Na co zwrócić uwagę przy wyborze zagranicznego hotelu?

Wycieczka zagraniczna, jeśli nie jest wykupiona w biurze podróży, wymaga solidnego przygotowania. Nie wystarczy wybrać kraju i miasta, do którego chce się jechać. Ważne jest, czym się tam można dostać i w jakim hotelu zamieszkać. A hotel hotelowi nierówny.
 

Po pierwsze lokalizacja

Jeśli wybieramy się na wakacje do miejscowości typowo turystycznej prawdopodobnie wszystkie hotele w folderach będą się reklamowały jako położone blisko centrum, opcjonalnie blisko plaży lub szlaków górskich, a na pewno z dobrym dojazdem do tych miejsc. Prawdopodobnie wszystkie będą zapewniały o bliskości sklepów, restauracji, centrów rozrywkowych i bankomatów. Na szczęście wujek Google jest gotów w każdej chwili pomóc i rozwiać wątpliwości, a usługa Street View w Google Maps dokładnie pokaże hotel i całą jego okolicę.

Po drugie zasady funkcjonowania hotelu

Podróż międzynarodowa często wiąże się ze zmianą strefy czasowej. Może się okazać, że mimo wyjazdu w godzinach wczesnoporannych na miejsce dotrzemy w środku nocy. W dobrym hotelu recepcja powinna być czynna non-stop, ale nie zawsze jest tak różowo, lepiej to sprawdzić przed wyjazdem. Podobnie czas trwania doby hotelowej. Jeśli na miejscu jesteśmy przed południem a doba hotelowa zaczyna się równo w południe trzeba będzie za tych kilka godzin dopłacić. Lepiej sprawdzić to wcześniej, żeby nie być niemile zaskoczonym. Warto też sprawdzić czy hotel oferuje dostateczną ilość miejsc parkingowych, czy do dyspozycji gości jest basen i jacuzzi, oraz czy jest w hotelu restauracja. Miejsca ogólnodostępne są wliczone w cenę pokoju i nawet jeśli z nich nie korzystamy i tak za to płacimy. Jeśli nie potrzebujemy basenu i jacuzzi można poszukać tańszego hotelu nie oferującego tego rodzaju usług, a zapewniającego taki standard pokoju, o jaki nam chodzi.

Po trzecie standard pokoju

Od wielkości i wyposażenia pokoju będzie zależała jego cena. Dlatego zanim zarezerwujemy hotel warto odpowiedzieć sobie na pytanie czego naprawdę potrzebujemy. Jeśli jedziemy na urlop to naprawdę musimy mieć internet i telewizję satelitarną? Jeśli nie, to po co za te rzeczy płacić? Może bardziej przydatny będzie sejf i aneks kuchenny? Przecież nie ma sensu po każdy kubek kawy czy herbaty biegać do restauracji. A i lodówka na zimne napoje będzie mile widziana. Jeśli wybieramy się do ciepłych krajów wypadałoby sprawdzić czy w pokoju jest klimatyzacja.

Zazwyczaj w każdym pokoju jest łazienka, ale jej standard też może być różny. Pół biedy jeśli wolimy prysznic a dostaniemy wannę, zazwyczaj jest ona dostosowana również do wzięcia szybkiego prysznica. Gorzej jeśli lubimy się wylegiwać w wonnej pianie a łazienka hotelowa oferuje jedynie kabinę prysznicową z płytkim brodzikiem.

Zaprawieni w bojach turyści zwracają uwagę również na wielkość łóżka, wszak na urlopie wypadałoby móc się wygodnie wyspać.

Po czwarte hotel przyjazny dzieciom

Jeśli wybieramy się na wakacje z dziećmi trzeba wziąć pod uwagę kilka dodatkowych czynników, o których dorośli na ogół nie myślą. Tymczasem taki drobiazg jak podjazd dla wózków a raczej jego brak, może być dużą uciążliwością podczas wakacji. Dla dorosłych wyjście z hotelu bezpośrednio na parking nie jest żadną uciążliwością, wręcz przeciwnie, ale dla dzieci jest to okazja do wybiegnięcia pod koła samochodu. Dlatego jeśli jedziemy na wakacje z dziećmi trzeba się rozeznać co tak naprawdę znajduje się bezpośrednio przed hotelem. Dobrze byłoby, żeby przy hotelu był plac zabaw, rodzice wiedzą, że obietnica wizyty w takim miejscu rozwiązuje wiele problemów. Z pewnością rodziców zainteresuje również czy hotel przewiduje zniżki dla dzieci, czy udostępnia specjalne dziecinne łóżeczka, oraz czy w hotelu organizowane są zajęcia dla dzieci.

Po piąte gwiazdka gwiazdce nierówna

Co to tak naprawdę znaczy, że hotel jest pięciogwiazdkowy? W praktyce oznacza to tyle, że zdaniem urzędników danego kraju zasługuje na najwyższą ocenę, czyli spełnia lokalne standardy. Lokalne, gdyż system przyznawania gwiazdek nie jest jednolity na całym świecie. Ba, nie jest jednolity nawet w krajach Unii Europejskiej. Często hotel bazuje na gwiazdkach nadanych wiele lat temu, na które w obecnym czasie na pewno by nie zasłużył. Dlatego chociaż warto zwracać uwagę na gwiazdki przy nazwie hotelu nie należy się kierować tylko i wyłącznie ich ilością. Pięć gwiazdek w krajach azjatyckich to zupełnie inny standard niż pięć gwiazdek w Kalifornii czy na Hawajach.

Po szóste opinie byłych gości hotelowych

Nie ma lepszych rekomendacji niż opinie wiarygodnych świadków. Dlatego przed wyjazdem w nieznane warto poszperać trochę w internecie, popytać znajomych i sprawdzić czy wybrany przez nas hotel rzeczywiście oferuje to co obiecuje w swoich folderach reklamowych. Poszukiwania można zacząć tutaj: www.itaka.pl/opinie

Po tak skrupulatnych przygotowaniach wypada już tylko pakować walizki i szykować się na podróż życia.

 

Materiał Partnera

 

Vote it up
970
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!