Wszystko, co musisz wiedzieć o odkurzaczach akumulatorowych

Odkurzacz to, tuż obok pralki i lodówki, jedno z najważniejszych urządzeń domowych. Dzięki niemu można nie tylko pozbyć się kurzu, który skrywa się w najgłębszych zakamarkach, lecz również usunąć pajęczyny i sierść zwierząt. Dowiedz się, czym charakteryzuje się odkurzacz akumulatorowy i czy warto go mieć. Wiele profesjonalnych narzędzi tego typu dostarcza Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe A/B/C.
 
Poznaj zalety odkurzaczy akumulatorowych
 
Odkurzacz akumulatorowy (bezprzewodowy), jak wskazuje na to jego nazwa, zasilany jest za pomocą akumulatora. I tu już można wskazać jego pierwszą i być może największą zaletę – nie trzeba go zasilać przy użyciu przewodu. Sprawia to, że jest to sprzęt przede wszystkim wygodny w użyciu, gdyż ogranicza go jedynie żywotność akumulatora. Można nim odkurzać duże przestrzenie, bez konieczności ciągłego przepinania się z gniazdka do gniazdka. Jest to bowiem częsty problem każdego, kto korzysta z tradycyjnego odkurzacza. Co więcej, przewody w tego typu urządzeniach są zazwyczaj nie dłuższe niż 4 metry – a to stanowczo za mało. Z kolei zasięg odkurzacza bezprzewodowego jest nieograniczony. To szczególnie wygodne, gdy chce się szybko wyczyścić małą powierzchnię. Odkurzacz akumulatorowy jest również funkcjonalny, posiada bowiem trwałe kółka, ułatwiające przemieszczanie się po domu. Oprócz tego brak kabla wijącego się między nogami sprawia, że odkurzanie jest nie tylko wygodniejsze, ale i bezpieczniejsze – nie ma zagrożenia, że zaplączemy się o przewód.
 
Jakie są wady odkurzaczy akumulatorowych?
 
Paradoksalnie to, co dla jednego jest największą zaletą odkurzacza, dla drugiego może okazać się jego największą wadą – to przewód zasilający. Ponieważ odkurzacz jest zasilany przez akumulator, to użytkownik jest ograniczony ilością energii znajdującej się w ogniwie. Zazwyczaj odkurzacze z tzw. górnej półki są w stanie pracować przez godzinę w trybie standardowym. Niestety, odkurzanie w trybie turbo trwa już tylko kilka minut. Największym problemem jest to, że sprzęt może rozładować się w najmniej oczekiwanym momencie i zajdzie wówczas konieczność ponownego ładowania akumulatora. Mimo iż można nim komfortowo odkurzać duże przestrzenie, to jednak potrafi się szybko rozładować. Z tego powodu urządzenie jest przeznaczone raczej dla osób mieszkających w małych mieszkaniach lub dla właścicieli niewielkich biur.
 
Odkurzacz akumulatorowy to także urządzenie niemające worka na kurz – to jednocześnie jego zaleta i wada. Oznacza to, że brud gromadzi się w pojemniku, który trzeba często czyścić – co więcej, trzeba czyścić go regularnie.
 
Na co zwrócić uwagę przy zakupie odkurzacza akumulatorowego?
 
W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na zasilanie. Warto wiedzieć, jak wielką mocą dysponuje sprzęt, co pozwoli wstępnie oszacować ewentualny czas ładowania. Kolejnym istotnym parametrem jest moc. Nie może ona bowiem przekraczać 1600 W. Moc powinno się dopasować do potrzeb, choć panuje zasada, że im mocniejszy odkurzacz, tym umożliwia wydajniejszą pracę – tu każdy musi określić swoje potrzeby i wybrać taki sprzęt, który będzie zgodny z oczekiwaniami. 
 
Trzecim najważniejszym parametrem jest rozmiar pojemnika. Jak wiadomo, odkurzacz nie ma worka, więc obecność dużego pojemnika sprawi, że będzie można dłużej odkurzać. Niemniej ważny jest także sposób, w jaki urządzenie będzie filtrowało brud oraz końcówki robocze, jakie oferuje producent w standardzie. Co do systemu filtracji, powinien być na tyle dokładny, by można było pozbyć się nawet niewielkich zabrudzeń; co do końcówek, warto zwrócić uwagę, czy są wśród nich te, które umożliwiają czyszczenie różnych powierzchni.
 
Z jakimi zabrudzeniami poradzą sobie odkurzacze akumulatorowe?
 
Z urządzenia można korzystać niemal w każdych warunkach, choć może mieć problem z czyszczeniem wyjątkowo wymagających zabrudzeń np. w garażu, czy w kotłowni. Jednak dobry odkurzacz potrafi wessać mąkę z dywanu, sierść kota lub psa z dywanu i inne pyły. Możliwości urządzenia będą w dużej mierze zależeć od mocy, jaką dysponuje. Dużym ułatwieniem jest wspomniany tryb turbo, którego można użyć w ekstremalnych przypadkach. Wielu producentów odkurzaczy bezprzewodowych uważa, że są to urządzenia idealnie nadające się do czyszczenia wszelkich trudno dostępnych miejsc, takich jak: sufity, rogi łazienek, w których stoi sprzęt AGD. Ponadto, skutecznie czyszczą kąty pomieszczeń, kurz z mebli oraz ze stołów, kredensów i biurek. Najwięcej problemów odkurzaczom bezprzewodowym sprawiają dywany, szczególnie te o grubym włosiu. Jednak ich odkurzanie jest również problematyczne dla tradycyjnych urządzeń.
 
Odkurzacz akumulatorowy to urządzenie, do którego trzeba się przyzwyczaić. Początkowo problemem może być fakt, iż urządzenie trzeba zawsze mieć przy sobie – sprzęt waży bowiem kilka kilogramów.
 
Materiał Partnera
Vote it up
235
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!