Nigdy za późno na trądzik – nigdy za wcześnie na leczenie go!

Jeśli myślisz, że problem trądziku pozostawiłaś daleko za sobą wraz z ostatnim łzawym opisem swojego wyglądu w pamiętniku nastolatki, a pojawiające się wciąż na twojej twarzy czerwone krosty z pewnością mają inną przyczynę, możesz się grubo mylić. Jak pokazują badania, nawet połowa dorosłych kobiet w wieku 21-30 i około jednej czwartej w wieku 31-40 wciąż zmaga się z trądzikiem. Jednakże w ich przypadku należy mówić nie o trądziku młodzieńczym, a o trądziku dorosłych. Czym właściwie jest trądzik dorosłych i jak sobie z nim radzić spróbujemy wyjaśnić poniżej.
 
Trądzik młodzieńczy i trądzik dorosłych – poznaj różnice
 
Podstawową różnicą jest oczywiście wiek osób nimi dotkniętych. Trądzik młodzieńczy pojawia się u nastolatków w wieku dojrzewania tj. od 11 do 18 roku życia, a z trądzikiem dorosłych mamy do czynienia po uzyskaniu pełnoletności. U nastolatków ma on najczęściej postać zaskórników, a czasami również czerwonych zmian zapalnych zlokalizowanych głównie na czole, nosie i górnej części policzków, natomiast u dorosłych objawia się głównie na podbródku, żuchwie i szyi w postaci czerwonych i czasem bolesnych zmian zapalnych, rzadziej zaskórników. Trądzik młodzieńczy przebiega łagodnie, umiarkowanie lub ciężko i szybko się przy tym rozwija. Trądzik dorosłych przebiega raczej w stopniu umiarkowanym i rozwija się stopniowo. O ile nastolatki są w stanie w końcu zaakceptować czerwone krosty jako przypadłość dotycząca wszystkich ich rówieśników, o tyle dorosłym trudniej się z nim pogodzić, jako że nie wszyscy znajomi się z nim zmagają.
 
Poznaj przyczyny pojawiania się trądziku dorosłych
 
Dorosłe kobiety narażone są na wystąpienie nieprzyjemnych czerwonych zmian na skórze lub zaskórników szczególnie mocno w okresie wahań hormonów, jakie mają miejsce tuż przed miesiączką albo w stanach napięcia nerwowego. Innym czynnikiem powodującym trądzik dorosłych są uwarunkowania genetyczne. Jeśli nasze mamy lub siostry zmagają się z tym problemem w wieku dorosłym lub dojrzałym, istnieje przynajmniej połowiczne prawdopodobieństwo, że i nam on przypadnie w udziale. Choć niedoskonałości cery sprawiają dużo dyskomfortu na pewno nie wolno likwidować ich na własną rękę, na przykład wyciskając, ponieważ prowadzić to może do zaostrzenia choroby, a nawet do zakażenia skóry.
 
Jak zapanować nad trądzikiem dorosłych?
 
Warto zwrócić uwagę na czynniki zaostrzające lub zwiększające częstotliwość nawrotów trądziku dorosłych, które możemy kontrolować i w ten sposób zapanować nad rozwojem choroby.
 
 • Przede wszystkim powinniśmy ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z palenia tytoniu, który znacznie pogarsza stan cery.
 • Wychodząc na zewnątrz należy uważać, aby nie wystawiać się na zbyt długotrwałe działanie promieni słonecznych.
 • Trzeba również unikać wilgotnych warunków wzmagających potliwość, bo możemy to przypłacić większą, niż zwykle ilością niedoskonałości an twarzy.
 • Warto też obserwować oddziaływanie niektórych produktów spożywczych w naszej diecie na stan naszej cery. Choć nie ma na to jeszcze jednoznacznych dowodów naukowych, a istnieją jedynie pewne sugestie badaczy, to należałoby unikać nadmiernej ilości cukru, białego pieczywa, a także nabiału, bo mogą one zaostrzać trądzik. Zaleca się zatem przejście na dietę o niskim poziomie glikemicznym, bogatą w owoce, warzywa i pieczywo pełnoziarniste.
 • Kolejnymi artykułami codziennego użytku, które mogą mieć wpływ na nasza cerę są kosmetyki. Niektóre z nich poprzez blokowaniem porów sprzyjają rozwojowi trądziku.
 • Wreszcie sprawdźmy wpływ leków, które zażywamy na naszą cerę.
 
Jaką kurację zastosować na trądzik dorosłych?
 
Oczywiście najbardziej godne zaufania są kuracje lecznicze zalecane przez specjalistów i dermatologów. Niestety większość z nich nie przyniesie natychmiastowego efektu, jaki często obiecują znane firmy kosmetyczne, a poprawa wyglądu skóry nastąpić może nawet po 12 tygodniach intensywnej terapii. Innym mankamentem jest fakt, że trądziku nie da się wyleczyć całkowicie, jednak stosowanie terapii podtrzymującej z pomocą skutecznego leku pozwoli odzyskać zadowolenie z wyglądu skóry.
 
W sprzedaży dostępnych jest sporo leków bez recepty, które zawierają dobroczynne substancje, między innymi takie jak:
 
 • kwas azelainowy wpływający na metabolizm komórkowy,
 • kwas salicylowy działający przeciwzapalnie oraz odblokowujący zatkane pory i złuszczający zrogowaciałe warstwy skóry,
 • siarkę o właściwościach antybakteryjnych i oczyszczających pory.
 
W niektórych przypadkach bardziej odpowiednie będzie zastosowanie kuracji z przepisu lekarza. Dermatolodzy mogą wystawić receptę między innymi na leki działające miejscowo lub kuracje doustną silnie działającymi pochodnymi witaminy A lub antybiotykami.
 
Wreszcie dostępna jest spora liczba zabiegów kosmetycznych i dermatologicznych, które mogą wspomagać walkę z trądzikiem dorosłych. Do tego typu pomocniczych zabiegów zalecanych przez specjalistów należą:
 
 • fototerapia światłem niebieskim i czerwonym w celu zabicia bakterii odpowiedzialnych za trądzik i zmniejszenia gruczołów łojowych,
 • terapia fotodynamiczna z zastosowaniem światłoczułego żelu lub kremu,
 • laseroterapia redukująca blizny potrądzikowe i zmniejszająca gruczoły łojowe,
 • pilingi chemiczne z zawartością kwasu salicylowego i glikolowego.
 
Niezależnie od wybranej metody leczenia trądziku dorosłych niezwykle istotna będzie cierpliwość i stosowanie się do zaleceń specjalistów. Tylko wdrażając w życie nowe zasady uda się zapanować nad chorobą i przywrócić zadowolenie z wyglądu skóry. Więcej na temat postępowania z niedoskonałościami cery dowiedzieć się można tutaj:http://www.skinoren.pl/pl/tradzik-doroslych/
 
Materiał Partnera
Vote it up
79
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!