Mikoryza

Większe plony
 

Chcesz mieć borówki wielkie jak śliwki? Dorodne winogrona? Albo róże, które wzbudzą zazdrość sąsiadów? Zastosuj mikoryzę – zachęcają reklamy.

Mikoryza to wzajemne korzystne współżycie roślin i specyficznych grzybów nawiązujących kontakt z korzeniami rośliny. Zjawisko tej symbiozy grzybów z roślinami odkrył pod koniec XIX wieku polski botanik Franciszek Kamieński.

Mikoryza, sprzedawana najczęściej w postaci płynnych szczepionek, zwiększa powierzchnię chłonną korzeni, co sprawia, że rośliny mają lepszy dostęp do wody, przyspiesza ich wzrost i poprawia kondycję. Jej stosowanie nie jest proste, ale warte zachodu.

Aby spełniła swoje zadanie, należy zaaplikować ją na korzenie (najlepiej młode). W tym celu trzeba delikatnie odkopać w promieniu korony rosnącą już roślinę i w odsłonięte korzenie wpuścić w 2–3 miejscach szczepionkę. Najłatwiej zastosować ją przy sadzeniu roślin.

Nie wolno zapominać o podlewaniu zaszczepionych mikoryzą roślin – grzyby lubią wilgoć. Bardzo ważne jest, by dwa miesiące przed i po jej zastosowaniu nie zasilać roślin sztucznymi nawozami, bo zawarta w nich sól zniszczy grzyby. Dlatego najlepszym czasem na ten zabieg jest wczesna jesień, kiedy nawożenia się już nie przeprowadza.
Mikoryzę stosuje się raz w życiu rośliny.

Vote it up
640
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!