Uprzątnij szybko swój ogród

Sezon grillowy zbliża się wielkimi krokami. By przyjąć u siebie rodzinę czy znajomych potrzebna jest przestrzeń, a ta najlepiej, gdyby była uprzątnięta. Zadbany ogród to wizytówka domu. By dobrze przygotować się do pracy, należy wybrać odpowiedni sprzęt. Rękawice, worki na liście oraz odpady zielone to podstawa. Podobnie jak grabie, nożyce czy chociażby dmuchawa do liści.
 

Jak zacząć?

Pierwszym krokiem powinno być przygotowanie narzędzi, które będzie się wykorzystywało. Może się wydawać, że podczas sezonu zimowego nic im się nie stało. Tymczasem podczas okresu, które spędziły w piwnicy lub garażu, na ich powierzchni mogła pojawić się rdza. Nawet niewielka ilość może zaszkodzić roślinom czy trawie, na których będą używane. By zlikwidować korozję należy zetrzeć na początku jej ślady, a następnie nasmarować narzędzia olejem, nawet tym zwykłym roślinnym. Potem pozostaje tylko naostrzenie części, które tego wymagają (chociażby ostrza w kosiarce) i można zabierać się do pracy. W przypadku braku odpowiednich narzędzi do ostrzenia, najlepiej wybrać się do sklepu, gdzie zrobi to profesjonalna obsługa.

Trawnik oraz rośliny muszą oddychać, a by im to umożliwić trzeba w pierwszej kolejności uprzątnąć zalegające na ziemi pozostałości po zimie. W to wliczają się wszelkie suche i stare liście, gałęzie oraz naniesione przez wiatr śmieci. Pozostawione na trawniku, blokowałby dostęp do wody do trawy oraz kwiatów. Grabienie może zając więcej czasu niż początkowo zostało założone, dlatego warto je odrobinę ułatwić, używając odkurzacza do liści. Taki sprzęt możemy znacznie przyśpieszyć pracę w ogrodzie.

Urządzenia porządkujące

Istnieją dwa rodzaje odkurzaczy, każdy przeznaczony do innego rodzaju prac. Pierwszy z nich to mniejsza i poręczniejsza dmuchawa, która nie potrzebuje dodatkowego źródła zasilania. Pracuje na akumulatorze, więc można z nią obejść cały ogród, nie przejmując się tym, że gdzieś nie sięgnie. Zazwyczaj tego typu odkurzacze do liści posiadają ergonomiczny uchwyt, który zapewnia wygodę oraz sprawia, że nie zmęczymy się podczas całodniowego sprzątania.  Niewielka waga w połączeniu z mocą da satysfakcjonujące efekty, a mobilność pozwoli dotrzeć do miejsc, gdzie zwykłe grabie by się nie zmieściły.

Większy sprzęt przeznaczony jest już dla osób, które potrzebują uprzątnąć większą powierzchnię. Wyposażone w elektryczny lub spalinowy silnik dmuchawy ważą odpowiednio więcej, ale nie na tyle, by dorosły człowiek nie był w stanie z nich korzystać. Ich waga nie przekracza kilku kilogramów. Część z dostępnych na rynku odkurzaczy, posiada także bardzo ważną funkcję, czyli rozdrabniania. Wyposażone w metalowy wirnik urządzenie, pozwoli na szybkie zredukowanie ilość leżących na trawniku liści. Tego typu sprzęty mają także podczepiony kosz, który zbiera rozdrobione fragmenty. I jak sama nazwa wskazuje, odkurzacze do liści mają także funkcję zasysania, pozwalającą na szybkie zebranie pozostałości po sprzątaniu. Takie odkurzacze do liści są dostępne w produktach Gardeny - http://www.gardena.com/pl/garden-care-tools/blowers/. Głośność urządzeń nie jest wysoka, więc nie należy się obawiać, że sąsiedzi przyjdą na skargę.

Dbanie o roślinność

Gdy teren zostanie uprzątnięty, kolejnym krokiem powinno być przycięcie roślinności. Usunięcie martwych czy chorych gałęzi pozwoli na „otworzenie krzewu”, który po takim zabiegu będzie nie tylko lepiej wyglądał, ale przede wszystkim zacznie się rozwijać. Należy jednak pamiętać, że nie wolno przycinać roślin, które wypuściły już pierwsze pąki. Taki zabieg tylko im zaszkodzi. Ostatnim krokiem będzie wyrywanie chwastów, które szczególnie na wiosnę potrafią nawiedzić ogród, a następnie opryskanie terenu środkami przeciwgrzybicznymi oraz owadobójczymi.

Materiał Partnera

Vote it up
418
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!