Nowoczesna łazienka - czego nie może w niej zabraknąć?

Wygodna i ładnie urządzona łazienka to marzenie wielu osób. Przy jej planowaniu warto jednak kierować się nie tylko estetyką, ale również kwestiami praktycznymi. Jak stworzyć nowoczesne pomieszczenie, które będzie idealnie dostosowane do naszych potrzeb?
 
Funkcjonalne wyposażenie i meble z trwałego tworzywa
 
Jeżeli nie chcemy, aby łazienka szybko wymagała ponownego odnowienia, zadbajmy o wysoką jakość produktów i materiałów, które mają się w niej znaleźć. Ma to znaczenie zarówno w przypadku elementów wyposażenia takich jak prysznic, bateria, czy zlew, jak i w kontekście szafek, opraw oświetleniowych, ścian i podłóg. W przypadku mebli warto postawić na tworzywo odporne na działanie wysokiej temperatury i wilgoci, czyli np. praktyczne płyty MDF. Poza tym stawiajmy raczej na wyposażenie znanych marek, a przed zakupem sprawdzajmy opinie na temat poszczególnych producentów, zwłaszcza na zaufanych stronach internetowych.
 
Neutralne, uniwersalne wzornictwo i kolorystyka
 
Pomijając kwestie trwałości i jakości, zadbajmy o to, aby ceramika sanitarna, lampy, armatura i akcesoria były dość neutralne, o prostych, geometrycznych wzorach. Warto wybierać dość stonowane kolory, a także modele pochodzące z jednej kolekcji, lub podobne do siebie pod względem formy i wzornictwa. W przypadku tak rzadko wymienianych części wyposażenia lepiej unikać zbyt krzykliwych, mocnych akcentów kolorystycznych i intensywnych wzorów.
 
Lepiej wprowadzić je za pomocą czegoś innego, np. chodniczków łazienkowych, akcesoriów i detali, a dla odważniejszych – płytek na ścianie lub podłóg. Jednak nowoczesne łazienki to przede wszystkim monochromatyczne, relaksujące umysł barwy. Kierując się tą zasadą, uzyskamy spójną aranżację, która przetrwa latami i nie stanie się passe po upływie zaledwie kilku lat.
 
Oświetlenie ma znaczenie
 
Inną, istotną częścią nowoczesnych łazienek, jest odpowiednie oświetlenie. Pojedyncza oprawa sufitowa to za mało – koniecznością jest zastosowanie dodatkowych lamp w okolicy lustra. Ma to aspekt zarówno funkcjonalny (oświetla twarz, więc ułatwia np. przygotowanie się do spania lub wyjścia z domu), jak i dekoracyjny. W ostatnich latach szczególnie modne są szklane i metalowe sufitowe lampy wiszące (tzw. zwis), np. wyglądające jak duże żarówki, a także minimalistyczne kinkiety, plafony i industrialne reflektory. Dla osób poszukujących stonowanych, nierzucających się w oczy rozwiązań, polecane są także oprawy stropowe (oczka) montowane w sufitach podwieszanych. Poza doświetleniem strefy przy lustrze coraz częściej umieszcza się niewielkie lampki również w okolicy prysznica lub wanny.
 
Sprawdzi się to głównie w przypadku nieco większych łazienek, gdzie światło może posłużyć nam jako sposób na wyeksponowanie poszczególnych elementów wyposażenia. Umiejętne rozłożenie opraw w dużej łazience pozwoli również podzielić ją na wyraźne strefy użytkowe. Gdzie szukać nowoczesnego oświetlenia? Ogromny wybór oryginalnych, nowoczesnych lamp łazienkowych znajdziemy w dobrych sklepach internetowych, zwłaszcza w ofercie firmy Elektromag.pl. Co więcej, w sieci zazwyczaj spotkamy się ze znacznie niższymi cenami i wieloma atrakcyjnymi promocjami, dzięki czemu możemy sporo zaoszczędzić.
 
Materiał Partnera
Vote it up
69
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!