Leasing samochodu osobowego – czy to się opłaca?

Chcesz rozbudować flotę pojazdów firmowych? Zamiast angażować całą nadwyżkę finansową w zakup aut za gotówkę, rozważ inne rozwiązanie. Kalkulator leasingowy pomoże oszacować czy taka forma finansowania jest korzystna dla Twojego przedsiębiorstwa.
 
Jak wynika z danych Związku Polskiego Leasingu, niemal 50% podpisanych umów leasingowych to umowy na samochody osobowe, dostawcze i ciężarowe do 3,5 t. Świadczy to o sporej popularności tej formy finansowania wśród przedsiębiorców. Wystarczy uruchomić kalkulator leasingowy, aby oszacować koszty.
 
Kalkulator leasingowy pomoże oszacować wysokość raty
 
Kalkulator leasingowy jest praktycznym narzędziem, dzięki któremu szybko i wygodnie można określić opłacalność takiego rozwiązania w ujęciu finansowym. Przedsiębiorca jest w stanie poznać orientacyjną wysokość miesięcznej raty i – w razie zbyt wysokiego kosztu – zmienić parametry finansowe leasingu. Dzięki takiej elastyczności, można go dopasować do indywidualnych potrzeb, oczekiwań oraz kondycji przedsiębiorstwa.
 
Kalkulatory leasingowe mogą działać w oparciu o różne zasady. Niekiedy trzeba wpisać poszczególne parametry leasingu, na podstawie których wyliczana jest wysokość miesięcznej raty. Ciekawą opcją jest możliwość określenia maksymalnej wysokości raty, na podstawie czego kalkulator informuje o pojazdach spełniających kryteria oraz o warunkach finansowych.
 
Przykład 1. Chcesz, aby miesięczna rata leasingowa nie była wyższa niż 960 zł netto. Okres finansowania ustalasz na 3 lata, zaś wysokość opłaty wstępnej na 30%. Masz szansę na sfinansowanie m.in. Toyoty Aygo z miesięczną ratą od 254 zł netto, Toyoty Yaris  z miesięczną ratą od 315 zł netto, Toyoty C-HR z miesięczną ratą 442 zł netto czy Toyoty Prius z miesięczną ratą od 780 zł netto.
 
Przykład 2. Chcesz, aby miesięczna rata nie przekroczyła 625 zł netto. Wybierając 3-letni okres finansowania oraz opłatę wstępną na poziomie 10%, możesz zdecydować się na Toyotę Aygo z miesięczną ratą od 399 zł netto lub Toyotę Yaris z miesięczną ratą od 527 zł netto.
 
Leasing samochodu osobowego – poznaj korzyści
 
Decydując się na leasing samochodów, przedsiębiorca może liczyć na szereg korzyści. Większość z nich wiąże się z finansowym aspektem, pozwalając m.in. obniżyć wysokość płaconych podatków, uniknąć zatorów płatniczych czy zaplanować miesięczny budżet firmowy.
  • Optymalizacja podatkowa
Leasing samochodowy to forma finansowania, dzięki której można zmniejszyć wysokość płaconych przez firmę podatków. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w koszty uzyskania przychodu wlicza się opłatę wstępną (czynsz inicjalny), miesięczne raty leasingowe (część kapitałową i część odsetkową), koszty ponoszone na paliwo, pozostałe wydatki związane z bieżącym użytkowaniem pojazdu.
  • Zachowanie płynności finansowej
Taka forma finansowania wpływa korzystnie na płynność finansową – nie zaburza jej równowagi, ponieważ nie wymaga angażowania wszystkich środków własnych przedsiębiorstwa. Wystarczy uiścić czynsz inicjalny – mogą to być kwoty rzędu 10% wartości leasingowanego pojazdu.
 
Możliwość zachowania płynności finansowej przejawia się również w stałych miesięcznych kosztach leasingu. Pozwala to zaplanować budżet bez obaw o pojawienie się nieplanowanych wydatków związanych z realizacją umowy leasingowej.
  • Elastyczne dopasowanie warunków finansowych
Leasing jest formą finansowania, której parametry można elastycznie dopasować do oczekiwań konkretnej firmy. Przedsiębiorca sam decyduje o okresie trwania umowy, wysokości opłaty wstępnej czy wartości wykupu – tak, aby warunki finansowe były jak najbardziej korzystne. Dzięki temu także i wysokość miesięcznej raty jest dostosowana do aktualnej kondycji finansowej przedsiębiorstwa.
 
Przykładowo, Leasing SMARTPLAN na nowej pojazdy dostępny w ofercie Toyota Leasing pozwala obniżyć wysokość miesięcznych rat nawet o 50%. Jest to specyficzna forma leasingu, ponieważ oparta na wartości rezydualnej pojazdu. Takie rozwiązanie może okazać się korzystne, ponieważ nie stanowi dużego obciążenia firmowego budżetu i jednocześnie pozwala korzystać z nowych pojazdów będących na gwarancji producenta.
  • Możliwość cyklicznej wymiany samochodu
Leasing daje przedsiębiorcy pełną dowolność, jeśli chodzi o użytkowanie pojazdu po zakończonej umowie. Wcale jednak nie trzeba decydować się na wykup – można wziąć kolejny samochód w leasing i przez kilka lat ponownie użytkować fabrycznie nowy pojazd.
 
Jeżeli chcesz mieć pewność, że leasing samochodu firmowego jest dla Twojego przedsiębiorstwa dobrą opcją, nie decyduj się na przypadkową ofertę. Dokładnie porównaj dostępne możliwości i wybierz tę najbardziej elastyczną.
 
Materiał Partnera
Vote it up
311
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!