Niania czy guwernantka – kogo poszukujesz?

Nie wszyscy rodzice mają możliwość korzystać z pomocy dziadków, gdy mowa o opiece i wychowaniu dzieci. Jeżeli musisz skorzystać z pomocy osoby trzeciej, masz do wyboru guwernantki i nianie. Kim jest guwernantka i kiedy rozważyć jej zatrudnienia zamiast opiekunki?
 
Niania - gdy dziecko jest małe
 
Wiele mam po urlopie macierzyńskim stoi przed dylematem – czy wrócić do pracy zawodowej, czy też pozostać z dzieckiem w domu. W pierwszej sytuacji nie obejdzie się bez skorzystania z pomocy osób trzecich. Jeżeli żłobek ani dziadkowie nie wchodzą w grę, pozostaje znaleźć solidną i uczciwą opiekunkę do dziecka, która zaopiekuje się maluszkiem pod nieobecność rodziców.
 
Doświadczona niania z powodzeniem poradzi sobie z opieką nad rocznym dzieckiem. W przypadku maluszków opieka najczęściej sprowadza się do jego pilnowania i pielęgnacji. Nie oznacza to jednak, że rodzice nie powinni sprawdzić potencjalnych kandydatek. Bardzo ważne jest, aby niania wzbudziła zaufanie, miała doświadczenie w opiece nad małymi dziećmi i dodatkowo dysponowała referencjami wystawionymi przez poprzednich pracodawców.
 
Gdy potrzebna jest niania w Poznaniu lub Wrocławiu, wystarczy zamieścić ogłoszenie w serwisie ogłoszeniowym. Aby dotrzeć do profesjonalnych, sprawdzonych opiekunek, dobrym pomysłem będzie przejrzenie ogłoszeń publikowanych na specjalistycznych portalach. Szczególną uwagę warto zwrócić na te, które weryfikują tożsamość oraz referencje osób zainteresowanych pracą w charakterze opiekunki. W ten sposób na poszukiwaniach można zaoszczędzić sporo czasu.
 
Starszemu dziecku przyda się guwernantka
 
Od kilku lat systematycznie rośnie zainteresowanie pracą guwernantek. Zawód ten był szczególnie popularny w XIX wieku – wówczas guwernantki cieszyły się ogromnym szacunkiem zarówno wśród pracodawców, jak i podopiecznych. Nie inaczej jest aktualnie. W dobie ujemnego przyrostu naturalnego guwernantkami często zostają nauczycielki – osoby mające wykształcenie pedagogiczne i specjalistyczną wiedzę w danej dziedzinie. W efekcie zatrudnienie guwernantki jest kosztowniejsze niż opiekunki, ale jednocześnie rodzice nie muszą posyłać dziecka na zajęcia pozaszkolne. Dlaczego?
 
Guwernantka to osoba gruntownie wykształcona, która jest w stanie odrobić z dzieckiem lekcje, a jednocześnie przez cały czas czuwa nad jego rozwojem. Większość kobiet pracujących w tym zawodzie zna co najmniej dwa języki obce, gra na instrumencie muzycznym i potrafi w przystępny sposób przekazać wiedzę swojemu podopiecznemu. W efekcie dziecko od najmłodszych lat rozwija się wszechstronnie.
 
Zatrudnienie guwernantki to szczególnie dobre rozwiązanie z punktu widzenia rodziców, którzy mają dzieci w wieku szkolnym. Wykształcona i obyta opiekunka zadba o wszechstronny rozwój swojego podopiecznego, umożliwiając mu przy tym realizowanie swoich pasji. Dzieci są ciekawe świata, ale lekcje w szkole nie zawsze są wystarczające. Guwernantka nie tylko objaśni niezrozumiałe kwestie, lecz także pobudzi ciekawość dziecka, dzięki czemu przyswoi ono nową wiedzę bez większego wysiłku.
 
Opiekunka do dziecka czy guwernantka?
 
To rodzice decydują, czy potrzebują jedynie opiekunki do dziecka, czy też guwernantki. Znalezienie niani jest z pewnością znacznie łatwiejsze. Naprawdę dobre guwernantki są bardzo poszukiwane, a ponieważ jest ich na rynku stosunkowo mało, ich zatrudnienie zawsze wiąże się z wysokimi kosztami. Kwestia finansowa często przesądza sprawę, choć trzeba pamiętać, że pod okiem guwernantki dziecko może zdobyć wszechstronną wiedzę, a to z pewnością zaprocentuje na dalszym etapie jego rozwoju.
 
Niezależnie od wyboru, najważniejsze, aby opiekunka lub guwernantka i dziecko chcieli wspólnie przebywać i pracować. Dobrze zatem obserwować, jak dziecko reaguje na osobę, która będzie się nim opiekować. Gdy dziecko będzie chciało spędzać czas z nianią lub guwernantką, rodzice mogą być spokojni – jest ono pod opieką odpowiedniej osoby.
 
Materiał Partnera
Vote it up
257
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!