Laptop do obróbki zdjęć i filmów nie musi być drogi!

Urządzenia do zastosowania profesjonalnego charakteryzują się przede wszystkim wysoką ceną. Związana jest ona między innymi z wykorzystaniem wysokiej jakości matrycy, która w tym przypadku musi wiernie odwzorowywać kolory, a także gwarantować duże kąty widzenia.   
 

Kolejnym istotnym parametrem jest przekątna ekranu, która powinna wynosi 15,6 lub 17,3 cali, dzięki czemu zagwarantuje ona przyzwoitą przestrzeń roboczą. Tego typu kryteria spełniają jednak wyłącznie laptopy z najwyższej półki, których matryce przygotowane zostały w technologii IPS. Co więc powinniśmy zrobić w sytuacji, gdy nasz budżet jest ograniczony? Rozwiązaniem wydaje się być zewnętrzny monitor.

Duży ekran, większe możliwości

Zagwarantuje on nam przede wszystkim lepszą jakość generowanego obrazu niż większość laptopów z niskiej i średniej półki jakościowej. Zakup dobrej klasy monitora pochłonie znacznie mniej pieniędzy niż wspomniany już laptop z matrycą IPS.

Monitor to także znacznie większa przestrzeń robocza, która dla osób pracujących przy obróbce zdjęć i filmów ma ogromne znaczenie. Dla wielu specjalistów 17-calowy laptop jest niewystarczający do komfortowej pracy, dlatego zastosowanie ekranu zewnętrznego wydaje się być bardzo rozsądnym posunięciem.

Laptop + monitor – na co zwracać uwagę?

Zastosowanie zewnętrznego ekranu sprawia, że podczas zakupu laptopa możemy poczynić pewne oszczędności. Nie oznacza to jednak wcale, że może być to pierwsza lepsza maszyna. Warto zwrócić uwagę na szereg istotnych kwestii.

  •     Zestaw złączy – jeżeli chcemy podłączyć laptopa do monitora, koniecznie musi on dysponować złączem HDMI. Zawsze przydatne okażą się także porty USB (co najmniej 3) oraz czytnik kart. Pod tym względem godny polecenia jest laptop Lenovo IdeaPad 510.
  •     Procesor – do obsługi programów do obróbki zdjęć i filmów konieczny jest procesor wielordzeniowy, który zapewni szybkie przetwarzanie dużych plików. Niezwykle popularny wśród profesjonalistów jest czterordzeniowy układ Intel Core i7-6700HQ, który znajduje się na wyposażeniu takich laptopów jak Dell Inspiron 5567.
  •     Karta graficzna – ma ona coraz większe znaczenie, zwłaszcza w przypadku programów nowych. Powinna więc gwarantować przyzwoite osiągi oraz obsługę zewnętrznych monitorów pracujących w wysokiej rozdzielczości. W tym przypadku kolejny raz warto wymienić laptop firmy Dell.
  •     Dysk twardy – magazynowanie dużych plików najlepiej sprawdza się w przypadku dysków talerzowych, jednak praca wspomnianych programów profesjonalnych okaże się znacznie szybsza, jeżeli zdecydujemy się na dysk SSD.
  •     Dodatki – wymienić można między innymi podświetlaną klawiaturę (znajduje się w laptopie Lenovo IdeaPad 510), złącze stacji dokującej czy napęd DVD.

Wymienione w tekście dwa modele laptopów (Inspiron 5567 oraz Lenovo 510) pozwolą na spełnienie wszystkich kryteriów, które mają znaczenie podczas pracy z grafiką oraz materiałami wideo. Jak na urządzenia do użytku profesjonalnego, nie są one także zbytnio drogie (kosztują mniej niż 4 tysiące złotych) – jeżeli chodzi natomiast o ich ograniczenia pod względem generowanego obrazu, zostaną one wyeliminowane poprzez zastosowanie monitora. W ten sposób otrzymujemy profesjonalny zestaw, który nie zrujnuje naszego budżetu.

Materiał Partnera

Vote it up
111
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!