Mieszkanie, na które czekamy

Budowa nowego domu, czy też zakup mieszkania to najbardziej kosztowne czynności w życiu większości z nas. Tak się przeważnie składa, że mało kogo stać na to, by ów proces przeprowadzić tylko i wyłącznie przy użyciu własnych pieniędzy. W tym celu często zapożyczamy się u rodziny, przyjaciół, czy też korzystamy z pomocy banków. Ponieważ w rachubę wchodzą kwoty rzędu kilkuset tysięcy złotych, pożyczający musi mieć pewność, że dług zostanie kiedyś spłacony. 
 
Hipoteka, która pozwala zrealizować marzenia
 
Jedną z form pożyczki, która daje duże szanse na zrealizowanie marzeń o własnym miejscu na Ziemi, jest kredyt hipoteczny. Pozwala on na sfinansowanie zakupu domu lub mieszkania w najwyżej osiemdziesięciu procentach. Kiedyś wkład własny w przypadku kredytu hipotecznego wynosił tylko dziesięć procent. Obecnie kwota ta stanowi dwadzieścia procent, ale niektóre banki żądają wkładu własnego na wyższym poziomie. Czasem może to być nawet trzydzieści procent wartości lokalu, o którym marzymy. Kredyt hipoteczny jest stosunkowo bezpieczną pożyczką dla banku, gdyż jego zabezpieczeniem jest nasze mieszkanie. W ten sposób bank ma pewność, że należność zostanie ostatecznie spłacona. Ważnym jest zatem to, by wybrać taki kredyt, który będziemy mogli spłacać bez przeszkód.
 
Oferta ofercie nierówna
 
Poszukując odpowiedniego kredytu hipotecznego warto posiłkować się różnymi stronami w Internecie, dysponującymi wyszukiwarkami takich pożyczek. Są to przejrzyste kalkulatory, w które wystarczy wpisać potencjalną wysokość pożyczki, jaka nas interesuje, a także inne dane, a resztę zobaczymy na ekranie. W ten sposób w jednym miejscu możemy od ręki porównać, np. kilkanaście ofert kredytów i wybrać tę, odpowiadającą nam najbardziej. Oczywiście o tym, czy kredyt zostanie nam przyznany zadecyduje ostatecznie bank. Kredyty na mieszkania cieszą się wciąż dość dużą popularnością i rocznie przybywa ich w tempie około trzech procent. Jest to spowodowane tym, że Polska wciąż cierpi na duży deficyt mieszkaniowy, a rynek potrzebowałby około miliona, jeśli nie więcej, nowych lokali mieszkalnych. Ten proces raczej nie zostanie rozwiązany, gdyż państwa nie stać na partycypację w kosztach budowy mieszkań na tak wielką skalę. Przeciętny Kowalski i Kowalska muszą więc zaciągać kredyty mieszkaniowe na dziesięć czy też dwadzieścia lat - nie ma na to rady.
 
Papiery, szczegóły, drobiazgi
 
Bank przed udzieleniem nam kredytu dokładnie sprawdzi naszą sytuację materialną oraz to, czy posiadamy inne zobowiązania, etc. Do tego służy m.in. Biuro Informacji Kredytowej, a także inne instytucje. Aby otrzymać kredyt hipoteczny trzeba dysponować wkładem własnym, być obywatelem polskim, mieć ukończone osiemnaście lat, pracować i mieć konto w polskim banku. Pozyskiwanie takiego kredytu możemy rozpocząć od wizyty, czy też konsultacji online we własnym banku, w którym mamy nasze konto. Taka opcja może nam przynieść dodatkowe profity, choć nie jest to rzecz oczywista. Czasami może się wręcz okazać, że oferta obcego podmiotu bankowego jest dla nas korzystniejsza. Ten sam kredyt na taki sam czas może być tańszy nawet o trzydzieści tysięcy złotych, a więc jest o co walczyć. Zwracajmy więc uwagę na RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania pożyczki. No i spłacajmy kredyt jak najszybciej się da, bo to w zdecydowany sposób obniży jego koszty. Najważniejsze jednak byśmy dzięki niemu nabyli mieszkanie lub dom rodem z naszych marzeń.
 
Materiał Partnera
Vote it up
93
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!