Jakie są najczęstsze nowotwory krwi?

Nowotwory krwi można skutecznie leczyć jeżeli zostaną zdiagnozowane we wczesnym stadium. Z tego względu niezwykle istotne jest profilaktyczne wykonywanie badań krwi.
 
Czym jest nowotwór krwi? Jak zdiagnozować białaczkę?
 
Jednym z najczęściej występujących nowotworów krwi jest białaczka nazywana leukemią. To choroba nowotworowa narządów krwiotwórczych. W jej wyniku w organizmie dochodzi do nadmiernego i nieprawidłowego rozrostu komórek układu białokrwinkowego przez co do krwioodbiegu dostaje się duża ilość niedojrzałych leukocytów, czyli białych krwinek.
 
W diagnostyce białaczek zastosowanie znajduje więc morfologia krwi obwodowej. W krwi osoby chorej na białaczkę można bowiem zauważyć zmiany ilościowe i jakościowe białych krwinek. Osoby dotknięte białaczką często cierpią na niedokrwistość, małopłytkowość, leukocytozę czy leukopenię.
 
Nieraz badanie krwi czy szpiku może nie być charakterystyczne. Z tego względu często wykonuje się zdjęcia RTG i badania USG jamy brzusznej, a w ośrodkach wysokospecjalistycznych – biopsję szpiku z mostka lub biodra pacjenta.
 
Objawy nowotworu krwi
 
O rozwijającej się białaczce świadczą jej objawy. Są to najczęściej gorączka, zwiększona męczliwość, depresja i zaburzenia w relacjach społecznych. Chorzy na białaczkę skarżą się też często na zakażenia wirusowe, bakteryjne czy grzybicze w jamie ustnej i w gardle, krwawienie np. z nosa, a także łatwo pojawiające się siniaki. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów jest powiększenie węzłów chłonnych, np.  szyjnych czy podobojczykowych, a także powiększenie śledziony czy wątroby.
 
Ostra białaczka szpikowa i ostra białaczka limfoblastyczna. Jakie są rodzaje białaczek?
 
Ogólnie białaczki dzieli się na ostre i przewlekłe. W ramach tego podziału najpopularniejsze są: ostra białaczka szpikowa (AML), ostra białaczka limfoblastyczna (ALL), przewlekła białaczka szpikowa (CML) i przewlekła białaczka limfocytowa (CLL). Więcej o białaczce przeczytasz na stronie https://www.dkms.pl/pl/jak-przebiega-proces-leczenia-bialaczki.
 
Przyczyny białaczki
 
Choć przyczyny białaczki nie są wciąż znane specjaliści oceniają, że istnieją czynniki ryzyka, które mogą wpływać na jej pojawienie się. Są to m.in. ekspozycja na związki chemiczne takie jak pestycydy, rozpuszczalniki, herbicydy i insektycydy, ekspozycja na promieniowanie jonizujące, a także palenie tytoniu oraz choroby genetyczne takie jak np. zespół Downa, zespół Blooma.
 
Białaczka częściej dotyka mężczyzn niż kobiet i stanowi ok. 2,5 proc. wszystkich nowotworów złośliwych. Innym rodzajem nowotworu krwi, który jest dość często diagnozowany i stanowi ok. 1 proc. wszystkich nowotworów w Polsce, jest chłoniak Hodgkina.
 
Materiał Partnera
Vote it up
80
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!