Czy zaćmę można leczyć w ramach NFZ?

Zaćma, to mętnienie soczewki, które prowadzi do pogorszenia widzenia, bądź utraty wzroku. Może występować zarówno w jednym, jak i obojgu oczu. Choroba ma związek z naturalnym starzeniem się organizmu. Odnotowuje się, że zaczyna pojawiać się u osób po 40 roku życia.
 
Poza niedogodnościami fizycznymi wiele osób nie radzi sobie z chorobą pod względem psychicznym-musi nauczyć się życia na nowo, życia w ciemności.
 
 
Dlatego tak ważne jest regularne badanie po 40 roku życia, aby możliwie, jak najwcześniej wykryć wadę. Ma to duże znaczenie głównie z dwóch względów: choroba postępuje, nie zatrzymuje się na pewnym etapie oraz czas oczekiwania na operację w ramach NFZ wynosi nawet 1,5 roku. I tym sposobem odpowiedziałam na pytanie tytułowe artykułu. Leczenie zaćmy jest refundowane z ramienia NFZ. Nie ma regulacji wiekowych dotyczących pacjentów. Minusem jest to, że NFZ wszczepia tylko podstawową wersję soczewki, która nie zawsze pozwala uniknąć późniejszego noszenia okularów ze względu na często występujący astygmatyzm oraz krótkowzroczność.
 
Problem przybiera na sile również ze względu na to, że soczewka nowej generacji, droższa od podstawowej jest o ok. 2 tysiące złotych. NFZ jednak nie przewiduje możliwości takiej dopłaty pokrywanej indywidualnie przez pacjenta. O taką możliwość walczą nawet środowiska medyczne, a nie sami pacjenci. Podpierają to argumentami, że w żaden sposób nie naruszy to publicznego budżetu oraz nie dyskryminuje pozostałych pacjentów.
 
Kolejność do operacji pozostałaby niezmieniona. Oczywiście istnieje możliwość przyspieszenia procesu operacji poprzez decyzję o jej wykonaniu w prywatnej klinice. Listę takich klinik można znaleźć tutaj tourmedica.pl
 
Jednak trzeba mieć świadomość zwiększenia l kosztów-podstawowa soczewka to koszt około 2 tysięcy złotych, natomiast soczewka nowej generacji to wydatek rzędu 5 - 8 tysięcy złotych.
 
Materiał Partnera
Vote it up
508
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!