Objawy i leczenie grzybicy pochwy

Grzybica pochwy to nieprzyjemna i wstydliwa dolegliwość, która dotyka kobiety niezależnie od wieku. Warto dowiedzieć się, jakie są jej objawy i jak można z nią walczyć ogólnie dostępnymi środkami, a kiedy warto zgłosić się po poradę do specjalisty.
 

Grzybica pochwy: objawy oraz przyczyny

Grzybica, nazywana także kandydozą, jest wywoływana przed drożdżaki obecne we florze bakteryjnej pochwy. Najczęściej jej przyczyną są patogeny o nazwie Candida albicans, czasami także inne gatunki drożdżaków z rodzaju Candida, takie jak C. tropicalis, C. crusei lub C. glabrata. Grzybica pochwy daje zwykle nieprzyjemne objawy, takie jak gęste, serowato- białe upławy, a także swędzenie w okolicy narządów intymnych. U części kobiet może występować ból i uczucie pieczenia po odbyciu stosunku seksualnego, a w niektórych przypadkach kandydoza może przenosić się także na skórę otaczającą wejście do pochwy, tworząc wykwity na wargach sromowych, a nawet po wewnętrznej stronie ud. Na grzybicę najczęściej chorują aktywne seksualnie kobiety w wieku od 16 do 30 lat. Do czynników ryzyka wystąpienia nieprzyjemnych objawów należą między innymi: stosowanie antykoncepcji, kuracje antybiotykowe, które zaburzają równowagę mikroflory pochwy, ogólny spadek odporności organizmu oraz reakcje alergiczne. Na grzybicę częściej narażone są kobiety, które nie przestrzegają zasad prawidłowej higieny okolic miejsc intymnych, a także te, które noszą bieliznę z nieprzepuszczających wilgoci tworzyw sztucznych.

Grzybica pochwy: leczenie

Prawidłowa diagnoza grzybicy pochwy powinna opierać się na szczegółowym wywiadzie lekarskim, który pomoże ustalić przyczyny dolegliwości i zaplanować skuteczne leczenie.  W trakcie badania lekarz ocenia stan krocza, pochwy i szyjki macicy, a także wygląd wydzieliny. Często wykorzystuje się papierek lakmusowy w celu zbadania pH wydzieliny i określenia charakteru dolegliwości, a w niektórych przypadkach zaleca się także wykonanie badania mikroskopowego próbki śluzu. W większości przypadków grzybicę pochwy leczy się zapisanymi przez lekarza środkami doustnymi, które zwalczają przyczynę infekcji. Do najczęściej stosowanych substancji aktywnych należą obecnie: nystatyna, klotrimazol oraz flukonazol. Po zakończeniu leczenia grzybicy pochwy warto sięgnąć po preparaty oparte na zawiesinie pałeczek kwasu mlekowego, takie jak Lactovaginal. Pałeczki kwasu mlekowego zawarte w Lactovaginalu pomagają przywrócić naturalną mikroflorę pochwy, dzięki czemu ułatwiają walkę z nawrotami grzybicy.

Materiał Partnera

Vote it up
97
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!