Nadmiernie się pocisz? Sprawdź, co z tym zrobić!

Oblewa Cię pot w sytuacjach stresowych? Gdy jest ciepło, w autobusie czy w tramwaju lub w kolejce w sklepie masz wrażenie, że wszyscy wokół widzą mokre plamy pod Twoimi pachami? Problem nadmiernej potliwości dotyczy wielu ludzi i  może skutecznie utrudnić,  a niekiedy nawet uniemożliwić normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Na szczęście istnieją skuteczne metody pozbycia się tego kłopotu.  
 
Działalność gruczołów ekrynowych i apokrynowych
 
Trzeba wiedzieć, że na naszym ciele znajduje się nawet 5 milionów gruczołów potowych. Proces pocenia się jest potrzebny, ponieważ organizm człowieka w ten sposób zapewnia termoregulację. Wytwarzanie potu udaremnia przegrzanie ciała.
 
Za pocenie odpowiadają przede wszystkim gruczoły ekrynowe, które wydzielają przeźroczysty płyn składający się w większości z wody. Co ciekawe, nie ma on żadnego zapachu. Gruczoły te znajdują się na dłoniach, stopach, czole, policzkach i rzecz jasna pod pachami.
 
Na naszym ciele są też gruczoły apokrynowe, zlokalizowane w dołach pachowych, wokół pępka i brodawek sutkowych oraz w okolicy narządów płciowych. One również produkują wydzielinę, ale w odróżnieniu od gruczołów ekrynowych jest ona mętna, lepka, o żółtawym zabarwieniu. Zawiera ona substancje, które ulegają szybkiemu rozkładowi pod wpływem bakterii, jakie znajdują się we florze naszej skóry. Dlatego wydzielina nabiera intensywnego 
i przykrego dla nosa zapachu.
 
Kiedy powstaje pot?
 
Pot pojawia się wbrew pozorom nie tylko wtedy, gdy jest nam za gorąco, ale również pocenie się wynikać może ze stresu, emocji, zaburzeń hormonalnych oraz z wysiłku fizycznego. Czasami nadmierna potliwość towarzyszy wielu chorobom.
 
Zbyt intensywna praca gruczołów
 
Nadpotliwość, czyli nadmierne wydzielanie potu, jest kłopotliwą przypadłością, wywołującą wstyd u osób, które się z nią zmagają. U pacjentów walczących z nadmierną potliwością gruczoły odpowiadające za wydzielanie potu, są nadreaktywne. Nie jest to schorzenie samo w sobie, ale potrafi uprzykrzyć życie człowiekowi.
 
Najczęściej nadpotliwość obejmuje stopy, ręce (głównie dłonie), pachy i twarz. Charakterystyczne dla tej przypadłości jest to, że pocimy się niezależnie od towarzyszących emocji czy temperatury otoczenia lub wysiłku fizycznego. Ciekawostką jest to, że takie osoby nie pocą się podczas snu.
 
Nadpotliwość może wynikać z genów, więc jest przypadłością dziedziczną.  Niejednokrotnie towarzyszy innym chorobom, takim jak nowotwory, gruźlica i infekcje występujące z wysoką gorączką. Problem nadmiernego pocenia może być skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków.
 
Jak pokonać nadpotliwość?
 
Pierwsze, po co sięgamy przy nadmiernej potliwości jest antyperspirant - w kulce, sztyfcie czy w sprayu. Jednak nie pomoże nam to na dłuższą metę. Poza tym w antyperspirantach najczęściej zawarty jest chlorek glinu, który zamyka gruczoły potowe.  
 
Dla osób z nadmierną potliwością przeznaczone są zabiegi elektrolecznicze - jonofreza czy zastrzyki z botoxu. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie: https://nadmiernapotliwosc.warszawa.pl/. Trwałe leczenie nadpotliwości powinno być skonsultowane z dermatologiem. Można przeprowadzić laseroterapię i zredukować gruczoły potowe w newralgicznych okolicach.
 
Materiał Partnera
 
Vote it up
66
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!