O czym może świadczyć mrużenie oczu?

Mrużenie oczu jest jednym z objawów krótkowzroczności. Osoby z miopią oddalone przedmioty widzą nieostro, więc aby wyostrzyć wzrok, charakterystycznie przymykają powiekę. Mrużenie oczu może być także oznaką nadwrażliwości na światło, czyli światłowstrętu, którego przyczyną jest, np.: zapalenie spojówek, zespół suchego oka czy choroby rogówki.
 
Krótkowzroczność – objawy
 
Wada wzroku, która polega na nieostrym widzeniu przedmiotów oddalonych, przy zachowaniu dobrego widzenia z bliska to krótkowzroczność. Soczewki do korekcji miopii to wklęsłe szkła sferyczne o ujemnych mocach. Charakterystycznym objawem krótkowzroczności jest mrużenie oczu w celu polepszenia jakości widzenia. Krótkowidze nienaturalnie blisko przybliżają do siebie przedmioty, by móc np. przeczytać widniejący na nich napis. U osób z miopią widzenie znacznie pogarsza się po zmroku i w ciemności. Objawy krótkowzroczności to także: zawroty i bóle głowy, pieczenie oczu, częste mruganie oraz pocieranie gałek ocznych.
 
Mrużenie oczu w wyniku nadwrażliwości na światło
 
Światłowstręt, czyli nadwrażliwość oczu na światło, ma wiele przyczyn. Najczęściej są nimi choroby oka, którym może towarzyszyć: łzawienie, pieczenie, a nawet ból.
 
Zapalenie spojówek
 
Zapalenie spojówek może być wywołane infekcją oka lub silną alergią. Stan zapalny powoduje, że oczy stają się bardzo wrażliwe na światło, dlatego człowiek odruchowo mruży powieki. Zapaleniu spojówek towarzyszą: świąd, obrzęk, łzawienie, a także ropno-śluzowa wydzielina. Charakterystycznym objawem choroby jest także ból przy próbie uciskania gałki ocznej. 
 
Zespół suchego oka
 
Zespół suchego oka wynika z upośledzenia produkcji łez, przez co gałki oczne nie są odpowiednio nawilżane. Prowadzi to do to pieczenia i zaczerwienienia oczu. Osoba w wyniku schorzenia ma uczucie, że pod powiekami znajduje się ciało obce. Pojawia się światłowstręt, a co za tym idzie odruchowe mrużenie oczu. Jedną z metod leczenia zespołu suchego oka jest stosowanie odpowiednio dobranych nawilżających kropli.
 
Choroby rogówki
 
Odruchowe mrużenie oczu może wynikać z owrzodzenia lub zapalenia rogówki. Schorzenie powoduje pogorszenie się jakości widzenia oraz silny ból. W wyniku chorób rogówki dochodzi do nasilonego łzawienia, przekrwienia oczu, a także światłowstrętu. Powodem mrużenia powiek bywa także dostanie się do oka ciała obcego, które uszkadza delikatną powierzchnię rogówki.
 
Materiał Partnera
Vote it up
51
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!