Obrzeża trawnikowe – jak oddzielić trawnik od ścieżki w ogrodzie

Ogród może być prawdziwym dziełem sztuki – szczególnie wtedy, kiedy jest perfekcyjnie uporządkowany. Poznaj sposób na to, aby zapanować nad kształtem rabat i ścieżek.  Wykorzystaj obrzeża trawnikowe, aby uzyskać estetyczną i schludną przestrzeń dopracowaną w każdym detalu!
 
Rodzaje obrzeży trawnikowych
 
Obrzeża trawnikowe to niewielkie akcesoria, które potrafią zupełnie odmienić wygląd posesji. Przy pomocy tych konstrukcji, które często przypominają płotki, precyzyjnie wyznaczysz krawędzie trawnika czy rabaty. Najmniejsze modele pomogą Ci w dyskretny sposób ujarzmić murawę, aby nie zarastała ścieżki. Z kolei wyższe płotki sprawdzą się podczas aranżacji rabat. Wykorzystaj je na przykład do stworzenia wielostopniowej kompozycji kwiatowej.
 
Jakie obrzeża trawnikowe masz do dyspozycji? Produkty różnią się nie tylko pod względem rozmiaru, ale również materiału wykonania, który często idzie w parze z funkcjonalnością i estetyką. Sprawdź, który rodzaj obrzeża trawnikowego przyda Ci się najbardziej.
 
Obrzeża trawnikowe z drewna najczęściej występują w formie rollborderów, czyli rolek z połączonych pieńków całych lub najczęściej półcylindrycznych. Przy pomocy tego rodzaju obrzeża uzyskasz efekt palisady wokół rabaty lub wzdłuż ścieżki. Dostępne są również drewniane segmenty przypominające miniaturowe płotki – ich wysokość zwykle nie przekracza kilkudziesięciu centymetrów. Modele wykonane w tym stylu nie trzymają ziemi tak dobrze, jak rollbordery, jednak zapewniają ciekawy efekt estetyczny.
 
Dużą popularnością cieszą się również obrzeża trawnikowe wykonane z tworzywa sztucznego. Znajdziesz wśród nich przede wszystkim modele, które pomogą Ci utrzymać murawę w ryzach, uniemożliwiając rozrost trawy poza wyznaczoną granicę. Ze względu na sposób montażu plastikowe obrzeża są bardzo dyskretne. Zazwyczaj nie wystają ponad rośliny i dzięki ciemnej kolorystyce nie odróżniają się od ziemi. Dostępne są również płotki i palisady z tworzywa sztucznego, które są bardziej kruche od drewnianych modeli, jednak wyróżniają się większą odpornością na wilgoć.
 
Właściciele posesji urządzonych w stylu rustykalnym często wybierają wiklinowe obrzeża, które w swoich właściwościach przypominają drewniane modele, jednak mogą się okazać mniej trwałe. Jeżeli zależy Ci na uzyskaniu stabilnych, wielostopniowych rabat, postaw na gazony betonowe. W tej roli równie dobrze sprawdzą się obrzeża i palisady z naturalnego kamienia np. granitu.
 
Jakie obrzeże trawnikowe wybrać?
 
Wybór obrzeża trawnikowego zależy od wielu czynników. Weź pod uwagę przede wszystkim to, że do zaaranżowania całej posesji możesz potrzebować kilku modeli o różnych funkcjach. Przydać Ci się może zarówno obrzeże dyskretnie wyznaczające granicę trawnika, jak i większy, estetyczny wariant do otoczenia wysokiej rabaty. Z tego względu przed zakupem ustal, jakie prace chcesz przeprowadzić oraz zmierz długości, na których zamierzasz zastosować obrzeża. Dzięki temu w sklepie zakupisz odpowiednią ilość potrzebnych modeli.
 
Jeżeli trzymasz w domu bądź na posesji psa lub kota, który nazbyt często interesuje się kwiatami, możesz rozważyć zastosowanie obrzeży w postaci płotków. Ostre końcówki na odpowiedniej wysokości mogą skutecznie zniechęcić zwierzę do penetracji rabaty. Zagwarantujesz w ten sposób roślinności niezakłócony wzrost, a sobie – spokojny relaks w ogrodzie bez tracenia czasu na nerwy i dodatkowe prace porządkowe.
 
Obrzeża trawnikowe, które zastosujesz do aranżacji swojej posesji, powinny również prezentować się estetycznie. Zwróć uwagę na to, aby modele przyziemne miały neutralny, ciemny kolor. Dzięki temu nie będą rzucały się w oczy. Z kolei ozdobne warianty obrzeży powinny wpisywać się w styl aranżacyjny całej przestrzeni.
 
W większości obrzeża trawnikowe są wykonane z materiałów doskonale przystosowanych do różnych warunków pogodowych panujących w ogrodzie w ciągu wszystkich pór roku. Upewnij się jednak, czy wybrane przez Ciebie drewniane modele nie wymagają dodatkowej impregnacji przed montażem. Jeżeli chcesz, aby służyły Ci przez wiele lat, warto przed rozpoczęciem kolejnych sezonów poddawać je pracom konserwacyjnym. Inaczej po pewnym czasie drewniane elementy ulegną korozji biologicznej na skutek wilgoci, zmiennej temperatury i działania drobnych organizmów.
 
Jak układać obrzeża trawnikowe?
 
Metoda układania obrzeża trawnikowego jest zależna od jego rodzaju i kształtu. Bardzo łatwe w obsłudze są rollbordery i płotki. Ich montaż przeprowadzisz samodzielnie nawet bez doświadczenia w ogrodnictwie. Z kolei modele z tworzywa sztucznego w postaci rolek i mat wymagają ingerencji w glebę, ponieważ są częściowo zakopane. Dzięki temu są podwójnie skuteczne – blokują rozrost nie tylko zasadniczej części rośliny, ale też jej korzeni. W ten sposób murawa będzie odcięta wyjątkowo precyzyjnie. Trawnik łatwo poskromić również przy pomocy obrzeży montowanych do podłoża niewielkimi kotwami. Tego rodzaju modele nie odstają od ziemi, a ich bezproblemowy montaż przebiega w mgnieniu oka.
 
Materiał Partnera
Vote it up
67
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!