Przepuklina: przyczyny i objawy. Jak wygląda leczenie przepukliny pachwinowej?

Przepuklina to bardzo często pojawiające się schorzenie. Mamy z nią do czynienia, gdy cały narząd, bądź jego część, wydostanie się poza jamę, w której normalnie jest zlokalizowany. Najczęściej spotykanym typem przepuklin są te brzuszne, czyli takie, w których zawartość jamy brzusznej wydostaje się poza brzuch przez jakikolwiek otwór. Istnieje wiele rodzajów przepuklin brzusznych, a 75% przypadków stanowi przepuklina pachwinowa. Pojawia się ona, gdy część jelita przeciska się przez dolną część brzucha do pachwiny.
 
Przyczyny
 
Przyczyny powstawania przepuklin nie są do końca poznane. Mogą być one zarówno wrodzone, urazowe, jak i pooperacyjne. Do pojawiania się przepuklin przyczynia się wszystko, co osłabia powięź poprzeczną i/lub zwiększa na nią napór. Co więcej, kolejną przyczyną mogą być wady i ubytki w strukturach anatomicznych oraz zaburzenia metabolizmu kolagenu.
 
Istnieje szereg schorzeń i zaburzeń, które sprzyjają rozwojowi przepuklin. Do najczęstszych zalicza się zaparcia i przerost gruczołu krokowego. Także czynniki ogólnoustrojowe takie, jak niedożywienie, cukrzyca, sterydoterapia czy hypoproteinemia osłabiają wytrzymałość tkanki łącznej i w rezultacie przyczyniają się do rozwoju przepuklin.
 
Badacze wskazują także, że na pojawianie się przepuklin wypływa rodzaj wykonywanej pracy i wysiłek fizyczny. Badania populacyjne pokazują, że przepuklina występuje dwa razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Przyczynia się do tego fakt, iż to mężczyźni znacznie częściej wykonują ciężką, obciążającą organizm pracę.
 
Objawy przepukliny pachwinowej
 
Objawem wszystkich rodzajów przepukliny brzusznej jest elastyczne uwypuklenie. W przypadku odmiany pachwinowej pojawia się ono, jak sama nazwa wskazuje, w okolicy pachwiny. Początkowo, taki miękki guzek można "wcisnąć" z powrotem. Z czasem uwypuklenie to staje się twarde, napięte i nie można go cofnąć. Charakterystyczne dla przepukliny jest, że guzek powiększa się zazwyczaj podczas kaszlu, oddawania stolca bądź przy wysiłku.
 
Przepuklinie współtowarzyszy ból nasilający się w czasie parcia na stolec i mocz oraz przy kaszlu, podnoszeniu ciężarów i napinaniu mięśni. Jest on również odczuwalny podczas długotrwałego siedzenia i uciskania guza, a wraz z rozwojem choroby zaczyna promieniować dalej. Następnie dochodzą kolejne objawy, do których zalicza się nudności, wymioty i wzdęcia. Mogą także pojawić się silne zaparcia i nagromadzenie gazów.
 
Leczenie przepukliny pachwinowej
 
Jedyną droga leczenia jest operacja, ponieważ przepuklina nie zagoi się samoistnie. Obecnie stosuje się dwie metody: laparoskopową oraz klasyczną. Zabieg wykonany w sposób klasyczny rozpoczyna się od odsłonięcia miejsca, w którym znajduje się przepuklina. Wymaga to nacięcia skóry, a następnie podwiązania naczyń podbrzusznych i rozcięcia rozcięgna. Następnie chirurg otwiera worek przepuklinowy, rozdziela znajdujące się tam fragmenty jelita i wprowadza je do jamy brzusznej.
 
Operacja wykonywana laparoskopowo odbywa się bez konieczności otwierania jamy brzusznej. Podczas takiego zabiegu lekarz dociera do worka przepuklinowego od strony otrzewnej. Istniejące połączenie w miejscu przepukliny jest rozdzielane i odprowadzane do jamy brzusznej.
 
W pierwszych dobach po operacji pacjentom podawane są leki przeciwbólowe. Zaleca się jak najszybsze wstawanie po takim zabiegu, ponieważ zapobiega to powstaniu ciągnącej blizny.
 
Należy pamiętać, że po operacji przepuklina pachwinowa znów może wystąpić. Dlatego też bardzo istotna jest profilaktyka. Aby zminimalizować ponowne wystąpienie schorzenia konieczne jest utrzymywanie prawidłowej wagi ciała oraz unikanie podnoszenia ciężkich przedmiotów. Należy także zadbać o ruch i nie palić papierosów.
 
W większości przypadków przepuklina pachwinowa to defekt jedynie kosmetyczny, który szybko można usunąć. Jeżeli jednak choroba ta zostanie zaniedbana, może przerodzić się w stan ciężki. Dlatego, gdy nie decydujemy się od razu na operację, przepuklinę należy regularnie kontrolować i pamiętać, że ona nie zniknie, nie wchłonie się, a z czasem może zacząć stanowić zagrożenie dla życia.
 
Operacjami przepuklin zajmują się zarówno szpitale państwowe, jak i prywatne kliniki. Aby znaleźć specjalistę w sowim regionie oraz placówkę, w której zostanie wykonana taki zabieg, warto wejść na stronę www.tourmedica.pl i zapoznać się z szeroką ofertą portalu.
 
W serwie Tourmedica.pl znaleźć można także wielu lekarzy specjalistów, którzy zajmują się różnego typu zabiegami i operacjami, w tym również z dziedziny medycyny estetycznej.
 
Przepuklin nie należy bagatelizować. Rozpoznanie jakiegokolwiek typu tego schorzenia jest zazwyczaj wskazaniem do zabiegu operacyjnego. Wyjątek stanowi przepuklina pępkowa wrodzona, spotykana najczęściej u wcześniaków oraz przepuklina zdiagnozowana w okresie ciąży. Obecnie nie istnieje zachowawcze leczenie żadnej z przepuklin brzusznych. Jednakże można zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia. Niezwykle ważne jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała oraz unikanie podnoszenia zbyt ciężkich przedmiotów.
 
Materiał Partnera
Vote it up
389
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!