Mięta pieprzowa nie tylko na świeży oddech

Nie bez powodu często w pizzerii stoi miseczka pełna miętowych cukierków. Są one przyjemnymi poobiednimi słodyczami, a także skutecznie odświeżają oddech na jakiś czas
 

Mięta pieprzowa, w swej właściwej ziołowej postaci, przeciwdziała również niestrawności, zmniejsza wiatry i wzdęcia. Jest nie tylko doskonałym środkiem na trawienie – jej lecznicze właściwości są silniejsze niż moglibyśmy przypuszczać.

Ochrona jelit

Mięta pieprzowa należy do najlepszych ziół na problemy trawienne i ból jelit. Zawarte w niej olejki, szczególnie mentol i menton, rozluźniają mięśnie gładkie stanowiące ścianę jelit, łagodząc ich skurcze. Brytyjscy gastroenterolodzy, którzy opryskali rozcieńczonym olejkiem miętowym endoskopy – przyrządy używane do oglądania przewodu pokarmowego od wewnątrz – odkryli, że w ciągu niecałych 30 sekund hamował on bolesne miejscowe skurcze towarzyszące wprowadzeniu endoskopu.

Dzięki swym przeciwskurczowym właściwościom zioło to stanowi naturalny lek na złagodzenie objawów zespołu jelita drażliwego, choroby cechującej się nawracającymi skurczami, niestrawnością i okresowo zaparciami lub biegunkami.

W pewnym badaniu przeprowadzonym na Tajwanie u pacjentów z zespołem jelita drażliwego, którym podawano kapsułki z olejkiem mięty pieprzowej na 15 do 30 minut przed posiłkami, nastąpiło istotne zmniejszenie wzdęć i wiatrów. W niektórych przypadkach ból brzucha uległ osłabieniu lub ustąpił całkowicie.

Lekarze, którzy interesują się ziołolecznictwem, zalecają obecnie miętę na wiele trawiennych dolegliwości:

* Wiatry - Mięta, ułatwiając trawienie, zapobiega wzdęciom.
* Kamienie żółciowe - Wyniki wstępnych badań sugerują, że mięta pomaga rozpuścić kamienie żółciowe i potencjalnie mogłaby oddalić konieczność operacji.
* Nudności - Mięta pieprzowa delikatnie znieczula śluzówkę żołądka i łagodzi niezbyt nasilone nudności.
* Wrzody żołądka - Może uśmierzyć ból i ułatwić gojenie. (Uwaga! Nie stosuj mięty, jeśli często dokucza ci zgaga. Mięta może rozluźnić zwieracz przełyku, pierścień mięśniowy, który zapobiega podchodzeniu kwasów żołądkowych do przełyku).

Udrożnia nos i zmniejsza ból

Nie ma znaczenia, czy zdecydujesz się pić herbatkę czy też wdychać aromatyczne opary, bowiem w każdym przypadku odkryjesz, że mięta pieprzowa jest skutecznym środkiem na udrożnienie górnych dróg oddechowych, który rozrzedza śluz i zmniejsza stan zapalny śluzówki nosa. Może nawet zmniejszyć skurcz oskrzeli i zwężanie ich światła towarzyszące atakom astmy.

Jeśli często cierpisz na bóle głowy, spróbuj nakładać odrobinę rozcieńczonego olejku miętowego na czoło i skronie. Pewne badanie przeprowadzone na 32 pacjentach z bólem głowy wykazało, że olejek ten jest skutecznym lekiem przeciwbólowym.

Zawarty w mięcie pieprzowej mentol ma istotne przeciwbólowe właściwości. Bez względu na to, czy uprawiasz sport regularnie czy jedynie w weekendy, trzymaj porcję olejku miętowego (lub maść zawierającą mentol) w apteczce, aby móc go wcierać w bolące mięśnie. Olejek ten jest zbyt mocny, aby mógł być używany bez rozcieńczenia, dlatego zmieszaj kilka jego kropli z łyżką obojętnego oleju nośnikowego, na przykład słonecznikowego lub oliwy z oliwek.

Z uwagi na swe właściwości znieczulające mięta jest także przydatna przy bólu zębów.

Podobnie jak wiele innych olejków eterycznych, olejek miętowy niszczy niektóre wirusy i bakterie. Dodaj kilka kropli olejku miętowego do filiżanki wody, aby sporządzić miętową płukankę do ust o odkażających właściwościach. Ponadto dla odświeżenia możesz nałożyć 1–2 krople olejku na język. (Uwaga Nie stosuj doustnie większej dawki niż zalecana na opakowaniu; bynajmniej nie chodzi o to, że olejek miętowy może spowodować rozstrój żołądka – w ilości zaledwie kilku łyżeczek może wywołać śmiertelny skutek).

Pora herbatki

Większość ludzi lubi aromat i orzeźwiający smak miętowej herbatki. Pij 1–2 filiżanki dziennie, aby złagodzić dyskomfort trawienia lub do niego nie dopuścić. Możesz także przyjmować powlekane kapsułki między posiłkami, zgodnie ze wskazówkami na etykiecie (powlekane kapsułki przechodzą jedynie przez żołądek, a są rozkładane w jelitach). Możesz również dodać 10 do 20 kropli nalewki z mięty pieprzowej (jest o wiele słabsza niż olejek) do szklanki wody i pić w miarę potrzeby.

Vote it up
848
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!