppyguide.html, tłumaczy i objaśnia jak bawić się ze szczenięciem, jak wymagać, egzekwować, wychować i zdrowo żywić. Dzięki temu dopilnujemy obowiązkowych szczepień, nie zapomnimy o wizytach u weterynarza. Dowiemy się również jak wprowadzać przydatne umiejętności, poczynając od reakcji psa na jego imię, przez komendy takie jak siad, aż po prawidłowe zachowanie na spacerach. Pamiętajmy o tym, że szkolenie psa ma bardzo duże znaczenie zarówno dla bezpieczeństwa zwierzęcia, jak i jego funkcjonowania w rodzinie. Oczywiście nie pomijamy porad dotyczących zabaw, które zajmują istotne miejsce w poradnikach na temat jak opiekować się szczeniakiem. Z jednej strony wspaniale pożytkują niepożyte zasoby energii psiaka, z drugiej budują relacje między człowiekiem a zwierzęciem, co łączy się przecież z socjalizowaniem zwierzęcia.
 
Wraz z rozwojem szczenięcia zmieniają się również jego potrzeby żywieniowe. Na ten temat Purina może doradzić naprawdę dużo. Oferuje bowiem karmy dla szczeniąt, psów dorosłych, seniorów dla ras małych i tych naprawdę okazałych. Mamy więc pod ręką bazę wiedzy i konkretne propozycje do psiego menu.
 
Bezwarunkowa i wierna przyjaźń, jaką oferuje nam pies nakłada na człowieka odpowiedzialność. Bierzemy pod swój dach zwierzę, które ufa nam bezgranicznie i w kwestii zdrowia, żywienia, opieki jest od nas całkowicie zależne. Dlatego tak ważne jest odpowiedzialne podejście od pierwszych chwili. Od wspomnianej we wstępie wyprawki dla szczeniaka, przez mądrą opiekę na każdym etapie wspólnego życia. Oczywiście pies to obowiązki, ale także wspaniała przyjaźń, dużo zabawy i niezapomniane przygody.
 
Materiał Partnera
Vote it up
323
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!