Łokieć tenisisty – czym jest i jak go wyleczyć?

Wbrew pozorom wcale nie trzeba grać w tenisa, aby nabawić się tej dolegliwości. Wręcz przeciwnie - statystki pokazują, że tenisiści, zarówno amatorzy, jak też zawodowcy, stanowią niespełna 10 proc. przypadków zachorowania na tą przypadłość. U tenisistów schorzenie to spowodowane jest przede wszystkim zwiększonymi wibracjami przenoszonymi na łokieć, w momencie uderzania w piłkę. A co z resztą pacjentów, którzy nie grają w tenisa? Jakie są u nich przyczyny powstawania tego schorzenia?  

Czym jest łokieć tenisisty?
„Łokieć tenisisty” jest bolesną dolegliwością mającą swe źródło w zmienionej patologicznie okolicy przyczepu ścięgien mięśni prostowników nadgarstka do kości nadkłykcia bocznego kości ramiennej, prowadzącą do obniżenia funkcji kończyny dotkniętej problemem. Przyczyną dolegliwości są zmiany o charakterze degeneracyjnym, spowodowane przewlekłymi przeciążeniami i mikrourazami, które wynikają z często powtarzanych ruchów nawracania i odwracania nadgarstka, towarzyszących np. kręceniu śrubokrętem lub właśnie grze w tenisa.

Kto jest najbardziej narażony?
Obserwuje się stopniowy spadek granicy wieku, po przekroczeniu której łokieć tenisisty pojawia się najczęściej. Obecnie jest to przedział wiekowy od 30 do 65 lat, więc śmiało można stwierdzić, że choroba atakuje ludzi młodych, aktywnych zawodowo. Cechą predysponującą do powstania łokcia tenisisty jest również palenie tytoniu, które nota bene jest istotnym czynnikiem ryzyka. Grupą zawodową, wśród której choroba pojawia się szczególnie często, jest m.in. kadra menedżerska, pracująca przy komputerze, pracownicy biurowi, informatycy, ale również elektrycy i ortopedzi.

Jakie są objawy choroby?
Głównym objawem schorzenia są dolegliwości bólowe, zlokalizowane wokół zmienionych chorobowo tkanek, a więc w stawie łokciowym. Niekiedy ból może promieniować zgodnie z przebiegiem mięśni prostowników nadgarstka, w kierunku nadgarstka. Warto wspomnieć, że jest to schorzenie, które często ulega samoistnemu wyleczeniu w ciągu 1-2 lat, pod warunkiem zmiany trybu życia.

Jak wyleczyć schorzenie?
Aby leczenie wykazało się największą skutecznością, należy najpierw wykonać szereg specjalistycznych badań ortopedycznych, dokładnie obrazujących stan zdrowia pacjenta oraz tego konkretnego stawu. Doskonale do tego celu nadaje się kompleksowy pakiet ortopedyczny, wykonywany w Centrum Medycznym ENEL-MED. Przy wyborze takiej opcji, nie tracimy cennego czasu, ponieważ większość wyników otrzymujemy już w ciągu 5 godzin. Nie stresujemy się, przemieszczając się między różnymi placówkami w celu wykonania badań, ponieważ cały ten czas spędzamy w komfortowych warunkach w jednym miejscu. Na koniec mamy spotkanie z lekarzem prowadzącym, który natychmiast zaordynuje odpowiednie leczenie.

Łokieć tenisisty leczy się przede wszystkim podając niesteroidowe leki przeciwzapalne lub przeciwbólowe iniekcje czynnika wzrostu pod kontrolą USG czy też stosując terapię falą uderzeniową. Czasem może być konieczne przeprowadzenie zabiegu operacyjnego z 6 – 12 tygodniową rehabilitacją pozabiegową.

Vote it up
870
Oddałeś już swój głos wcześniej!Zagłosuj na niego!