Muzyka i śmiech leczą serca

Naukowcy z University of Maryland Medical Center w Baltimore sprawdzili, że słuchanie ulubionej muzyki pozytywnie wpływa na serce
 

Kiedy słuchamy kompozycji, które sprawiają nam przyjemność, naczynia krwionośne rozszerzają się, dzięki czemu przepływa przez nie więcej krwi, co z kolei powoduje wyrównanie ciśnienia i lepszą pracę serca. Muzyka, która budzi nasz niepokój lub inne negatywne emocje, sprawia, że naczynia krwionośne się zwężają.

U osób, które brały udział w eksperymencie przeprowdzonym przez specjalistów z Baltimore przy ulubionej muzyce tętnica ramienna rozszerzała się nawet o 26 procent, natomiast ta niemiła dla ucha powodowała zwężenie się tętnicy ramiennej średnio o 6 procent, co ograniczało przepływ krwi.

Wcześniej naukowcy z University of Maryland ogłosili wyniki innych swoich badań, które dowiodły, że osoby chętnie śmiejące się, także w sytuacjach przykrych, rzadziej chorują na serce. Jeśli nauczylibyśmy się, zdaniem badaczy, częściej śmiać „całym sobą” (a więc uruchamiając wszystkie mięśnie, rozszerzając płuca) nasze serca byłyby w lepszym stanie.
Dr Michael Miller, uczestniczący w tym badaniu twierdzi:
– Śmiech powinno się włączyć do grupy codziennych zaleceń pozwalających zapobiegać chorobom serca – ćwicz, nie korzystaj z windy, zdrowo się odżywiaj i śmiej się kilka razy dziennie.

Vote it up
758
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!