Lipidogram – co musisz wiedzieć o badaniu?

Lipidy, czyli tłuszcze, są niezbędne w prawidłowej diecie, jednak na ich spożycie należy uważać. Nadmierna podaż tłuszczów może prowadzić do groźnych chorób, w tym choroby wieńcowej. Lipidogram to jedno z badań, które daje informację o poziomie tłuszczów w organizmie, a tym samym pozwala na kontrolę ich spożycia i zachowania profilaktyczne.
 
Lipidogram jest badaniem prostym i powszechnym. Do jego wykonania wystarczy próbka krwi, a wyniki dają informację, na podstawie której można ocenić, czy potrzebne jest leczenie, wdrożyć odpowiednie leki i wydać zalecenia.
 
Czym jest i jak interpretować lipidogram?
 
Lipidogram zaliczany jest do badań biochemicznych. W jego skład wchodzi oznaczenie poziomu cholesterolu całkowitego oraz jego poszczególnych frakcji (LDL i HDL), a także trójglicerydów. Lipidogram wykorzystywany jest jako badanie przesiewowe, wykazujące dużą przydatność w rozpoznawaniu chorób serca i układu sercowo-naczyniowego, w tym udaru, zawału serca lub miażdżycy.
 
Wyniki lipidogramu, podobnie jak wyniki innych badań, odczytuje się, odnosząc je do przyjętych norm. Warto jednak pamiętać, że normy te są jedynie wartościami orientacyjnymi, a każdy wynik należy skonsultować z lekarzem - na ryzyko zachorowania na jedną z chorób, których przyczyną jest podwyższony poziom lipidów, mają wpływ również inne czynniki, jak tryb życia, palenie papierosów, wiek, czy obciążenia genetyczne. Obecnie przyjęte normy kształtują się na poziomie:
 
  • TC (cholesterol całkowity) - 150-190 mg/dl
  • HDL ("dobry" cholesterol) - dla kobiet norma to wynik powyżej 40 mg/dl, dla mężczyzn powyżej 35 mg/dl,
  • LDL ("zły" cholesterol) - wynik poniżej 115 mg/dl,
  • cholesterol nie-HDL - poniżej 145 mg/dl,
  • TG (trójglicerydy) - 35-150 mg/dl.
 
 
Kiedy warto wykonać badanie?
 
Ze względu na to, że lipidogram jest badaniem diagnostycznym, stanowiącym ważny czynnik diagnozy chorób sercowo-naczyniowych, wykonuje się je głównie u osób zagrożonych wystąpieniem tych chorób. Czynnikami, które powinny skłonić lekarza do wystawienia skierowania na badanie są częste choroby serca i naczyń krwionośnych w wywiadzie pacjenta, otyłość, nadwaga, siedzący tryb życia, czy nieprawidłowa dieta. Lipidogram wykonuje się również jako badanie profilaktyczne, pomagające ocenić stan gospodarki tłuszczowej w organizmie. Badaniu powinni poddawać się raz w roku mężczyźni po 40. r.ż. oraz kobiety po 50 r.ż. lub te, które wcześniej przeszły menopauzę. Więcej informacji o badaniu dowiesz się ze strony: https://diag.pl/sklep/badania/lipidogram-chol-hdl-nie-hdl-ldl-tg/.
 
Jak przygotować się do badania?
 
Aby wyniki lipidogramu były jak najbardziej wiarygodne, do badania trzeba się odpowiednio przygotować. Na pobranie krwi należy stawić się na czczo, a więc ostatni posiłek można zjeść nie później niż 12h przed badaniem. Dozwolone jest picie wody i niesłodzonej herbaty. Na kilka dni przed badaniem powinno się unikać stresu, nadmiernego wysiłku, picia alkoholu lub spożywania kalorycznego jedzenia.
 
Co mogą oznaczać nieprawidłowe wyniki badania?
 
Niepokojące są zarówno zbyt wysokie wyniki lipidogramu, jak i zbyt niskie. Podwyższone stężenie często oznacza ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych lub cukrzycy. Natomiast obniżone stężenie może być wynikiem niedoczynności tarczycy, nasilonych procesów katabolicznych, a nawet niewydolności wątroby. Podstawową formą regulowania gospodarki tłuszczowej jest dieta, jednak niekiedy konieczne jest wprowadzenie leczenia farmakologicznego.
 
Materiał Partnera
Vote it up
80
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!