Najskuteczniejsza metoda walki z otyłością –co wiesz o operacji bariatrycznej?

Otyłość jest wyjątkowo niebezpieczną chorobą cywilizacyjną, na którą zapada coraz większa część polskiego społeczeństwa. Według raportu Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego, opracowanego przez Economist Intelligence Unit na zlecenie firmy DuPont, (opublikowanego pod koniec 2017 roku), na otyłość w naszym kraju cierpi niemal ¼ populacji. To plasuje Polskę na 6. miejscu w rankingu najbardziej otyłych krajów Europy. Zbyt duża masa ciała jest przyczyną wielu innych schorzeń takich jak: cukrzyca, miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze. Dodatkowo osoby cierpiące na otyłość bardzoczęsto borykają się z problemami natury psychologicznej m.in. depresją. Diety i aktywność fizyczna w przypadku tej choroby to najczęściej zdecydowanie za mało. Najskuteczniejszą metodą jest chirurgiczne leczenie otyłości.  
 
Co to jest operacja bariatryczna?
 
Operacja bariatryczna to bardzo skuteczna metoda walki z otyłością. Jest stosowana w przypadku, gdy wszystkie inne próby redukcji wagi zawodzą. Chirurgia otyłości opiera się na kilku rodzajach zabiegów, które mają na celu zmniejszenie ilości przyjmowanego przez Pacjenta pokarmu, a co za tym idzie kalorii. Po operacji należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza – dzięki temu okres rekonwalescencji będzie krótszy. Według specjalistów z zakresu leczenia otyłości – operacje bariatryczne zwiększają znacząco komfort i długość życia Pacjentów.
 
Rodzaje operacji bariatrycznych
 
Centrum Leczenia Otyłości w Medicus Clinic we Wrocławiu oferuje 3 rodzaje operacji bariatrycznych. W zależności od stopnia zaawansowania choroby i szeregu czynników, które podlegają ocenie lekarskiej – specjaliści indywidualnie dobierają metodę leczenia. Może to być:
 
OPASKA ŻOŁĄDKOWA
 
Jest to zabieg w zupełności odwracalny i najczęściej stosowany u Pacjentów, u których pozostałe rodzaje operacji bariatrycznych wiążą się z podwyższonym ryzykiem. Po założeniu opaski efekty pojawiają się wolniej, aczkolwiek ten typ operacji jest najmniej inwazyjną metodą. Szacuje się, że dzięki niemu można zredukować do 60% masy ciała. Jednak istnieją też sytuacje, w których taką opaskę trzeba usunąć. Czasami jest to spowodowane reakcją organizmu Pacjenta na zastosowane rozwiązanie lub migracją czy uszkodzeniem części opaski żołądkowej.
 
GASTRIC-BYPASS
 
Inaczej nazywany wyłączeniem żołądkowo-jelitowym. To wyjątkowo skuteczna metoda– pozwalająca na zrzucenie ponad 80% nadprogramowych kilogramów. Jest to zabieg nieodwracalny, obciążony większym ryzykiem powikłań pooperacyjnych niż opaska żołądkowa. Jednak efekty leczenia są spektakularne, a dodatkowo w krótkim czasie po operacji ustępują także choroby powiązane takie, jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Gastric-Bypass można wykonać dwoma metodami. Są to:
 
- gastric bypass na pętli omega (mini gastric bypass), czyli bypass jednozespoleniowy,
- roux-en-Y gastric bypass, czyli bypass dwuzespoleniowy.
 
Obydwa typy operacji mają za zadanie doprowadzić do odcięcia części żołądka i stworzenia zbiornika o pojemności około 50 ml, do którego dołącza się odpowiednio przygotowane jelito cienkie. Dzięki temu znacząco zmniejszają się możliwości przyjmowania dużej ilości pokarmów oraz czas, w jakim Pacjent jest w stanie strawić dany posiłek.
 
RĘKAWOWA RESEKCJA ŻOŁĄDKA
 
Inaczej nazywana zmniejszeniem żołądka. Ta operacja polega na wycięciu części żołądka – w tym przypadku – dna, trzonu oraz kawałka fragmentu przedodźwiernikowego. W dalszym etapie zabiegu chirurg bariatra wytwarza „tubę”, przez którą pożywienie przechodzi z przełyku do dwunastnicy. Chirurgiczna resekcja żołądka pozwala zmniejszyć objętość tego narządu o nawet o 80%, dzięki temu efekty operacji bariatrycznej są bardzo zadowalające.
 
Jak wyglądają efekty operacji bariatrycznej?
 
Głównym założeniem i celem chirurgicznego leczenia otyłości jest redukcja masy ciała Pacjenta. Jednak, aby proces chudnięcia przeszedł płynnie, a zabieg okazał się skuteczny – niezbędne jest zaangażowanie Pacjenta oraz zmiana jego dotychczasowego trybu życia. Niskoenergetyczna dieta w połączeniu z aktywnością fizyczną oraz stałą kontrolą lekarską pomogą na stałe pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, a także cieszyć się w pełni zdrowym i sprawnym ciałem.
 
Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat walki z otyłością, odwiedź stronę www.StopOtylosci.pl . Znajdziesz tam wszystkie informacje dotyczące przebiegu zabiegów, ile kosztuje operacja bariatryczna, a także jak zmienia się życie Pacjentów i jak wygląda ich droga do zdrowia.
 
Materiał Partnera 
 
Źródło: Centrum Leczenia Otyłości StopOtylosci.pl
 
Vote it up
Oceń!
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!