Mobilny Windows w nowej odsłonie

Najnowszy system operacyjny będący dziełem Microsoftu może z powodzeniem działać nie tylko na naszym laptopie bądź desktopie. W przypadku, gdy użytkujemy jedno z urządzeń spełniających określone warunki, możemy zaktualizować je na Windows 10 Mobile. W jaki sposób to uczynić i czy jest trudne?
 
Ewolucja komórek w smartfony
 
Dzierżone w naszych rękach urządzenia mobilne służące nam do komunikacji ze światem niezupełnie przypominają to, czym były jeszcze dwie dekady temu. Telefony komórkowe ewoluowały do tego stopnia, że pierwsze wersje tych sprzętów stanowią dziś część ekspozycji w muzeach techniki, gdyż używanie ich w obecnych czasach wydawałoby się w dużym stopniu niedorzeczne.
 
Na początku kolorowe ekrany, potem aparaty, niedługo później ogromne ekrany dotykowe. Te zmiany pociągnęły za sobą wygląd tych urządzeń. O ile dawniej niektóre komórki nazywane były przez użytkowników pieszczotliwie „cegłami”, o tyle dziś nie sposób używać takich określeń, ponieważ ich kształt przypomina bardziej tablet w wersji mini. Cienkie do granic możliwości, z ogromnym ekranem o wysokiej rozdzielczości – właśnie takie są obecne smartfony. Jednak o ich sile decyduje coś zupełnie innego. Nie bez znaczenia są parametry techniczne, w tym rodzaj zastosowanego procesora, ilość pamięci operacyjnej RAM oraz pamięci wewnętrznej. Nie od dzisiaj wiadomo, że im więcej GB, czy rdzeni, tym lepiej, bo powinno przełożyć się to na płynność działania urządzenia.
 
Jednak na miano smartfona zasługują wyłącznie telefony obsługujące system operacyjny. Za swego rodzaju protoplastę w produkcji takich urządzeń uważa się fińskiego producenta – Nokię. To właśnie ta firma rozwijała przez wiele lat Symbiana, jednak projekt ten nie miał szans dłużej się utrzymać na rynku. To wszystko za sprawą innych rozwiązań. Android od Google’a, iOS od Apple, a także Windows Phone okazały się znacznie bardziej dopasowanymi wariantami do potrzeb dzisiejszego użytkownika.
 
Windows 10 Mobile i jego nowatorskie rozwiązania
 
Pierwszy system operacyjny w wersji mobilnej firmowany logiem Microsoftu zadebiutował po raz pierwszy siedemnaście lat temu. Z czasem przeszedł sporą ewolucję i dotyczyła ona nie tylko nazwy. Początkowo określany mianem Windows Mobile, od wersji 7.0 jako Phone, by ostatecznie w dziesiątej odsłonie powrócić do pierwotnego nazewnictwa.
 
Zaprezentowany oficjalnie 21 stycznia 2015 roku Windows 10 Mobile z przeznaczaniem dla smartfonów oraz tabletów miał zachwycać nie tylko od strony wizualnej. Sam design w formie kafelek mógł się podobać i nieprzypadkowo do złudzenia przypominał najnowszy system operacyjny dedykowany dla komputerów. Założeniem twórców było m.in. to, by jego użyteczność była niemalże taka sama. Dzięki temu użytkownicy smartfonów z zainstalowanym Windowsem 10 Mobile mogą korzystać swobodnie z takich aplikacji jak np. Outlook, pakiet biurowy Microsoft Office, Skype i wiele innych. Nieokrojone programy zachowują w pełni swoje zastosowanie. W tej wersji mobilnego Windowsa zaszłą też jedna, aczkolwiek bardzo zasadnicza zmiana. Rolę podstawowej przeglądarki internetowej przestać pełnić wysłużony i nie najlepiej oceniany Internet Explorer. Zastąpił go Edge, który nie bez powodu zbiera wysokie noty, ponieważ działa szybko i stabilnie.
 
Z innych nowości warto wspomnieć też o nowym sklepie z aplikacjami, nowym pasku powiadomień dla wiadomości, czy zmodernizowanym centrum akcji, na wzór tego w wersji PC. Całość działa wyjątkowo intuicyjnie i szybko, co czyni ten system wyjątkowo użytecznym. Pozostaje tylko pytanie, czy nasz sprzęt można zaktualizować do Windowsa 10 Mobile?
 
Pora przesiąść się na coś nowego
 
W przypadku Windows phone aktualizacja także i tym razem dostępna jest dla określonych urządzeń. Najlepiej zapoznać się z listą objętych nią urządzeń, by mieć pewność, że istnieje w ogóle możliwość dokonania takiej operacji, czy też temat jest definitywnie zamknięty. Mając już stosowną wiedzę, można zacząć myśleć o podjęciu określonych kroków.
 
Po pierwsze musimy pamiętać, że zanim zaczniemy cokolwiek robić, dobrze byłoby wykonać kopię ważnych dla nas danych. Nie zaszkodzi poświęcić kilka minut na to, by upewnić się, że wybrane pliki znajdujące się dotychczas w pamięci smartfona znajdują się także na innym, pewnym nośniku danych. Kolejnym krokiem powinno być naładowanie do pełna baterii. To niezwykle istotne, ponieważ w sytuacji, kiedy w trakcie aktualizacji smartfon mógłby paść, mogłoby to w konsekwencji doprowadzić do jego uszkodzenia. Następnie zalecane jest połączenie z szybką siecią Wi-Fi, ponieważ konieczne będzie pobranie sporej ilości danych, a szkoda byłoby stracić te, którymi dysponujemy w ramach np. comiesięcznego pakietu. Sam proces aktualizacji sprowadza się do paru kliknięć i ze szczegółami został opisany tutaj: https://nasz.orange.pl/t5/Baza-wiedzy-Telefony-i-tablety/Aktualizacja-w-Windows-10-Mobile/ta-p/877. Nie powinien zupełnie nikomu sprawić najmniejszej trudności.
 
Zaktualizowany do najnowszej wersji Windows Mobile 10 to system, który może się podobać. Dlatego nie powinniśmy dłużej zwlekać i przekonać się, czy pozytywne opinie na jego temat nie były przesadzone. Samą aktualizację wykonamy bez żadnego trudu, a to wszystko m.in. dzięki poradnikom dostępnym w sieci.
 
Materiał Partnera
Vote it up
127
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!