Leki na alergię bez recepty − jakie są ich rodzaje?

Alergia to przewlekła choroba, którą dobrze jest mieć pod kontrolą. Alergenami, które wywołują reakcję obronną organizmu mogą być pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt, metale ciężkie czy też niektóre rodzaje jedzenia. Alergia może dawać różne objawy, takie jak łzawienie i pieczenie oczu, kichanie, wodnisty katar czy też pokrzywki skórne. Z tym problemem możesz sobie radzić, np. biorąc odpowiednie leki na alergię bez recepty. Zobacz, jakie są ich rodzaje. 
 
Alergia − objawy
 
Alergia to reakcja organizmu, który nie toleruje pewnego rodzaju substancji, zwanych alergenami. Alergolodzy najczęściej wyróżniają trzy główne rodzaje alergenów: wziewne, pokarmowe i  kontaktowe. Alergie wziewne to najczęściej uczulenie na pyłki, sierść czy kurz i roztocza. Alergie pokarmowe związane są z reakcją alergiczną po zjedzeniu np. jaj, orzechów, czekolady czy cytrusów. Z kolei alergie kontaktowe to najczęściej alergie, które pojawiają się na skórze. Reakcja alergiczna powstaje natomiast po kontakcie skóry z alergenem, np. z metalem. 
 
Objawy alergii mogą być różne. Możesz zetknąć się z alergią skórną − najczęściej jest to wyprysk alergiczny, pokrzywka, swędzenie skóry czy zaczerwienienie. Przy alergiach wziewnych często pojawiają się objawy od strony dróg oddechowych, ale także łzawienie oczu czy wodnisty katar. Objawem alergii mogą być też reakcje od strony układu pokarmowego, np. biegunka. Preparaty na różne rodzaje alergii znajdują się pod linkiem: https://drmax.pl/alergia.
 
Leczenie alergii zawsze warto ustalić z alergologiem. Pamiętaj, że alergia jest chorobą przewlekłą, której nie da się skutecznie wyleczyć. Dlatego zawsze pozostaje leczenie objawowe lub działanie prewencyjne. Lekarze polecają, żeby niemal w 100% wyeliminować ze swojego otoczenia alergeny. Wtedy unikniesz niepożądanych skutków alergii. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Wtedy dobrze jest mieć pod ręką leki na alergię.
 
 
Leki przeciwhistaminowe bez recepty
 
Leki przeciwhistaminowe blokują wydzielanie histaminy. Co to oznacza? Kiedy Twój organizm spotka się z alergenem, układ odpornościowy zaczyna produkować histaminę. Ta, w przypadku reakcji alergicznej, może być odpowiedzialna za świąd, pieczenie, puchnięcie czy zwiększoną produkcję wydzielin. Histamina ma pomóc Twojemu organizmowi obronić się przed alergenem. Leki przeciwhistaminowe mogą zawierać takie substancje jak: feksofenadynę czy cetyryzynę (może powodować senność). Leki przeciwalergiczne  z tej grupy mogą występować w formie tabletek, sprayu czy kropli do nosa.
 
Leki na alergię bez recepty − rodzaje
 
Jak sobie pomóc, kiedy zaatakuje Cię alergia? Leki, które możesz przyjmować w takich sytuacjach, występują w różnej formie. W zależności od objawów alergii możesz stosować tabletki, spraye do nosa, leki wziewne, krople do oczu, a w przypadku reakcji skórnych − maści i kremy łagodzące objawy podrażnienia skóry. 
 
Leki antyalergiczne pomagają poradzić sobie z toczącymi się w organizmie stanami zapalnymi i pomagają alergikowi normalnie funkcjonować. Pamiętaj jednak, żeby zawsze stosować je zgodnie z zaleceniami na ulotce. 
 
Leki na alergię bez recepty możesz stosować doraźnie. Jeżeli jednak borykasz się z alergią, lepiej skonsultować się ze specjalistą, który wdroży odpowiednie leczenie na dłużej. Pamiętaj też, że alergia to choroba przewlekła – skutecznym leczeniem jest po prostu unikanie alergenu. 
 
Materiał Partnera
 
Źródła:
 
Vote it up
110
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!