Latarka, dobre buty, plecak- co jeszcze warto zabrać na wycieczkę w góry?

Planujesz wycieczkę w góry? Pamiętaj, aby dobrze zaplanować trasę swojej wyprawy. Skompletuj także swój ekwipunek oraz znajdź odpowiednie ubranie. W górach odpowiednie wyposażenie jest niezmiernie ważne. Ciepła kurtka, odpowiednie buty, latarka, plecak i inne akcesoria, dobry sprzęt i właściwe ubranie, to podstawa górskich wypraw. Oczywiście nie zapominajmy także o mapach, orientacji w terenie oraz zdrowym rozsądku.
 
Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:
  • Jak przygotować się do wyprawy w góry
  • Latarka plecak i inne akcesoria- gdzie szukać najlepszych
Latarka, buty, kurtka plecak to podstawowe elementy wyposażenia każdego podróżnika- amatora. Bez odpowiedniego sprzętu lepiej nie wybierać się na wysokogórskie wycieczki. Odpowiednie wyposażenie, wiedza i zdrowy rozsądek pozwalają na miłą i przyjemną eksplorację nowych miejsc z zachowaniem zasad bezpieczeństwa dla naszego życia i zdrowia.
 
Skompletuj odpowiedni sprzęt- kilka wskazówek jak to zrobić
 
Wybierając się na wycieczkę w góry, musimy mieć odpowiedni sprzęt. Nie wystarczy zabrać z domu pierwszych lepszych butów i starej kurtki. Wybierając się na pieszą wysokogórską wędrówkę, musimy mieć na uwadze warunki, jakie panują w górach. Góry są piękne, ale bywają niebezpieczne i bardzo nieprzewidywalne. Dlatego właśnie należy być przygotowanym najlepiej jak to jest możliwe. W dobie sklepów ze sprzętem dla sportowców i podróżników bez trudu znajdziemy odpowiedni sprzęt i skompletujemy profesjonalny ekwipunek. Szukając odpowiedniej kurtki czy butów, pamiętajmy, że nie warto na tym nadmiernie oszczędzać. Choć z kurtki czy butów, a nawet plecaka, bidonu czy latarki nie będziemy korzystać każdego dnia, to warto kupować sprzęt choćby ze średniej półki cenowej. Będziemy mieć pewność, że jako amatorzy jesteśmy względnie dobrze wyposażeni. Ekwipunek kupiony za nieco większą simę pieniędzy będzie składał się z ubrań oraz akcesoriów lepszej jakości, wykonanych z dobrych materiałów, które wytrzymają nieco dłużej. Szukając odpowiednich ubrań, plecaka czy takich sprzętów jak latarka, kompas, warto też zapytać o zdanie rodzinę lub znajomych. Dużą pomocą mogą okazać się także fora internetowe, poświęcone wyprawom wysokogórskim dla amatorów. Znajdziemy tam wiele cennych rad oraz pomocnych wskazówek, które pozwolą nam się odnaleźć w bardzo różnych sytuacjach w trakcie naszych wycieczek.
 
Ubranie na wyprawy wysokogórskie- jak szukać najlepszego
 
Najlepiej udać się do wyspecjalizowanego sklepu, w którym osoby tam pracujące, doradzą nam czego tak naprawdę potrzebujemy. Pamiętajmy, że kupując tak wyspecjalizowany produkt, musi on być odpowiednio funkcjonalny i wygodny. Design jest tutaj sprawą drugorzędną. Ubranie oraz buty, które zabierzemy ze sobą na wyprawę wysokogórską, musi przede wszystkim być wygodne i ciepłe. W górach warunki pogodowe potrafią zmienić się dosłownie w kilka minut. W naszym plecaku, zabranym na taką amatorską wyprawę, nie może zabraknąć ubrania, które będzie nas chroniło przed zimnem i deszczem. Musi być także nieprzemakalne i nie może krępować naszych ruchów. Z kolei buty, które mamy zamiar zabrać ze sobą w góry, muszą być wygodne, najlepiej, aby usztywniały naszą kostkę, były trwałe, zapewniały stabilne poruszanie się i nie były całkowicie nowe. Pamiętajmy, że zabierając ze sobą niesprawdzone całkiem nowe buty, ryzykujemy. Nowe buty mogą nas obetrzeć i być niewygodne. Dobrze jest najpierw takie obuwie sprawdzić na normalnym terenie i jeśli nie ma niespodzianek, dopiero wybrać się w nich w góry.
 
Latarka, ubranie, plecak, buty- jak wybierać sprzęt na nasze wyprawy górskie i nie żałować?
 
Wybór może okazać się nieco skomplikowany i trudny. Mnogość dostępnego asortymentu może zaskakiwać. Warto jednak wybierać sprzęty uznanych marek lub poprosić o radę znajomych, albo poszukać stosownych porad w Internecie. Ciekawym przykładem sprzętu, którego wybór może nastręczyć nam dużo trudności, może być latarka. Osoby mało zorientowane w temacie powiedzą zapewne, że to nic trudnego, ale jak się okazuje latarkę trzeba dobierać do naszych indywidualnych potrzeb. Na rynku znajdziemy bowiem wiele typów latarek, które mogą się od siebie znacznie różnić. Jeśli szukamy odpowiedniej latarki, musimy wiedzieć, czy ma ona dawać dobrze skupione światło, które ma nam pomagać w poruszaniu się po dużych odległościach, czy bardziej rozproszone. To ważne. Ważne jest także to przez jaki czas orientacyjnie będziemy używać latarki. Na wyprawy górskie warto wybierać latarki, które możemy albo rzadziej ładować, albo uruchamiać przy użyciu baterii. Wtedy nic nas nie zaskoczy. Choć w dłuższej perspektywie czasu może okazać się, że latarka akumulatorowa, która kosztuje więcej, w eksploatacji będzie znacznie tańsza niż latarka na baterie. Co ciekawe rozmiar latarki nie jest już tak ważny jak kiedyś. Dzięki nowoczesnym technologiom mała latarka także może być odpowiednim źródłem światła. Latarka o dużym rozmiarze może być także nieporęczna podczas górskich wędrówek. Niemniej jednak wybór zależy d naszych indywidualnych potrzeb oraz preferencji.
 
Materiał Partnera
Vote it up
73
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!