Lecznicze kąpiele na bezsenność i bóle

Na większość chorób mamy skuteczniejsze środki, ale jest wiele drobnych dolegliwości, na które odprężająca kąpiel działa znakomicie. Kąpiel może naprawdę pomóc, zwłaszcza jeśli wiemy, czego dolać lub dosypać do wody…
 

Ciepła woda delikatnie masuje zmęczone mięśnie, pobudza przepływ krwi, przyspiesza dostarczanie dobroczynnych substancji odżywczych tam, gdzie są potrzebne, pomaga usuwać z organizmu kwas mlekowy i inne szkodliwe produkty przemiany materii. Gorąca kąpiel może nawet pomóc spalić kilka zbędnych kalorii (jednak długie moczenie się w bardzo gorącej wodzie nie jest zdrowe – może pogłębiać stany zapalne).

Od wieków stosowano tak zwaną hydroterapię kontrastową: kąpiele na zmianę w gorącej i zimnej wodzie, które sprawiają, że naczynia krwionośne na przemian rozszerzają się i kurczą. To poprawia krążenie krwi, zmniejsza przekrwienie i stany zapalne, wspomaga trawienie i pobudza organy wewnętrzne do działania. Zwolennicy naturalnych metod leczenia uważają także, że w ten sposób można wzmocnić układ odpornościowy. Możesz wypróbować tę technikę: weź dużą balię, która posłuży za drugą wannę – albo po prostu siedź w ciepłej wodzie i od czasu do czasu polewaj się zimnym prysznicem. Zaczynaj zawsze od ciepłej wody, kończ na zimnej.

Ulga dla swędzącej skóry

Jeśli nie możesz opanować swędzenia – nawet lekarz zaproponuje ci kąpiel z odpowiednimi dodatkami. Oto kilka najczęściej stosowanych środków łagodzących swędzenie:

* Soda oczyszczona
To doskonały środek na swędzącą skórę. Jeśli twoje dziecko choruje na ospę wietrzną, dodaj do niepełnej wanny wody 1/2 szklanki sody oczyszczonej – taka kąpiel na pewno przyniesie ulgę choremu.

* Mąka owsiana
Skuteczna w przypadkach wysypki czy poparzeń słonecznych. Nalej do wanny letniej wody i dodaj do niej kilka łyżek mąki owsianej. Jeśli nie masz jej w domu – weź płatki owsiane, wsyp je do starej nylonowej pończochy, zawiąż ją i zanurz w wannie. Mąka owsiana sprawi, że wanna stanie się bardzo śliska – uważaj przy wychodzeniu! Możesz również użyć mąki zmieniaczanej.

* Ocet winny
Także przynosi ulgę swędzącej skórze. Jeśli poparzyło cię słońce albo cierpisz na łuszczycę, zrób sobie wychładzającą kąpiel i dodaj do niej 2 szklanki octu winnego – a potem mocz się do skutku.

Nadwyrężenia mięśni i stawów

Lekko nadwyrężone mięśnie? Zrób sobie kąpiel z solą gorzką (epsomitem) – szybko poczujesz ulgę. Gorzka sól „wyciąga” nadmiar płynu z organizmu i pomaga zmniejszać obrzęki. Usuwa także kwas mlekowy, odpowiedzialny za bóle zmęczonych mięśni. Wanna ciepłej wody, 2 szklanki epsomitu – to cała recepta. Możesz wziąć taką kąpiel na przykład bezpośrednio po męczącym treningu, aby się rozluźnić i uniknąć bólów mięśni.

Vote it up
1240
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!