LTE: przyszłość Internetu

Widoczne w ofertach każdego operatora oferującego dostęp do sieci hasło „szybki Internet” nie robi już na nikim wrażenia. Technologia LTE ma za zadanie upowszechnić standard naprawdę błyskawicznego przesyłu danych, który do tej pory zarezerwowany był jedynie dla wąskiej grupy osób. Prędkości łącza rzędu 100-150 Mbps nie powinny w ogóle dziwić.
 

Dla kogo LTE?
Technologia LTE dedykowana jest każdemu użytkownikowi Internetu, który intensywnie korzysta z sieci przy dużym uwzględnieniu plików wideo, gier, muzyki, itp. Duża prędkość łącza to gwarancja szybkiego transferu danych, w efekcie oszczędność czasu – przykładowa gra o wielkości paru GB ściągnie się w parę minut, a oglądanie filmów lub telewizji w najwyższej jakości nie będzie wzbogacone o dodatkowe atrakcje, np. zatrzymywanie paska postępu w najmniej oczekiwanym momencie. Co warte podkreślenia, Internet LTE jest Internetem mobilnym, działa więc nie tylko wewnątrz mieszkania, ale i być może przede wszystkim – na zewnątrz budynków.

Aby móc zacząć korzystać z szybkiego Internetu, trzeba spełnić pewne warunki:

1. być w zasięgu sieci LTE
(największe pokrycie terenu na dzień dzisiejszy osiągnął Plus – 66,7% Polaków w zasięgu. Plus oferuje również najszybszą transmisję mobilną w Polsce – do 150 Mbps),
2. posiadać obsługujący technologię LTE sprzęt, np. modem, smartfon, tablet lub router z modułem LTE,
3. mieć kartę USIM, (klienci dotychczas korzystający z 2G lub 3G muszą je wymienić),
4. wybrać operatora posiadającego (najlepiej)rozbudowaną sieć LTE.
Odpowiadając wprost na pytanie zawarte w podtytule, LTE jest w zasadzie dla każdego, kto korzysta z Internetu, niezależnie czy jest to dom, praca czy podwórko. Trzeba zaznaczyć, że technologia ta powszednieje właściwie z dnia na dzień. Standaryzacja systemu LTE ma nastąpić w przeciągu najbliższych dwóch lat. Dla przeciętnego użytkownika oznacza to mniej więcej tyle, że powinien nastawić się na duże, ale i korzystne zmiany.

LTE to dopiero początek?
Poszczególne kraje europejskie i azjatyckie testują i wdrażają standard, który depcze po piętach coraz powszechniejszemu LTE. Mowa tutaj o LTE Advanced, dającym możliwości teoretyczne przesyłu danych z prędkością… nawet do 1GB/s ! Co to oznacza dla mieszkańców naszej planety? Dostępność do danych zostanie maksymalnie uproszczona – być może znikną liczniki oznajmiające, ile procent zostało np. do ściągnięcia filmu. Przeciętny użytkownik Internetu całą swoją energię poświęci jedynie na wskazanie odpowiedniej ścieżki dostępu do interesujących go materiałów – brzmi to nad wyraz obiecująco.

Vote it up
527
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!