Niezbędnę elektronarzędzia ogrodnika

Sprawdź, bez ktorych narzędzi nie obejdziesz się w ogrodzie. Podpowiadamy jak ich dobrze używać i jak o nie dbać
 

Dmuchawa do liści
Ponieważ elektryczne i spalinowe dmuchawy do liści są chłodzone powietrzem, regularnie usuwaj odpadki i śmieci, które mogłyby utrudniać dopływ powietrza do chłodnicy. Zapobiega to przegrzewaniu się silnika, co mogłoby doprowadzić do jego spalenia.

Drgania wywołane pracą silnika elektronarzędzia mogą powodować stopniowe luzowanie się śrub i nakrętek mocujących obudowę. Zapobiegniesz temu, jeżeli każdą z nich pokryjesz lakierem albo na trzpień śruby, pod jej łeb lub pod nakrętkę podłożysz sprężystą podkładkę.

Jak usunąć mokre liście, które przykleiły się do płyt chodnikowych? Do wylotu dmuchawy przymocuj szczotkę, którą zdrapiesz mokre liście i wywiejesz strumieniem powietrza z dmuchawy.

Żeby przemieścić stertę liści w stronę kompostownika lub taczki, zdmuchnij luźniejsze liście i pędy znajdujące się na wierzchu kopca, a następnie szybko skieruj strumień powietrza na ubite liście u jej podstawy.

W wielu sklepach możesz zapoznać się z pełną ofertą elektronarzędzi ogrodniczych. Niektóre z nich warto kupić, gdy masz duży ogród.

Rozdrabniacze do gałęzi
Zanim uruchomisz spalinowy rozdrabniacz, sprawdź w nim poziom paliwa. Gdyby zabrakło paliwa podczas rozdrabniania, miałbyś dużo pracy przy czyszczeniu gardzieli wsypowej przed ponownym uruchomieniem urządzenia.

Kiedy wióry przeznaczone na kompostownik stają się postrzępione i poszarpane, a nie pocięte, albo kiedy szybkość pracy urządzenia mocno spada, oznacza to, że ostrza wymagają bezzwłocznego naostrzenia.

Nie rozdrabniaj liści i gałęzi, które są zielone i (lub) wilgotne. Mogą nie tylko zapchać i zablokować mechanizm, ale uzyskana z nich ściółka zacznie szybko pleśnieć.

Jeżeli nie masz wystarczającej liczby drzew i krzewów, żeby opłacało ci się kupić rozdrabniacz, ale chcesz rozdrobnić na ściółkę to, co masz, zaproponuj kilku sąsiadom wspólną inwestycję. Każdy będzie miał możliwość korzystania z urządzenia, a koszt indywidualny nie będzie wysoki.

Piła łańcuchowa
Włącz silnik, pociągając za sznur startera wychodzący z obudowy. Nie pozwól, aby sznur za każdym razem ocierał się o brzeg obudowy, gdyż doprowadzi to w końcu do jego przetarcia.

W większości spalinowych pił łańcuchowych prowadnicę można odwracać. Żeby w miarę równomiernie się zużywała, odwracaj ją po około 5 godzinach pracy.

Kiedy spod piły zamiast wiórów zaczynają lecieć trociny, oznacza to, że ostrza są tępe. Natychmiast przerwij pracę i naostrz zęby piły.

Odwieszając piłę po pracy, nałóż na ostre zęby łańcucha oryginalną osłonę lub zrobioną z przeciętego wzdłuż odcinka węża ogrodniczego.

Dokaszarki
Używając dokaszarki do dokaszania trawy na obrzeżach, trzymaj ją zawsze tak, żeby głowica była w pozycji poziomej. Przechylanie głowicy prowadzi do wykaszania łysych placów na trawniku.

Nie dokaszaj trawy aż do podstawy drzew lub krzewów. Bardzo szybko obracająca się żyłka może uszkodzić delikatną korę.

Jeżeli musisz kosić blisko drzew lub krzewów, załóż na podstawy pni plastikowe osłonki do ochrony przed zwierzętami. Kupisz je w sklepach ogrodniczych.

Dokaszarka z automatycznym lub półautomatycznym systemem wysuwania żyłki tnącej przyspiesza i ułatwia pracę. W wypadku elektronarzędzia obsługiwanego ręcznie musiałbyś wyłączyć urządzenie, odkręcić niektóre elementy i wyciągnąć żyłkę na potrzebną długość.

Kiedy musisz wymienić żyłkę w dokaszarce, do poluzowania stawiającej opór głowicy użyj odpowiedniego klucza.

Bezpieczeństwo i przezorność
* Przystępując do pracy z piłą łańcuchową, załóż obcisły strój, rękawice robocze, osłonę na uszy, buty z protektorami, okulary ochronne i kask.
* Nie tnij niczego, jeśli nie stoisz na ziemi.
* Zmieniając pozycję czy przechodząc w inne miejsce z piłą, wyłączaj ją.

Vote it up
506
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!