Okna do domu - co będzie modne w 2019 roku?

Rozpoczynający się właśnie rok nie przyniesie w budownictwie wielkich zmian, kontynuowane będą natomiast trendy obserwowane już od kilku sezonów. Okna są tu bardzo dobrym przykładem. Nie tylko w obiektach użyteczności publicznej, ale również w domach prywatnych najchętniej stosuje się modele minimalistyczne. Coraz ważniejsza dla inwestorów wydaje się być także ekologia, a okna muszą spełniać wyśrubowane normy izolacyjności cieplnej.
 
Okna w prostej, minimalistycznej oprawie
 
Współczesne wnętrza urządzane są na ogół w stylu minimalistycznym. Dominują w nich otwarte przestrzenie i duże okna. Te ostatnie projektowane są w taki sposób, aby zapewnić dopływ jak największej ilości promieni słonecznych. Minimalistyczna oprawa wyróżnia przede wszystkim okna plastikowe i aluminiowe. Przy czym cienkie, praktycznie niewidoczne oprawy tych ostatnich umożliwiają zastosowanie maksymalnego przeszklenia.
 
- W ofercie posiadamy okna aluminiowe dostosowane pod względem standardów do budownictwa pasywnego. Zapewniają one bardzo dobrą izolację termiczną, dzięki czemu nawet w szczególnie mroźne dni niskie temperatury nie stanowią problemu dla użytkowników obiektu wyposażonego w takie profile. Jednocześnie zachęcamy do korzystania z okien aluminiowych wszystkich zwolenników minimalistycznego designu. Warto pamiętać, że im większa powierzchnia przeszklenia, tym więcej światła wpada do wnętrza. Przydaje się to chociażby zimą, kiedy w słoneczne dni można zmniejszyć intensywność pracy ogrzewania i delektować się naturalnym ciepłem z promieniowania słonecznego - radzi przedstawiciel producenta okien Hensfort.
 
Poza modelami aluminiowymi nadal modne są również okna PCV. Przemawia za nimi niższa cena, a także coraz lepsza jakość wykonania. Jeszcze nie tak dawno za produkty luksusowe uznawano okna drewniane. Obecnie te plastikowe nie ustępują im miejsca. Na rynku dostępne są wyroby o bardzo atrakcyjnym wskaźniku izolacyjności. Atutem okien z aluminium i plastiku jest też szeroka paleta barw. Wykonane z tych materiałów profile mogą imitować drewno, jednak inwestorzy zdecydowanie chętniej wybierają minimalistyczną szarość lub nieco bardziej klasyczną biel. Na czasie są też okna o barwie antracytu. Wymienione kolory bardzo dobrze współgrają z prostą formą współczesnych domów oraz ich nowoczesnym, nieco surowym wyposażeniem.
 
Okna muszą być energooszczędne
 
W roku 2019 jeszcze większą wagę będzie się przykładało do ekologii. W budownictwie ochronie środowiska służy przeze wszystkim wybieranie materiałów cechujących się znacznymi właściwościami izolacyjnymi. Od dwóch lat wszystkie montowane okna muszą posiadać współczynnik przenikania ciepła maksymalnie na poziomie 1,1 W/(m2.K). Już za dwa lata zostanie on natomiast obniżony do 0,9 W/(m2.K). Czołowych producentów takie zmiany nie przerażają. Oni w swojej ofercie już dawno posiadają okna spełniające te wymagania. Co więcej, najlepsze firmy proponują nawet modele o znacznie lepszych parametrach termoizolacyjnych.
 
Jeżeli do zakupu takich okien inwestora nie przekonuje ekologia, warto rozważyć to w imię niższych rachunków za ogrzewanie. Wysokiej jakości okna to jeden z filarów mniejszego zużycia opału w domu. Ich zakup jest dobrą inwestycją, która szybko się zwróci, a potem będzie generowała już wyłącznie oszczędności. Poza kwestiami finansowymi podczas dokonywania wyboru okien, a także innych materiałów budowlanych i wykończeniowych, mimo wszystko dobrze mieć na uwadze ochronę środowiska. Pozornie jeden człowiek może dla przyrody zrobić niewiele, ale od małych pojedynczych gestów zaczynają się prawdziwe zmiany w społecznym myśleniu.
 
Materiał Partnera
Vote it up
229
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!