Trendy: Nowości dla puszystych

Walka z otyłością
 

Z otyłością i nadwagą walczą miliony, a tysiące naukowców usiłują wskazać im ratunek. Wciąż nie ma cudownego leku na walkę z kilogramami, ale są ciekawe ustalenia. Oto przykłady:

Nie za wszelką cenę
Otyłość to choroba, która ma różne przyczyny – podkreślano na majowym spotkaniu narodowego kongresu na temat otyłości w Kanadzie. Katowanie się dietami, jeśli nie daje rezultatów lub nie jest ustalone z lekarzami, przynosi więcej szkody niż pożytku. Szczególnie jeśli chce się zrzucić nie 2–3 kg, ale 15 czy 30 kg, uważa profesor Arya Sharma z University of Alberta.

Dieta szyta na miarę
W wielu wypadkach niezbędna jest indywidualna analiza przyczyn tycia, by ustalić skuteczny plan tracenia wagi, co wymaga zdaniem Sharmy 3–6 miesięcy obserwacji pacjenta. Profesor podkreśla też, że niezależnie od tych przyczyn, zawsze warto postawić na bardziej aktywny tryb życia i dietę zbliżoną do śródziemnomorskiej.

Nie bój się jo-jo
Dotychczas sądzono, że ciągłe odchudzanie się, a następnie tycie, czyli tzw. efekt jo-jo, szkodzi. Na ostatnim kongresie endokrynologów w Bostonie ogłoszono, że zdrowiej jest pogodzić się z jo-jo, niż nie próbować schudnąć (zawsze spadnie Ci cholesterol, poprawi się cukier).

– Nie zniechęcaj się, kiedy znów przybywa w pasie, tylko podejmij następną próbę – apeluje dr Edward O. List z Edison Biotechnology Institute w Ohio University.

Vote it up
736
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!